Oregon’da Sürücüler Artık Kendi Benzinlerini Dolduracak

Oregon’daki tüm benzin istasyonları artık sürücülerin kendi benzinlerini doldurmalarına izin verecek. 4 Ağustos 2023 tarihinde yürürlüğe giren yeni yasa, 1951 yılında konulan ve istasyonlarda ‘self-servis’ sistemini yasaklayan hükmü ortadan kaldırmış oldu.

Bu yeni yasa sonucunda ABD genelinde sürücülerin kendi benzinlerini dolduramadığı tek eyalet, New Jersey oldu.

Self-servis istasyonlar 80’li yıllarda popüler oldu

ABD’de bulunan benzin istasyonlarında self-servis sisteminin yaygınlaşması 1980’li yılları bulmuştu. Ülkede 1915’ten beri yer yer kullanımda olan bu uygulama, önceden daha çok acil durumlarda tercih ediliyordu.

1968 yılında, kârlarının büyük bir kısmını, market kısmında alışveriş yapan ve camları silen istasyon görevlilerine bahşiş bırakan müşterilerden alan benzin istasyonları; konuyla alakalı başarılı bir lobi faaliyetinde bulunmuştu. Bu lobi sonucunda self-servis sistemi, tehlikeli olduğu gerekçesiyle 23 eyalette birden yasaklanmıştı.

Bu istasyonlar ABD’de hızla yaygınlaştı

İsveç’te başladığı düşünülen bu iş modeli, zaman içinde ABD’ye de sıçradı. O zamanlar benzin istasyonlarının büyük gelir kapılarından bir diğeri de araç bakım ve onarımıydı. Ancak zaman içinde otomobil firmaları, vatandaşları kendi yetkili bayilerine yönlendirmeye başlayınca benzin istasyonlarının gelirleri daha da düşmeye başladı ve çareyi ‘self-servis’ sistemini kabul etmekte buldular. Bu sayede daha az kişi çalıştırıp market kısmında yaptıkları daha yüksek kâr marjlı satışlara odaklandılar.

Yasaya göre, Oregon’un en kalabalık 16 bölgesinde self-servis usulü kendi benzinlerini dolduran müşterilerin başında birer çalışan bekleyecek. Çalışan, gerektiğinde benzini doldurma işlemini de üstlenebilecek ve istasyon bu işlem için ekstra ücret talep edemeyecek. Ayrıca istasyonlardaki self-servis özelliğine sahip benzin pompalarının sayısı, tüm benzin pompalarının yarısını geçemeyecek.

Oregon ve New Jersey’de sürücülerin kendi benzinlerini doldurmasına izin verilmemesi, epeydir tartışılan bir konuydu. Eyaletlerin bu uygulamalarına gerekçe olarak benzin ve mazotun yanıcı nitelikte olması ve benzin istasyonu çalışanlarının mağdur edilmemesi gösteriliyordu.

Self-servis yasağını devam ettiren New Jersey’de 1949 yılından beri sürücülerin kendi benzinlerini doldurmaları yasak. Bu yasak ve düşük yakıt ücretleri, artık New Jersey kültürünün bir parçası haline gelmiş durumda. 2022 yılında yapılan bir ankette, eyalet sakinlerinin %73’ünün benzinlerini başkalarının doldurmasını tercih ettiği ortaya çıkmıştı.

Amerika gündeminden haberler için bizi takip edin!

Kaynak: CNN

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email