Amerika’da Çiftler Nasıl Tanışıyor?

Amerikada çiftler nasıl tanışıyor

Amerika’ya gelen çoğu göçmen, geldikleri ilk andan itibaren yalnızlık duygusundan kurtulmak için arkadaşlık uygulamalarına başvuruyor. En meşhur ve sıklıkla kullanılan uygulamalar arasında Tinder, Bumble ve Hinge bulunuyor. Peki Amerika’da çiftler nasıl tanışıyor? Hangi çiftler için internet üzerinden tanışmış olma olasılığı daha yüksek? Arkadaşlık (dating) uygulamaları ile başlayan ilişkiler istikrarlı bir şekilde yürüyor mu?

Stanford Üniversitesi, bunlar gibi soruları cevaplandırmak için ilginç bir araştırma düzenledi. HCMST (How Couples Meet and Stay Together) başlığını taşıyan araştırma, çiftlerin nasıl tanıştığı ve birlikteliklerini nasıl sürdürdüğü sorularına odaklanıyor.

Anket, 3510 Amerikalı yetişkinle yapılmış ve katılımcalara ‘date’ uygulamaları ile yeni buluşma yolları hakkında birçok soru sorulmuş. Bu sorular aracılığıyla geleneksel yöntemlerle tanışan çiftlerle ve modern yöntemlerle tanışan çiftlerin ilişkilere bakış açıları kıyaslanmış.

Katılımcılara;

  • Kendilerinin ve partnerlerinin etnik kökenleri,
  • Ebeveynlerin eğitim düzeyleri,
  • Kendilerinin ve partnerlerinin 16 yaşına kadar en çok vakit geçirdiği ülke, eyalet ve şehir,
  • İlişkinin hukuki durumu,
  • Katılımcıların akrabalarını ne sıklıkla ziyaret ettiği,
  • En çok hangi cinsiyetten etkilendikleri,
  • Kazandıkları gelir,
  • İlişkinin ne zamandan beri devam ettiği,
  • Partnerleriyle nasıl ve nerede tanıştıkları

gibi sorular soruldu.

Ayrıca katılımcıların cinsel yönelimleri, tek eşliliğe yönelik tutumları, dini inançları ve siyasi yönelimleri de dikkate alındı.

Sonuçlar Şaşırtıcı

Anket sonuçlarına göre, çiftlerin en fazla tanıştığı yer işyerleri ve okullar. Okulların ardından gece kulüpleri, barlar ve özel partiler geliyor. Spor salonları, neredeyse arkadaşlık uygulamaları kadar sık kullanılan tanışma ortamları olarak dikkat çekiyor. Ayrıca lezbiyen çiftler en çok iş ve ofis ortamında tanışırken, gay çiftlerde gece kulübü ve barda tanışma yaygın.

Ankete göre, aileleri tarafından tanıştırılan çiftlerin ilişkileri daha sonra oldukça sağlıksız bir yere ilerleyebiliyor. Yani kiminle ilişki yaşayacağınız konusunda cesur davranıp inisiyatif almanızda fayda var. Çünkü kendi aralarında kurduğu iletişimle tanışan çiftler, diğerlerine göre daha mutlu. Öte yandan, mutlu çiftlerin büyük bir kısmı partnerlerinin ebeveynleri tarafından da onaylandığını vurguluyor.

Çalışma Durumunun da Çiftlerin İlişkisi Üzerinde Büyük Etkisi Var.

Anket sonuçlarına göre partnerlerin çalışma durumu, ilişkinin kalitesi üzerinde yüksek etkiye sahip. İşsiz kişilerin ilişkiyi ‘mükemmel bir şekilde’ sürdürmesi, düzenli olarak çalışan kişilere göre daha zor iken aşk hayatlarından en memnun olanlar ise girişimciler. Yani istikrarlı bir ilişkinin tadını çıkarmak için önce kişisel refah ve tatminin sağlanması gerekiyor.

Anketten çıkan en dikkat çekici sonuçlardan biri ise, diğer tüm tanışma yollarının kullanım sıklığında büyük düşüş yaşanırken, arkadaşlık uygulamalarının 2000’lerden bu yana neredeyse tamamının yerini alıyor oluşu. Aile, arkadaşlar ve komşuları sayesinde veya okul ve bar gibi ortamlarda tanışan kişilerin sayısı gün geçtikçe azalıyor. Arkadaşlık uygulamaları vasıtasıyla tanışan kişilerin sayısı ise rekor düzeyde artıyor.

Kaynak: Stanford Üniversitesi, Graphext

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email