Cumhuriyetçi Başkan Adayı, H-1B Vizesinde Köklü Değişiklikler Yapmak İstiyor

Cumhuriyetçi Parti’nin Hindistan kökenli başkan adayı Vivek Ramaswamy, uygulamadaki H-1B vize programında köklü değişiklikler yapılması gerektiğini belirtti.

Ramaswamy, Fox News’e verdiği röportajda “Bu bir piyango. Liyakate göre vize vermek yerine neden piyangoya başvuralım ki?” ifadelerini kullandı.

Özellikle Hindistan kökenli IT (bilgi teknolojileri) personelleri arasında büyük rağbet gören H-1B vizesi, Amerikalı şirketlerin yabancı kökenli çalışanları işe almalarına olanak sağlıyor. Teknik alanlarda uzman kişilere verilen H-1B vizesi sayesinde her yıl on binlerce yabancı çalışan işe alınabiliyor.

Bu sistemi bir kenara bırakmalı, liyakat esaslı göçmenlik sistemini yeniden oluşturmalıyız. Burada sadece teknik becerilerden bahsetmiyorum. Bu ülkenin ihtiyaçlarını karşılayacak her türlü beceri (dahil edilebilir).

38 yaşındaki başkan adayı, biyoteknoloji alanında yaptığı çalışmalarla tanınan bir girişimci. Ramaswamy, H-1B sistemi ile ilgili “Ayrıca bu sistemle göç eden kimselere sponsor olan şirketler, lobicilik faaliyetleri yaparak bu kişilerin başka şirketlerde çalışmasına engel oluyorlar”, ifadelerini de kullandı.

Bu, konuyla alakalı ilk açıklaması değil.

Ramaswamy, daha önce Politico’ya yaptığı başka bir açıklamada da aynı konuya değinmişti:

Ben de oyunu kurallarına göre oynadım ve hükümetin koyduğu kurallara göre hareket ettim. Ancak Amerikan Başkanı olarak benim işim, tüm Amerikalılara yardımcı olacak kurallar konulmasını sağlamak. Ve liyakati sağlamak istediğim için özür dilemeyeceğim. (…) Bu sistem yalnızca sponsor şirkete fayda sağlıyor. Bu sistemi değiştireceğim.

‘Zincirleme göç’ uygulamaları da hedefte

Kendi ebeveynleri de göçmen olan başkan adayı, aile üyelerinin de göçmen olarak Amerika’ya gelebilmesini sağlayan ‘zincirleme göç’ sisteminin de ortadan kaldırılması gerektiğini savundu. “Aile bireyi olarak gelen kişiler, ülkemize yetenekleri doğrultusunda katkı sunabilecek göçmenler değiller.“

Kendisi de göçmen bir aileden gelen Ramaswamy, göç politikalarıyla ilgili yaptığı açıklamalarla sık sık haberlere konu olan bir isim.

Cumhuriyetçi başkan adayı, önceki açıklamalarında da sınır güvenliği için ordu gücünün devreye sokulması gerektiğini ve belgesiz göçmenlerin Amerika’da doğan çocuklarının sınır dışı edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Amerika’da her yıl 65.000 kişiye H-1B vizesi veriliyor. Ek olarak, Amerika’da yüksek lisans veya doktora gibi ileri düzeyde eğitim almış kimseler için de 20.000 kişilik bir kontenjan mevcut. 2021 mali yılında Amerikan şirketleri mevcut kontenjandan faydalanmak için tam 780.884 farklı başvuru yaptı. Bu sayı her yıl artmaya devam ediyor.

Ramaswamy’nin kurucusu olduğu Roivant Sciences şirketi, 2018’den 2023’e kadar 29 kez H-1B programından faydalandı ve birçok yabancı kökenli kişiyi işe aldı.

Göçmenlik başvurularınızda bir profesyonelden destek almak için bize ulaşın.

Kaynak: India Times

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email