Kaliforniya’da Alkollü Araç Kullanma Suçu Silinebilir mi?

Her ülkede olduğu gibi Amerika’da da alkol veya uyuşturucu altında araç kullanmak bir suçtur. Amerikan hukukunda bu suça kısaca “driving under influence (DUI)” denir. Peki hangi durumlarda DUI suçu işlenmiş sayılır?

 • Araba kullanmadan önce fazla alkol alınması halinde DUI suçu işlenmiş sayılır.
 • Araba kullanma kabiliyetini engelleyecek her türlü uyuşturucu veya uyarıcı madde alınması halinde DUI suçu işlenmiş sayılır. Reçete ile verilen ilaçlar da (eğer sürüş kabiliyetini etkileyecekse) bu kapsamda değerlendirilir.
 • Güvenli bir şekilde araba kullanılmasını etkileyecek her türlü alkollü içeceğin ve uyuşturucu maddenin birlikte alınmasıyla DUI suçu işlenmiş sayılır.

Kaliforniya içerisinde araba kullanırken herhangi bir kolluk görevlisi, DUI suçu işlediğinden şüphelendiği kişiyi durdurabilir. Bu kişiden aracını kenara çekmesini, alkolmetreye üflemesini ve gerekirse kan ile idrar testi yaptırmasını isteyebilir. Bunlara uyulmamışsa veya uyulsa bile alkollü araç kullanıldığı tespit edilmişse kolluk görevlisi ehliyete el koyabilir.

Eğer ehliyete el koyulursa, kişiye 30 gün geçerliliği olan geçici bir ehliyet verilir.

Yaptırımları nelerdir?

DUI suçundan ötürü birisinin yakalanması durumunda eyaletler farklı yaptırımlar öngörmektedir. Kaliforniya’da olabilecekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Alkollü araç kullanmanın zararları üzerine bir eğitim alınması gerekir. Eğitim alınabilecek yerlere şu linkten ulaşılabilir.
 • Finansal sorumluluğu gösteren SR-22 Formu ile (kaza olması halinde) kazaya ilişkin rapor niteliğinde SP-1 Formunun doldurulması gerekir.
 • Ehliyetin geri alınması için iade etme ücreti ödenmelidir. Bu ücret 21 yaşından büyük olanlar için 125 dolar, 21 yaşından küçük olanlar için ise 100 dolardır.
 • Araçta alkolmetre bulundurma zorunluluğu getirilebilir.
 • Belli durumlarda 6 aya kadar hapis cezasıyla karşılaşılabilir.
 • Belli durumlarda ekstradan para cezası öngörülebilir.
 • Kolluk görevlisi araca el koyduysa aracın belli bir yerde tutulmasından ötürü ayrı ücret talep edilebilir.
 • Ciddi bir yaralama veya ölüm durumunda dava açılabilir.

Elbette ki DUI bir suç olduğundan ötürü bu suçu işleyen kişinin sabıka kaydına da bu durum işlenir. Ancak başta DUI suçu olmak üzere bazı suçların sabıka kaydından silinmesi de mümkündür. Bu silme işlemine expungement adı verilir. Bir kişi, DUI suç kaydının sicilinden silinmesi için mahkemeye başvurabilir. Eğer silme talebi yerinde görülürse, bu kişinin gerek iş başvurularında gerek okul başvurularında işlemiş olduğu DUI suçu göz önüne alınamaz. Diğer bir deyişle, sanki o suç hiç işlenmemiş gibi bir sonuç doğar.

Expungement prosedürü ile birlikte hafif suçlar işlemiş kişilere ikinci bir şans verilir. Bu kişilerin hayatlarının belli bir döneminde yaptıklarından ötürü geri kalan hayatlarının tümden etkilenmemesi amaçlanır. Hatta Kaliforniya’da sırf bu durum için Ban the Box Kanunu kabul edilmiştir. Bu düzenlemeye göre iş mülakatlarında kişilere işledikleri suçlar hakkında soru sorulması yasaktır. Şu anda odak noktası iş dünyası olsa da bu kanunu okul başvuruları, lisans talepleri, ev olanakları ve eğitim fırsatları bağlamında da genişletilmesi hedefleniyor.

Alkollü araç kullanan herkes için bu durum geçerli mi?

Altını çizmekte yarar vardır ki her DUI suçunu işlemiş kişi istediği zaman expungement sürecini işletemez. Bunun için belli şartların sağlanması gerekir:

 • DUI suçu, ağır bir başka duruma yol açmamış olmalıdır (Ölüm, yaralama, vb.). Aksi durumlarda hâkim, expungement talebini genel olarak reddeder.
 • DUI suçundan dolayı şartlı tahliye edinilmesi durumunda, bu süreç iyi halli bir şekilde ve yükümlülüklere uyarak geçirilmelidir. Özellikle yazının başında bahsedilen hususlara özen gösterilmelidir.
 • DUI suçunun sabıka kaydından silinmesi için başvuran kişi, başka bir cezadan dolayı suçlu olmamalı veya o kişinin devam eden bir davası bulunmamalıdır.

Dikkat edilmesi gereken husus, DUI expungement sürecinin sadece suç kaydını silmesidir. Eyaletlerin motorlu araçlarla ilgilenen departmanları, sürücü kayıtlarında hala DUI verisini tutmaya devam ederler. Ama bu, endişe uyandıracak bir durum da değildir. Zira sürücü kayıtlarındaki bu DUI verileri de (istisnai haller hariç) belli bir noktadan sonra silinir.

Her kişi, expungement süreci için gerekli kriterleri sağlamıyor olabilir. Böyle durumlarda bazı eyaletler farklı koşullarda gizlilik sözleşmesi (non – disclosure agreement) yapılmasına izin verebilirler. Gizlilik sözleşmesinde suç, sabıka kaydından silinmez. Lakin potansiyel işverenlerin bir geçmiş sorgulaması esnasında işverenlerin bu suçu görmeleri engellenmiş olur.

Hem expungement süreci için hem de gizlilik sözleşmesi sürecinde doğru adımlar atmak için bir avukat ile beraber çalışılması şiddetle tavsiye edilmektedir.

New York ve California lisanslı avukat Utku Galip Akcok’la randevu için buraya tıklayın.

Kaynak: State of California Department of Motor Vehicles, American Addiction Centers, Lawyer Monthly

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email