Colorado Yüksek Mahkemesi, Trump’ın Ön Seçimlere Girmesini Yasakladı!

colorado

Colorado daki Yüksek Mahkeme’ye göre Trump, 6 Ocak 2021’de yaşanan Kongre binası baskını olaylarında etkin rol oynadığı için gelecek yıl Colorado’da yapılacak olan ön seçimlere katılamayacak. Karar, Amerikan Anayasası’ndaki 14. Değişiklik’te yer alan şu ifadelere dayandırılıyor:

Daha önce bir Kongre üyesi, memur, eyalet yasama ya da yürütme meclisi üyesi veya yargı memuru olarak Amerika’ya karşı başkaldırmaya veya ayaklanmaya katılan kimseler, (…) Amerika’da herhangi bir eyalette sivil veya askeri bir görevde bulunamaz. Ancak Kongre, üçte iki çoğunluğa ulaşıldığı takdirde bu yasağı kaldırabilir.

Anayasa’da yer alan bu bölüm;

  • Amerikan İç Savaşı’ndan sonra yürürlüğe girmişti,
  • ve savaşın ardından kurumlarını güçlendirmeye çalışan ülkede, Konfederasyon’a katılmış olan hükümet memurlarının devlette görev almasına engel olmak için konulmuştu.

Karar metninde, “(Trump) diskalifiye edildiği için, Colorado Eyalet Sekreteri tarafından başkanlık ön seçimlerinde aday olarak listelenmemesi gerekir” ifadelerine yer verildi. Karar yalnızca Colorado’daki 5 Mart ön seçimleri için geçerli; ancak kararın 5 Kasım’da düzenlenecek genel seçimlerin kaderini de etkileyebileceği söyleniyor. Seçim sonucunu tahmin eden tarafsız anket firmaları, Colorado’da Demokratların ağırlıkta olduğunu ve Biden’ın eyaletteki oyların çoğunu alacağını öngörüyor.

Trump’ın ekibi: ‘Karar antidemokratik’

Trump’ın kampanya ekibi, Colorado Yüksek Mahkemesi’nin kararını ‘antidemokratik’ olarak nitelendirdi. Kampanya sözcüsü Steven Cheung, konuyla ilgili “Colorado Yüksek Mahkemesi bu gece tümüyle hatalı bir karar verdi. Biz de hızla Amerikan Yüksek Mahkemesi’ne itirazda bulunacağız.” Trump karara Yüksek Mahkeme’de itiraz edeceğinin sözünü verdi.

Ne olmuştu?

Colorado’daki Yüksek Mahkeme’nin verdiği kararla, bir alt mahkemenin vermiş olduğu başka bir karar da bozulmuş oldu. Alt mahkeme Trump’ın Kongre binasının basılması olayında insaları isyana teşvik ettiğini kabul etmiş, ancak Amerikan Başkanı’nın Anayasa’nın ilgili maddesinde seçimlere katılmaktan muaf tutulan gruba dahil olmadığını belirtmişti. Alt mahkemeye göre Trump ilgili yasadaki ‘memur’ tanımına uymadığı için bu yasaktan muaftı. Yasada ‘Başkan’ ile alakalı bir ifadeye yer verilmediği için konu tartışmalı. Congressional Research Service, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yasanın Amerikan Başkanı’nı da kapsadığını belirtiyor.

Bundan sonra ne olacak?

Colorado Yüksek Mahkemesi, temyiz başvurularına fırsat vermek için kararın yürürlüğe girmesini 4 Ocak tarihine kadar erteledi. Ayrıca bu konunun Amerikan Yüksek Mahkemesi’nde dava konusu haline gelmesi durumunda da bu ertelemenin devam edeceği ve bu sayede ön seçimde Trump’ın adının yer alabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Congress.gov, Reuters, NBCnews

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email