Kaliforniya’da Silah Taşımaya İlişkin Yeni Düzenlemeler Getirildi

Kaliforniya’da halka açık birçok yerde ateşli silah taşınması yasaklandı. Ayrıca eyalette satılan silah ve mühimmatlardan alınan vergi, iki katına çıkarıldı.

Federal hükümet, hali hazırda silah ve mühimmat satışlarından, silah türüne bağlı olarak yüzde 10 ya da 11 oranında vergi alıyor. Vali Gavin Newsom’ın geçtiğimiz Eylül ayında imzaladığı karar sonucunda silahlardan ekstra %11 daha vergi alınacak.

Böylece Kaliforniya, silah ve mühimmattan ayrı bir ek vergi alan tek eyalet olacak.

Bu vergilerden biriktirilecek para, devlet okullarındaki güvenlik iyileştirmelerine ayrılacak. Bir kısmıyla da silahlı şiddeti engellemeye yönelik eğitimler verilecek.

Silah satışlarından hali hazırda alınmakta olan %10 ya da %11’lik federal vergi, yaban hayatının korunması ve avcı eğitim programlarına harcanıyor. Bu vergi 100 yılı aşkın süredir alınıyor.

Vali Newsom’ın kanunlaştırdığı yeni güvenlik önlemlerinden bazıları şunlar;

 • Kamuya açık alanda silah taşıma izni alanlar minimum 21 yaşında olacak ve kapsamlı bir eğitimden geçecekler,
 • Halka açık, silah taşımanın engelleneceği hassas bölgeler belirlenecek,
 • Kaliforniya’da satılan tüm yarı otomatik silahlarda mikro damgalama teknolojisi kullanılacak ve bu sayede saldırılarda kullanılan silahların tespit edilmesi kolaylaşacak,
 • Silah ve mühimmatlarda %11 oranında ek özel tüketim vergisi uygulanacak (bu sayede şiddeti önleme programları finanse edilecek),
 • Ruh sağlığının iyileştirilmesine yönelik programlara katılmış kişilerin silah satın alması ve bulundurması mahkeme kararıyla engellenebilecek,
 • Bir mahkumiyet durumu nedeniyle silah edinmesi yasak olan kişilerin ellerinden silahlarının alınması süreci kolaylaştırılacak.

Bu kapsamda artık Kaliforniyalılar yasa dışı olarak silah kullanan ya da yukarıdaki kuralları ihlal eden kişilere dava açabilecek. İhlal edenler, her ihlal için 10.000 dolar ödemek zorunda kalacak.

‘Hassas bölgeler’ ile kast edilen ne?

Yasa tasarısının metninde yer verilen ‘hassas bölgeler’ ifadesinde kast edilen bölgelerden bazıları ise şunlar:

 1. Çocuk bakım merkezleri,
 2. Okullar,
 3. Toplu taşıma,
 4. Bankalar,
 5. Müzeler,
 6. Tıbbi tesisler,
 7. Hayvanat bahçeleri,
 8. Parklar,
 9. Oyun alanları,
 10. Barlar

Teksas’taki kürtaj kararına misilleme mi?

Newsom’ın bu kararla Teksas’ta 2022’nin Temmuz ayında yürürlüğe giren tartışmalı kürtaj yasasının bir benzerini uyguladığı yorumları da yapılıyor. O yasada da kürtaj tümüyle yasaklanmış; bu suçu işleyen kimselerin diğer vatandaşlar tarafından dava edilmesinin önü açılmıştı.

Newsom konuyla alakalı The Economist’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Eğer kadınların hayatını riske atmak için bu yolun açılmasına göz yumuluyorsa, aynısını insanların hayatını kurtarmak için de yapabilmeliyiz.”

Yüksek Mahkeme, Amerika’da silah kontrolü adına konulmuş bazı yasalara aykırı kararlar verebiliyor. Benzer bir durum federal yargıda da geçerli: Daha geçtiğimiz Eylül ayında bir federal yargıç, 10’dan fazla mermi taşıyan çıkarılabilir şarjörlü silahları yasaklayan bir Kaliforniya yasasını reddetti.

Newsom da silah kısıtlamalarına meydan okuyan bu tür kararların farkında olduğunu belirtiyor: “Federal mahkemelerin bu yasaları uygulamaması hiçbir şey ifade etmeyebilir. (…) Bu yasa tasarılarının yeni standarda uygun olduğunu biliyoruz. Ancak federal mahkemelerin pervasızlığı ve ideolojik ajandalarının da farkındayız.”

Gerekçe ne?

Kaliforniya hali hazırda Amerika’daki en güçlü ateşli silah kısıtlamalarına sahip. Ancak bununla paralel olarak silahlı suçlarda da gözle görülür bir artış söz konusu. Newsom’a göre özellikle 2023 başında meydana gelen, Monterey Park ve Half Moon Bay bölgelerinde toplam 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırılar bu kararların alınmasında etkili oldu.

Göçmenlik sürecinizde ALO, her zaman yanınızda!

Kaynak: CA.gov, AP News, The Economist, LA Times

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email