Amerika’nın En Büyük Federal Kolluk Kuvveti “FBI” Hakkında Merak Edilenler

Amerika’daki en esrarengiz ve köklü teşkilatlardan biri olan FBI hakkında merak edilen soruları sizin için cevaplandırdık.

FBI nedir?

FBI (Federal Bureau of Investigation), hem istihbarat hem de yasayı uygulama sorumluluklarına sahip olan, kendisine verilen belli başlı suçları soruşturma yetkisi bulunan bir ulusal güvenlik örgütüdür. Kendi soruşturmalarının yanında kolluk kuvvetlerinin diğer birimleriyle de birlikte çalışır ve onlara parmak izi tespiti, laboratuvar incelemeleri gibi konularda destekte bulunabilir. FBI’ın temel işlevi, Amerika’nın karşı karşıya olduğu güvenlik tehditlerini belirleyip bunlarla mücadele etmek üzere istihbarat toplamak ve bunları analiz etmektir.

Hangi alanlarda soruşturma yürütebilir?

FBI, federal kolluk kuvvetleri arasında en geniş soruşturma yetkisine sahip olan kurumdur.

FBI soruşturmalarını bir dizi başlığa ayırmıştır. Bunlardan bazıları,

  • Yerel ve uluslararası terör faaliyetleri,
  • Yabancı ülkelerden gelen karşı istihbarat,
  • Siber suçlar,
  • Kamuda yolsuzluk,
  • Sivil haklar,
  • Organize suç ve uyuşturucu,
  • Beyaz yaka suçları,
  • Şiddet suçları,

şeklinde sıralanabilir.

FBI’ı kim yönetiyor?

FBI, Amerikan Başkanı tarafından atanan ve Senato’nun onayından geçen bir başkan tarafından yönetilir. Başkanın görev süresi 10 seneyi geçemez. Şu anki FBI yöneticisi, Yale Law School (hukuk fakültesi) mezunu olan Christopher Wray’dir.

Organizasyonu nasıl?

FBI’ın merkezi, başkent Washington D.C.’de yer alıyor. Aynı zamanda büyük şehirlere yayılmış olan 56 saha ofisi ve 350’ye yakın yerleşik acentesi bulunuyor. Bu acenteler de üstlerindeki saha ofislerine bağlı olarak çalışıyor. Saha ofislerinin çoğu, atanmış bir ‘Sorumlu Özel Ajan’ (Special Agent in Charge) tarafından yönetiliyor. Bu durumun istisnaları Los Angeles, New York City ve Washington D.C.’de bulunan saha ofisleri; bu ofisler sorumlu oldukları bölgelerin çapından dolayı birer Sorumlu Müdür Yardımcısı (Assistant Director in Charge) tarafından yönetiliyorlar.

FBI’ın ayrıca farklı ülkelerde 60’tan fazla irtibat ofisi ve yasal ataşeleri bulunuyor.

FBI bünyesinde çalışan kaç kişi var?

FBI, toplamda 35.000’e yakın kişiyi istihdam ediyor. Bu sayıya istihbarat ajanları, analistler, dilbilimciler, bilim insanları ve bilgi teknolojisi uzmanları da dahil.

FBI bir tür ulusal polis gücü mü?

Hayır. FBI, Amerika’nın karşı karşıya olduğu ciddi tehditlere karşı çalışan, federal bir ulusal güvenlik örgütü. Amerika’da faaliyet gösteren çok sayıda federal kolluk kuvvetinden biri.

FBI, soruşturma esnasında toplanan bilgi ve belgeleri nasıl değerlendiriyor?

FBI, yetkisi altında bulunan federal yasanın ihlal edilmesi durumunda bir soruşturma yürütebilir. Bu soruşturma esnasında toplanan bilgi ve delil niteliğindeki belgeler daha sonra bir başsavcıya ya da Adalet Bakanlığı yetkilisine sunulur. Bu kişiler daha fazla işlem yapılmasına gerek olup olmadığına karar verirler. Soruşturma sonucuna bağlı olarak deliller ya iade edilir ya da mahkemeye sunulur.

FBI, muhbirlerden yararlanır mı?

Evet. Mahkemeler, hükümet birimlerinin muhbirlerden faydalanmasının yasal olduğuna karar vermiştir. Yetkili olan kolluk kuvvetleri, soruşturmaları daha etkin yürütebilmek için muhbirlerden faydalanabilirler. Bir suçun soruşturulma aşamasında muhbirler şüphelileri yanıltabilir, mahremiyetini ihlal edebilir ya da güvenilirliği ve motivasyonu sorgulanmaya açık kişilerle işbirliği yapabilir. FBI, muhbirlerden faydalanırken kişilerin haklarını ihlal etmemeye özen gösterir ve yalnızca başsavcının yayınladığı yönergeye uygun muhbirleri kullanabilir.

FBI’a gizli olarak bilgi sağlayan muhbirler, FBI çalışanı değillerdir. Bazı durumlarda verdikleri bilgiler karşılığında ödeme alabilirler.

Haberlerde gördüğüm güncel bir FBI soruşturması hakkında bilgi alabilir miyim?

Hayır. FBI, politikası gereği bu tür bilgileri kamuoyuna ifşa etmez. Soruşturmaya dahil olan kişilerin mahremiyetini korumak için alınan bu önlem, henüz suç işlediği kesinleşmemiş kişilerin korunmasını sağlar.

FBI ile CIA’in farkı nedir?

Her iki kurum da ABD İstihbarat Topluluğu üyesidir, ancak CIA’in kanuni yaptırım yetkisi yoktur. CIA, ulus güvenliğini alakadar eden konularda Amerika için hayati öneme sahip bilgileri toparlayıp analiz eder ve yalnızca yabancı ülkeleri ve onların vatandaşlarını araştırır. FBI’ın aksine, CIA’in Amerikan vatandaşlarına, oturum izni bulunan yabancılara, yasal göçmenlere ve Amerikan şirketlerine ilişkin bilgi toplaması yasaktır.

Bir FBI ajanı tam olarak ne iş yapar?

Bir FBI ajanı, Büro kapsamında farklı görevlerde bulunabilir; bir gün mahkemede ifade verirken başka bir gün delil toplamak için suç mahalini araştırabilir. FBI ajanları, genellikle bir kaynaktan yasa dışı aktivitelere ilişkin bilgi aldıktan sonra haftanın bir kısmını evrak işleriyle ilgilenmek üzere ofiste geçirirler. Bazı ajanlar FBI kapsamında eğitim, parmak izi alma, laboratuvar servisleri ve halkla ilişkiler gibi alanlarda da faaliyet gösterebilir. Ajanlar, FBI’ın ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı yerlere transfer edilebilirler. FBI ajanlığı; tipik, mesaili işlerden farklıdır.

Ajan olmak için nasıl bir eğitimden geçmek gerekiyor?

Tüm FBI ajanları, Virginia’da bulunan ‘FBI Academy’de 20 hafta süren bir eğitime tabi tutulurlar. Katılımcılar eğitim boyunca kampüste yaşayıp çeşitli etkinliklere katılırlar. Burada hukukun temelleri, davranış bilimleri, rapor yazma, adli tıp ve terörle mücadele gibi konularda kapsamlı eğitimler verilir. Katılımcılar aynı zamanda sorgu ve istihbarat konularında da bilgi sahibi olurlar. Sınıflarda verilen eğitimlerin yanında, saha görevlerine hazırlamak amacıyla ‘fitness’ ve silah kullanma eğitimleri de verilmektedir.

Kaynak: FBI

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email