Federal Hükümet Sınıra Belirli Mesafedeki Tüm Yabancıları Durdurabilir!

ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği (CBP), Amerika sınırları içerisinde “belirli” mesafedeki tüm yabancıları herhangi bir mahkeme izni ve hatta geçerli bir sebep olmaksızın durdurabilir. Diğer federal birimlerin aksine CBP bu konuda olağanüstü yetkilerle donatılmıştır. Belirli mesafedeki okula giden öğrencileri, işe giden yetişkinleri veya doktora giden hastaları durdurup sorgu yapma hakkına sahiptir.

Peki “belirli” mesafe neye göre belirleniyor?

Federal hükümet “belirli” mesafeyi ABD’nin herhangi bir dış sınırından 100 hava mili olarak tanımlamaktadır. Dolayısıyla, bu federal düzenleme ile araçların izinsiz aranmasına ilişkin federal yasa birleştirildiğinde, CBP bu 100 millik bölge içinde herhangi bir yerde arama izni olmaksızın bir otobüse veya trene binme yetkisine sahip olduğunu iddia etmektedir.

Sınıra 100 mil uzaklıktaki Amerikan toprakları bu alana giriyor. CBP yetkilileri, bu alan içerisinde mahkeme emri olmadan yabancıları durdurabilir, sorgulayabilir, gözaltına alabilir ve hatta tutuklayabilir. ABD nüfusunun 2/3’si -yaklaşık 200 milyon kişi- bu alanda yaşamaktadır. New York City, Los Angeles, Chicago ve Florida gibi metropol kentler bu alan içerisine girmektedir. Bu “dış sınırlar” uluslararası kara sınırlarının yanı sıra tüm ABD kıyı şeridini de kapsamaktadır.

Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde, işte haklarınız:

  1. Vatandaşlık veya göçmenlik durumunuz ne olursa olsun, sessiz kalma veya temsilciye sadece bir avukat huzurunda soruları yanıtlayacağınızı söyleme hakkına sahipsiniz. Göçmenlik durumunuzla ilgili sorulara cevap vermek zorunda değilsiniz. Sadece bu sorulara cevap vermek istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Sessiz kalmayı tercih ederseniz, görevli muhtemelen size daha uzun süre sorular soracaktır, ancak sessizliğiniz tek başına sizi veya eşyalarınızı tutuklamak, gözaltına almak veya aramak için olası nedeni veya makul şüpheyi desteklemek için yeterli değildir. CBP yetkilisinin arama veya tutuklama için geçerli bir sebebi olmalıdır. Sessiz kalmak veya aramaya izin vermemek kimseyi şüpheli yapmayacaktır.
    • Belirtmek gerekir ki, sınırlı bir istisna mevcuttur: belirli bir nedenle ve genellikle sınırlı bir süre için ABD’de bulunma iznine sahip kişiler için (örneğin bir göçmen olmayan vize sahibi) yasa sorulduğu takdirde göçmenlik durumunuz hakkında bilgi vermenizi gerektirir. Sessiz kalmayı veya belgelerinizi sunma talebini reddetmeyi tercih edebilirsiniz, ancak bu kategorideki kişiler tutuklama sonuçlarıyla karşılaşabileceklerinin farkında olmalıdır. Bu kategoriye girip girmediğinizi öğrenmek istiyorsanız bir avukata danışmalısınız. California ve New York lisanslı Avukat Utku Galip Akçok ile randevu oluşturmak için tıklayın.
  2. Genel olarak, bir göçmenlik memuru “makul şüphe” olmadan sizi gözaltına alamaz. Makul şüphe, olası sebepten daha az güçlüdür, ancak kesinlikle sadece bir önsezi veya içgüdüsel bir his değildir. Bir görevlinin sizin hakkınızda, göçmenlik yasasını veya federal yasayı ihlal ettiğinize veya ihlal ettiğinize inanmasını makul kılacak belirli gerçeklere sahip olması gerekir.
  3. Bir göçmenlik memuru ayrıca “olası bir neden” ya da sizin rızanız olmadan sizi ya da eşyalarınızı arayamaz. Eğer bir görevli size eşyalarınızı arayıp arayamayacağını sorarsa, hayır deme hakkına sahipsiniz.
  4. Bir göçmenlik memuru “olası bir neden” olmadan sizi tutuklayamaz. Bu, görevlinin sizin hakkınızda göçmenlik yasasını ya da federal yasayı ihlal ettiğinizi ya da ihlal ettiğinizi düşündürecek gerçeklere sahip olması gerektiği anlamına gelir. Sessizliğiniz tek başına bu standartların hiçbirini karşılamaz. Irkınız ya da etnik kökeniniz de tek başına ne makul sebep ne de makul şüphe için yeterli değildir. Eğer bir görevli sizi gözaltına alırsa, makul şüphe için dayanaklarını sorabilirsiniz ve size söylemelidirler.
  5. Amerikan vatandaşlarının yanlarında kimlik veya pasaport taşımalarına gerek yoktur. Fakat göçmenler için durum daha farklı: 18 yaşından büyük göçmenler yanlarında göçmenlik belgelerini her daim bulundurmalıdır. Geçerli göçmenlik belgeleriniz varsa ve 18 yaşın üzerindeyseniz, yasa bu belgeleri üzerinizde taşımanızı gerektirir.
    • Bir göçmenlik görevlisi tarafından bu belgeleri göstermeniz istenirse, belgeleri görevliye göstermeniz tavsiye edilir, aksi takdirde tutuklanma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Belgeleri olmayan bir göçmen iseniz, görevlinin talebini reddedebilirsiniz. Talebi reddederseniz görevli size muhtemelen daha fazla soru sorabilir. Hangi kategoriye girerseniz girin, göçmenlik görevlilerine asla sahte belge vermeyin.

ABD’ye bir göçmenlik görevlisi tarafından denetlenmeden giren kişiler, ABD’den hızlandırılmış sınır dışı edilmeye tabi tutulabilir. Hızlandırılmış sınır dışı, bir göçmenlik yargıcını atlayan özet bir sınır dışı işlemidir. Federal hükümet, yalnızca son 14 gün içinde ABD’ye denetimsiz bir şekilde girmiş, sınırın 100 mil içinde bir göçmenlik görevlisi tarafından karşılaşılmış ve diğer bazı kriterleri karşılayan kişilere hızlandırılmış sınır dışı işlemi uygulayacağını söylüyor. Hızlandırılmış sınır dışı edilmeye tabi olduğunuz söylenirse ancak bu kategoriye girmiyorsanız, görevlilere bunu bildirmelisiniz. Ayrıca, ülkenize geri gönderilmeniz halinde zulüm göreceğinizden korkuyorsanız, bu korkunuzu derhal temsilcilere bildirmelisiniz.

Kaynak: https://www.aclu.org/know-your-rights/border-zone

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email