Trump Neden 2020 Seçimlerine Müdahale Etmekle Suçlanıyor?

Trump ne ile suçlanıyor?

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2020 yılında kaybettiği seçimin sonuçlarını kendi lehine çevirmeye çalıştığı iddiasıyla suçlanıyor. İddialar, Trump’ın ‘kaosu ve şiddeti körüklediği, aynı zamanda seçim sonuçlarının kabulünü geciktirmeye çalıştığı’ yönünde. Bunlara ek olarak, Trump’ın Başkan Yardımcısı Mike Pence’i ‘kanunu çiğneme’ yönünde ikna etmeye çalıştığı ve rakibi Joe Biden’ın kazandığı seçimin sonuçlarını gölgelemeye çalıştığı da iddia ediliyor.

Ağustos ayının başında hazırlanan iddianamede;

  • Trump’ın 2020 yılında yapılan seçimleri kaybetmesine rağmen görevi bırakmamaya karar verdiği
  • Aslında seçimi kazanan tarafın kendisi olduğu yönünde yalan haberler yaydığı

belirtildi.

İddianameye göre Trump seçimi kaybettiğinin ve yaydığı haberlerin yalan olduğunun farkındaydı. Bu tip yalan haberlerin bilinçli olarak yayılması, toplumda güvensiz ve öfkeli bir atmosfer oluşmasına neden oldu ve halkın seçimlere olan güvenini azalttı.

Kongre binasının basılması işleri daha da ciddileştirdi

Trump’ın seçim sonuçlarını lehine çevirmek adına kanun dışı yöntemlere başvurduğu iddiası, 6 Ocak 2021 tarihinde bu iddiaları destekleyen bir grup eylemcinin Kongre Binası’nı basması ile desteklendi. Sürecin oldukça detaylı şekilde ele alındığı iddianamede bu eylemle alakalı şu ifadelere yer verildi:

‘’Trump ve suç ortakları, Başkan Yardımcısı’nı kullanarak seçim sonuçlarını değiştirme girişiminde bulundu. (…) Bu girişimler başarısızlıkla sonuçlanınca, 6 Ocak sabahından itibaren Trump ve suç ortakları benzer iddiaları tekrar ettiler ve bu sayede destekçi elde etmeye çalıştılar, Başkan Yardımcısı’nın seçim sonuçlarını değiştirme yetkisi olduğu yalanını yaydılar ve (Biden’ın) ruhsat sürecini gölgeleyerek Başkan Yardımcısı (Pence) üzerinde baskı yaratmak amacıyla eylemcileri Kongre Binası’na yönlendirdiler.’’

Bu Trump’ın ilk davası değil

Trump, hakkında sıklıkla dava açılan bir isim. Mart sonunda açılan bir dava, Trump’ı hakkında ceza davası açılan ilk (eski) ABD Başkanı olarak tarihe geçirmişti. Benzer şekilde, Kongre Baskını’nın ardından Trump hakkında birden fazla ‘görevden alma süreci’ (impeachment) başlatılan ilk Amerikan başkanı olmuştu.

Savcı Jack Smith ise Kongre baskını olayının Amerikan demokrasisine karşı bir kasıt olduğunu belirtiyor. Smith, aynı zamanda aksi ispatlanmadıkça eski başkanın masum sayılması gerektiğini de vurguluyor: ‘’Bunun yalnızca bir suçlama olduğunu hatırlatmak isterim. Sanık aksi kanıtlanıncaya kadar masum sayılmalı.’’

Trump tarafı, tüm bu iddiaları bir tür ‘cadı avı’ olarak nitelendiriyor. Trump’ın kampanyasını yürüten hesaptan yapılan açıklamada, suçlamalarla ilgili ‘’Trump ve destekçilerine yöneltilen bu kanunsuz suçlamalar, Nazi Almanyası’nda ve eski Sovyet döneminde yaşananları hatırlatıyor’’ ifadelerine yer verildi.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email