Hollywood Grevde: Oyuncular ve Yazarlar Neden Çalışmayı Bıraktı?

Amerikan Sinema Oyuncuları Birliği ve Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu (SAG-AFTRA), geçtiğimiz Temmuz ayında stüdyoların son dönemdeki uygulamalarına tepki olarak grev kararı aldı. Bu durum, Senaryo Yazarları Birliği’nin de (WGA) Haziran ayında başlayan greviyle birlikte ortaya çıktı. Olaylar, ABD sinema ve televizyon endüstrisindeki faaliyetlerin neredeyse tamamen durmasına neden oldu. Grev kapsamında oyuncuların hiçbiri filmlerde rol alamıyor. Bunun yanında gösterime giren film ve dizilerini tanıtma amacıyla galalarda ve televizyon programlarında da yer alamıyorlar.

Grev Neden Başladı?

Meslek birlikleri, greve gerekçe olarak;

  • Netflix ve Amazon Prime gibi ‘streaming’ platformlarının şeffaf olmayan faaliyetlerini,
  • Yapay zeka (AI) hizmetlerinden sektör emekçilerini gölgede bırakacak şekillerde faydalanılmasını,
  • Oyuncularla yazarlara film ve dizilerin yeniden gösterilmesiyle elde edilen kârdan pay verilmemesini

gösteriyorlar.

Bu durumun bir benzeri 63 yıl önce yaşanmıştı. Daha sonra ABD Başkanı olarak görev yapacak olan Ronald Reagan, Oyuncular Birliği Başkanı olarak müzakereleri yürütmüştü. Reagan, stüdyolarla yürüttüğü müzakereler sonucunda grevin sonlandırılmasında rol oynamıştı.

Bugün itibariyle devam eden grevde ise Oyuncu ve Yazar Birliklerinin daha sert bir tutum takındığı söyleniyor. Oyuncular Birliği Başkanı Fran Drescher, yaptığı açıklamada ‘’Şu an tüm gücümüzle direnmezsek, başımız derde girecek. Yerimizi makinelere ve bizden ve ailemizden çok Wall Street’i düşünen büyük şirketlere bırakma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağız’’, dedi.

Yapımcılar Birliği (AMPTP) ise yaptığı açıklamada stüdyoların tarihi oranda zamlar yaptığını, çalışanların sağlık ve emeklilik imkanlarında iyileştirmelere gidildiğini belirtti.

Oyuncular Birliği adına görüşmeleri yöneten Baş Müzakereci Duncan Crabtree-Ireland, yaptığı basın açıklamasında yapay zeka teknolojisinin orantısız kullanımını grevin en büyük gerekçelerinden biri olarak gösterdi. Ireland’ın açıklamasına göre, film ve dizilerde arka planda görünecek olan oyunculardan yüz ve beden görüntülerinin dijital ortama kaydedilmesine onay vermesi isteniyor. Başrol oyuncularına karşı öne sürülmeyen bu şarta onay veren oyuncular, stüdyolar tarafından görüntülerinin sonsuza kadar kullanılabilmesine de onay vermiş oluyor ve tek günlük ücret alma riskiyle karşı karşıya bırakılıyorlar.

Sektör Darboğazda, Gözler Çözüm Görüşmelerinde

Grevin sonlandırılmasına yönelik adımlar bir süredir karşılık bulamıyor gibi görünüyor. Hatta ipler zaman geçtikçe daha da geriliyor. İsmini açıklamayan bir yapımcı, sektörün önde gelen yayın organlarından Deadline’a yaptığı bir açıklamada grevin ‘yazarlar evlerinden oluncaya kadar devam edebileceğini’ belirtti. Böylece grev daha da sert bir nitelik kazandı. Meslek birlikleri geri adım atmaya yanaşmazken, Disney’in CEO’su Bob Iger’ın oyuncu ve yazarların isteklerini ‘gerçekçi olmaktan uzak’ şeklinde nitelendirmesi işleri daha da ciddileştirdi. Iger’a göre COVID sonrası işlerin düzelmeye başladığı bu dönem, böylesi bir protesto için olabilecek en yanlış zaman.

Geçtiğimiz günlerde, protesto edilen yapım şirketlerinden biri olan NBCUniversal ile meslek birlikleri yeni bir davada bir kez daha karşı karşıya geldi. Yazar ve oyuncu birlikleri, grevdeki çalışanların ‘trafiğe açık ve tehlikeli alanlarda protesto yapmaya itildiğini’ belirterek NBCUniversal’dan şikayetçi oldu. Çalışanlara göre stüdyolar bu uygulama ile greve müdahale ederek iş kanunlarına aykırı hareket etti.

Son olarak, önceki gün Yapımcılar Birliği’nin gelen talep sonucunda tarafların 3 Ağustos Cuma günü yeniden toplanacağı ve görüşmelerin devam ettirileceği açıklandı. Oyuncu ve Yazar Meslek Birlikleri görüşmelere açık olduklarını belirtmekle birlikte yapım şirketlerine sundukları taleplerden geri adım atmayacaklarının altını bir kez daha çizdiler.

Amerika gündeminden güncel haberler için bizi takip edin!

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email