Los Angeles’ta Kendine Özgü Bir Göçmen Mahallesi: Koreatown

Los Angeles, California’da bulunan ve nüfusu 100.000’i bulan Koreatown’ın kuruluşu oldukça eskiye dayanır. İlk Kore göçmeninin Los Angeles’a geldiği yıl olan 1904, bu kendine özgü mahallenin kuruluş yılı olarak kabul ediliyor. Los Angeles’a yerleşen ilk Koreliler tarım ve demiryolu işçileriydi ve bu ilk göçmenler yerleşmek için Bunker Hill mahallesini tercih etmişlerdi. 1930’larda şehirdeki göçmen oranında artış görülünce, Koreli göçmenlerin oluşturduğu komünite batıya doğru kaydı ve Jefferson Boulevard bölgesi, yeni bir hayat kurmak üzere Amerika’ya gelen Korelilerin adresi oldu.

1965 yılında çıkarılan Göç Yasası, Koreli göçmenlerin kendi işlerini, kiliselerini ve evlerini kurmalarına imkan verdi. Korelilerin açtığı manavlar, bankalar, restoranlar, sağlık merkezleri, kafeler ve gece kulüpleri zaman içinde bölgede oldukça yaygınlaştı. Günümüzde, Los Angeles’taki Koreatown bölgesi, Kore yarımadası dışında Koreli nüfusunun en yoğun olduğu yer.

Da Wool Jung: Koreatown’ın sembolü

‘Koreatown Pavilion Bahçesi’ olarak da bilinen Da Wool Jung, Koreatown’ın merkezinde yer alıyor. 460 metrekare civarındaki alan, bölgede Kore göçmenlerinin açtığı ilk manavın karşısında bulunuyor. Kore kültürüne uygun olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş olan mekan, 2006 yılında ‘Korean American Chamber of Commerce’ (Ticaret Odası) tarafından yaptırılmış, alan ise Los Angeles kent yönetimi tarafından sağlanmış. Da Wool Jong; Koreatown’da Koreli-Amerikalı vatandaşların kültürünü ve ekonomik ve sosyal anlamda yaşadıkları ilerlemeyi görebileceğiniz, etkileyici bir mekan.

Koreatown, nüfus olarak Los Angeles’ın en yoğun yerlerinden biri. 1920’li ve 30’lu senelerde Hollywood ünlülerinin vakit geçirdiği mahalle, 1930 ve 40’larda Oscar ödüllerinin düzenlendiği meşhur Ambassador Hotel’e de ev sahipliği yapmış. Bölgede bulunan bu tarihi otel 2005 yılında yıkılmış; ancak hala o görkemli tarihin izlerini bulmak mümkün.

Bölgedeki yoğunluk, birçok Güney Korelinin Kaliforniya’ya göç ettiği 70’li yıllarda mahallenin bu unvanını daha da sağlamlaştırdı. 1992’de Los Angeles’ta yaşanan ‘Rodney King isyanı’, birçok şiddet ve yağma olayına ev sahipliği yaptı ve bölgede yaşayan Korelilerin banliyölere taşınmalarına sebep oldu. Ancak 2000’li yılların başında bölgeye yapılan yatırımlar ve mahallede istasyonları bulunan yeni bir metro hattının kurulması, bölgenin yeniden canlanmasını sağladı.

Koreatown, günümüzde üç farklı kültüre ev sahipliği yapan bir bölge. Bölgedeki Koreli yoğunluğunun yanında çok sayıda Latin Amerikalı vatandaş da burada yaşıyor. Aynı zamanda Bangladeş, Brezilya, Vietnam, Pakistan ve Güney Amerikalı çok sayıda göçmen de bölgede bulunuyor. Koreatown’da sokakta yürürken İngilizce ve Korece’nin yanında bolca İspanyolca da duyabilirsiniz.

Koreatown, 24 saat açık restoranlara ve renkli bir gece hayatına da ev sahipliği yapıyor. Gece kulüpleri, karaoke mekanları, kokteyl barları ve alışveriş merkezlerinin üst katlarına gizlenmiş renkli mekanlar, Koreatown’ın birbirinden renkli eğlence mekanlarından bazıları.

Kaynak: ACHP, CNN

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email