ABD’de Yasa Dışı Geçişleri Önleme Çabası Devam Ediyor: Teksas’ın Rio Grande Bariyerleri

ABD Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz Temmuz ayında Teksas Eyaleti tarafından nehre yerleştirilen birbirine kenetlenmiş durumdaki şamandıraların federal yasayı ihlal ettiğini öne sürdü. Bakanlığın iddiasına göre eyalet yönetimi bu yüzen bariyerleri yerleştirerek insanların Rio Grande Nehri’nden yüzerek ABD’ye gelmelerine engel olmayı amaçladı.

Teksas Valisi Greg Abbott, Temmuz ayında 300 metrelik bir bariyerin nehre yerleştirildiği haberini vermişti. Abbott, Adalet Bakanlığı’nın bu bariyerleri gönüllü olarak kaldırma teklifini reddetti. Vali, Başkan Biden’ı çok sayıda göçmenin yasa dışı yollarla sınırı geçmesinden de sorumlu tuttu.

Abbott, Başkan Biden’a yazdığı açık mektuptaEğer gerçekten insan hayatını umursuyorsanız, federal göç kanunlarını da yürürlüğe koymalısınız. Teksas eyaleti, sebep olduğunuz krizle mücadele etmek için anayasanın sunduğu tüm yetkilerini sonuna kadar kullanacak.” ifadelerini kullandı.

Teksas yönetimi, göçmenlere karşı aldığı sert tedbirlerle biliniyor.

Eyalet yönetiminin göçü engellemek için başvurduğu sert önlemler, Demokratlar ve Teksas’ta bulunan kolluk kuvvetleri arasında tartışmalar yaşanmasına neden oldu. Yönetimin Rio Grande kıyılarına çit çekmek istemesi de benzer bir tepkiyle karşılanmıştı. Eyalet polisinin sınırı geçmeye çalışan göçmenleri bağırarak engellemeye çalıştığı ve bazı durumlarda talep eden kişilere su vermeyi reddettiği de söyleniyor.

Federal hükümet, nehre kurulan bariyerlerle ilgili olarak Teksas’ın federal Nehirler ve Limanlar Yasası’nın ihlal edildiğini savunuyor. Başsavcı yardımcısı Vanita Gupta, “Bu yüzen bariyer toplum güvenliği ve deniz yolculuğu için bir tehdit oluşturuyor. Ayrıca sınıra böyle bir bariyer inşa edilmesi, Meksika’da protestolara neden oluyor ve ABD’nin dış ilişkilerine zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.

Özellikle insanların sıklıkla izinsiz şekilde geçtiği sınırları korumak isteyen federal hükümet, mahkemeden mevcut bariyerlerin kaldırılmasını ve yeni bariyerlerin inşa edilmesini yasaklanmasını talep etti.

Kamu Güvenliği Departmanı kapsamındaki memurlar, iki ay önce başlatılan bu yeni ve agresif yaklaşımın göçmenler arasında yaralanmalara sebep olduğunu da belirtti.

Temmuz ayında, aralarında Teksas’ın da bulunduğu çeşitli eyaletlerden 80 Demokrat temsilci, Başkan Biden’a yazdıkları bir mektupta Abbott’un uyguladığı bu programı ‘tehlikeli ve zalimce’ olarak nitelendirdi. Temsilciler, federal hükümetin yetkilerini kullanmasını istedi.

Yerleştirilen bariyerler, Teksas ile Meksika’nın arasındaki 2000 kilometre civarındaki sınır hattının küçük bir kısmını kapsasa da Abbott’un Biden’ın uygulamaya koyduğu sınır güvenliğine karşı tavrını ortaya koymasını sağladığı için önemli bir konu.

Görevde üçüncü döneminde bulunan Teksas Valisi Abbott, yaptığı açıklamalarda Başkan Biden’ın uygulamalarına karşı haklarını hukuki yollarla arayacağının da sinyallerini verdi. Abbott, mektubunda “Teksas sizinle mahkemede görüşecek, Bay Başkan.” ifadelerine yer verdi.

Göçmenlik sürecinizde ALO, her zaman yanınızda!

Kaynak: gov.texas.gov, New York Times

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email