Ölümcül taşımacılık: ABD’de insan kaçakçılığı sorunu gitgide büyüyor

53 göçmenin bunaltıcı bir kamyon dorsesinde taşındıktan sonra ölmesinden bir yıl sonra, kolluk kuvvetleri ve sürücülere göre insan kaçakçılığı işi daha da büyüdü. Noticias Telemundo‘ya konuşan yetkililere göre insan kaçakçılığı artıyor.

27 Haziran 2022’de, Laredo’dan San Antonio’ya giden bir kamyonda sıkışan 53 kişi öldü ve bu ABD tarihindeki en büyük insan kaçakçılığı trajedisi oldu. Sürücü Homero Zamorano Jr. suçsuz olduğunu ileri sürdü ve Eylül ayında yargılanacak.

Noticias Telemundo tarafından analiz edilen tüm kaçakçılık vakalarının yarısından fazlası Laredo’da ya da yakınlarında, özellikle de şehrin kuzeyindeki Interstate 35 üzerindeki Sınır Devriyesi kontrol noktasında meydana geliyor. Uzmanlara göre bu otoyol ülkenin iç kesimlerine giden ticari trafiğin ana arteri ve günde 14.000 ila 19.000 araç bu kontrol noktasında denetleniyor.

Noticias Telemundo, son beş yılda çoğu Teksas’ta olmak üzere göçmen taşıyan kamyonlarla ilgili yaklaşık yüz davayı analiz etti. Sürücüler ortalama olarak yaklaşık üç buçuk yıl hapis cezası alıyor. Bu cezalar suçun ciddiyetine ve sürücünün geçmişine bağlı olarak değişiyor. Örneğin; James Matthew Bradley, 2017 yılında San Antonio’da 10 göçmenin ölümünden dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Resmi belgelere ve röportajlara göre, tüm araçları kontrol edecek kaynak ve personel eksikliği, ticari trafiği taramanın yüksek maliyeti ve kamyon kullanmayı bilmeyen sürücüleri bile işe alan suç gruplarının saldırganlığı, bu ürkütücü ve çoğu zaman ölümcül işi körüklüyor.

Göçmenlerin Yaşayacağı Zorluklardan Haberi Olmuyor

Eski bir İç Güvenlik Soruşturmaları özel ajanı Arístides Jiménez’e göre çoğu durumda göçmenler, binlerce dolar ödedikten sonra saatlerce karanlıkta, neredeyse hiç oksijen olmadan, 60 dereceye ulaşabilen sıcaklıklarda ve kapıları açma imkanı olmadan seyahat ettikleri konteynerlere girene kadar römorklarda transfer edileceklerini bilmiyorlar.

Hem kamyoncular hem de araştırmacılar Meksika’daki uyuşturucu kartellerinin ABD tarafını da ele geçirdiğini söylüyor. “Bu, çok para kazanabilecekleri bir iş. Her şeyi daha önce hiç olmadığı kadar organize ediyorlar.” diyor her yıl tutuklanan 10 ila 20 kamyoncuyu savunan Laredo’lu avukat Roberto Balli.

Balli’ye göre 2021 ve 2022 yılları arasında her bir kamyonda taşınan insan sayısı da arttı. “Bir kamyonda 100 veya 150 kişiye kadar insan görüyoruz ve bu daha önce görülmemiş bir şey” dedi.

Teksas Kamu Güvenliği Departmanı sözcüsü Erik Estrada’ya göre, bu yıl bu tür suçlarda bir artış olduğu görüldü. Bu artış eğilimi, Laredo’da beş yıl boyunca ve Ocak 2022’de emekli olana kadar görev yapan eski İç Güvenlik Soruşturmaları özel ajan yardımcısı Timothy J. Tubbs tarafından da teyit edildi.

Balli’ye göre artık bu tür işleri yapmak isteyen daha az Teksaslı şoför var; bu da kamyoncuları yasadışı göçmen taşımaktan suçlu bulunmaları halinde pahalı ve alınması zor olan ticari lisanslarını kaybedebilecekleri konusunda uyaran yetkililerin agresif caydırma kampanyasının bir sonucu.

Kamyon Sürücüleri, Çaresizlikten Bu Yola Başvurabiliyor

Ancak kaçakçılar, sürücülerin ekonomik durumlarından faydalanıyor. Mahkeme belgelerine göre, Aralık 2021’de Teksas’ın Sarita kentinde karpuz taşıyan bir römorkta 24 göçmenle birlikte durdurulan Crispín de la Rosa adlı sürücü, ajanlara “aylardır işsiz olduğu ve yaşlı annesine yardım etmesi gerektiği” için 600 dolar karşılığında kamyonu Houston’a götürmeyi kabul ettiğini söyledi.

Estrada’ya göre, bazen kaçakçılar birkaç kamyona göçmen yüklüyor ve birinin kontrol noktasında durdurulması halinde ajanların dikkatini başka yöne çekerek diğer ikisinin geçmesini sağlıyor. Estrada, “Genellikle bir tanesini yem olarak yüklüyorlar” dedi.

Kamyonların çoğu geceleri sınır görevlileri ya da yerel polis tarafından durduruluyor. Çoğunlukla eğitimli köpekler dorselerdeki insanları koklayarak tespit etse de bazen kaçakçılar kokuyu karıştırmak için hilelere başvuruyor. Geçen yıl San Antonio’da ölen 53 göçmen vakasında polis, göçmenlerin kokularını gizlemek için üzerlerine et baharatı sürdüklerini bildirmişti.

Laredo’nun kuzeyinde Interstate 35 üzerindeki Sınır Devriyesi denetim noktasında altı ana denetim şeridi bulunurken büyük kamyonlar için sadece üç şerit bulunmaktadır. Alan yetersizliği uzun kuyruklara neden oluyor ve son aylarda Sınır Devriyesi’nin trafiği hızlandırmak için ara sıra kapatmalar yapmasına yol açarak araçların kontrol edilmeden serbestçe hareket etmesine izin veriyor.

Hükümet Bu Konuda Yeni Önlemler Alıyor

San Antonio’da bir kamyonda 53 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Teksas Valisi Greg Abbott, Teksas otoyollarında yeni kontrol noktaları oluşturulacağını duyurdu. Bu rastgele kontroller bazen kontrol noktalarını atlayan kamyonların tespit edilmesinde etkili olmakta. 11 Ocak 2022’de, denetim noktasının bir mil kuzeyinde, I-35 otoyolunun kenarına park etmiş bir Teksas devriye aracı, trafik durdurması sırasında 28 göçmenle karşılaştı.

I-35 denetim noktasının güçlendirilmesi insan kaçakçılarıyla mücadelede ana noktalardan biri olmakla birlikte, görüşlerine başvurulan yetkililer ve uzmanlara göre sorunun kesin çözümü olmaktan uzaktır.

Balli, hapis cezaları artsa bile her zaman bir kamyon dolusu insanı taşımak isteyen şoförler olacağına inanıyor. “Her zaman daha çaresiz olacak, daha fazla paraya ihtiyaç duyacak birileri olacaktır” dedi.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email