Yeşil Kart Çekilişi Başlıyor! Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yeşil Kart başvuruları, her yılın Ekim ayında başlayıp Kasım ayında sona erer. Bu seneki online kayıt dönemi de 4 Ekim 2023 Çarşamba günü, Türkiye saatiyle 19:00’da başlayacak. Başvuru dönemi, 7 Kasım 2023 Salı günü 20:00’da sona erecek.

Bu senenin başvuruya uygunluk koşulları, geçen sene ile aynı. Birleşik Krallık kapsamındaki ülkelere çekiliş hakkı tanınması dışında herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

Yeşil Kart çekilişine başvurular, dvprogram.state.gov adresi üzerinden yapılıyor. Eksik ya da başka yollarla yapılan başvurular kabul edilmiyor. Başvuranlardan herhangi bir ücret alınmıyor.

Nelere dikkat etmelisiniz?

 • Birden fazla başvuruda bulunmamalısınız: Kayıt süresi içinde bir kişi için birden fazla başvuru yapılması halinde, o kişinin yaptığı tüm başvurular diskalifiye edilir.
 • Başvuru yaparken güncel bir internet tarayıcısı kullanın: Güncel olmayan internet tarayıcıları (örneğin Internet Explorer 8) online başvuru sürecinde sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.
 • Formunuzu mutlaka kendiniz doldurun: ‘Vize danışmanları’ konusunda dikkatli olun ve adınıza form dolduran biri varsa mutlaka yanında bulunun.
 • Mutlaka onay sayfasının çıktısını alın: Eğer başvuru aşamasında birinden destek alıyorsanız daha da dikkatli olmalısınız. Yardımcı olan kişi onay belgenizi alıp size vermek için para isteyebilir ya da başka taleplerde bulunabilir. Bu, sıklıkla başvurulan bir dolandırıcılık metodudur.
 • Onay sayfasının çıktısını saklayın: Onay belgenizde bulunan onay numaranız olmadan başvuru durumunuzu kontrol edemezsiniz. 4 Mayıs 2024 tarihinden itibaren  dvprogram.state.gov adresi üzerinden başvuru durumunuzu kontrol edebileceksiniz. 4 Mayıs’tan sonra sayfada bulunan Entrant Status Check butonu üzerinden başvurunuzun nasıl sonuçlandığını kontrol edebilirsiniz. Başvuru durumunuzla alakalı bundan başka herhangi bir kanaldan sizinle iletişime geçilmeyecek.
 • En az lise mezunu olmalısınız: En az lise veya dengi bir eğitime sahip olmalı (yani en az 12 yıl), ya da son beş yılda en az iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmalısınız. Vize görüşmesi esnasında eğitim durumunuzu belgeyle kanıtlamanız gerekir.

Başvuruda sunmanız gereken bilgiler neler?

 1. Adınız ve soyadınız: Önce soyadınızı, sonra adınızı yazmalısınız. Burada tam isminizi pasaportta belirtildiği şekilde yazmanız çok önemlidir. Eğer pasaportta yazmayan ikinci bir adınız varsa başvuruda o adınızı yazmamalısınız. Önce soyadınız, sonra ilk adınız ve son olarak ikinci adınızı yazmalısınız.
 2. Cinsiyetiniz: Male (Erkek) veya Female (Kadın)’i seçmelisiniz.
 3. Doğum tarihiniz: Gün, ay, yıl sırasıyla yazmalısınız.
 4. Doğduğunuz şehir.
 5. Doğduğunuz ülke: Eğer doğduğunuz ülkenin adı değiştiyse, şu an kullanılan adı yazmalısınız.
 6. Başvuruya elverişli ülkeniz (country of eligibility): Genellikle doğduğunuz ülkedir.
 7. Fotoğraflar: Yeşil Kart başvurunuzda kendinizin ve aileyle başvuruyorsanız eşinizle çocuklarınızın son altı ay içinde çekilmiş fotoğrafları bulunmalı. Eşiniz veya çocuğunuz hali hazırda Amerikan vatandaşıysa veya Yasal Daimi Oturma İzni sahibi ise fotoğraf eklemeniz zorunlu değildir. DV başvurunuzda kullanacağınız fotoğraf, Amerikan vizesi için sunduğunuz fotoğrafla aynı standarta sahip olmalıdır. Fotoğraflarınız istenen kriterlere uymuyorsa başvurunuz kabul edilmeyebilir. Bir önceki yıla ait fotoğrafı yeniden gönderirseniz yine başvurunuz kabul edilmez. Fotoğrafınızı başvuru için özel olarak çekebilir veya son altı ay içinde çekilmiş, standartları karşılayan bir fotoğrafınızı dijital bir tarayıcı ile tarayabilirsiniz. Fotoğrafı standartları karşılayacak şekilde, evinizde kendi imkanlarınızla da çekebilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzun kamerasını kullanabilirsiniz.

  Fotoğraf şu standartları karşılamalıdır:
  • Renkli olmalı,
  • Odaklı olmalı ve bulanık olmamalı,
  • Saçınızın tepesinden çenenizin altına kadar tüm yüzünüz net bir şekilde görünmeli,
  • Kafanız çerçevede ortalanmış olmalı,
  • Yüzünüzde nötr bir ifade olmalı,
  • Kameraya bakıyor olmalısınız,
  • Gözlük takıyorsanız fotoğrafta çıkarmalısınız,
  • Fotoğrafın çıktısını alıyorsanız 51 mm x 51 mm boyutunda olmalı ve başınız 25 mm ile 35 mm arasında yer kaplamalı,
  • Dijital fotoğrafınız .JPEG formatında olmalı,
  • Dijital fotoğrafınız en az 600 x 600 piksel boyutunda olmalı,
  • Dijital fotoğrafınız en az 54 KB, en fazla 240 KB boyutunda olmalı,
  • Fotoğrafınızda herhangi bir leke bulunmamalı,
  • Fotoğrafı beyaz bir arka planda çekilmelisiniz. Eğer Photoshop gibi bir uygulamada arka planı beyaza dönüştürürseniz, kafanızın bir kısmı görünmeyebilir ve kesilebilir. Bu tür yanlış rötuşlar başvurunuzu geçersiz hale getirebilir.
  • Arka planda herhangi bir gölge bulunmamalı,
  • Şapka takmamalısınız; dini amaçla ya da sağlık durumu nedeniyle takılan örtüler haricinde saçınızı kapatan herhangi bir şey bulunamaz,
  • Eğer bir bebeğin fotoğrafı söz konusuyla bebek gözlerini kapatabilir (ancak fotoğraf karesinde bebeğin yanında başka biri bulunmamalıdır),
  • Üzerinizde gündelik/normalde giydiğiniz bir kıyafet bulunmalı,
  • Kulaklığınız bulunmamalı (ancak işitme cihazı kullanıyorsanız çıkarmak zorunda değilsiniz).

 1. Posta adresiniz: Şu formatta olmalıdır:
  Adres satırı 1
  Adres satırı 2
  Şehir/Mahalle
  İlçe/Ülke/İl/Eyalet
  Posta kodu

 2. Yaşamakta olduğunuz ülke.
 3. Telefon numaranız: Opsiyoneldir, yazmanız şart değildir.
 4. E-posta adresiniz: Doğrudan erişebildiğiniz ve önümüzdeki Mayıs’a kadar erişebileceğiniz bir e-posta adresi girmelisiniz. Bakanlık size hiçbir zaman seçildiğinize dair bir e-posta göndermeyecektir.
 5. Ulaştığınız en yüksek eğitim seviyesi: En son mezun olduğunuz okul.
 6. Evlilik durumunuz: Eşinizi göstermezseniz ya da evli olmadığınız birini eşiniz olarak gösterirseniz başvurunuz geçersiz hale gelebilir. Yasal olarak evli olduğunuz eşinizi yazmalısınız.
 7. Çocuklarınız: Yaşayan çocuklarınız ya da evlat edindiğiniz çocukların isimlerini yazmalısınız. Üvey çocuklarınız 21 yaşının altındaysa ve evli değilse mutlaka yazmalısınız.

Başvuru durumumu ne zamana kadar kontrol edebilirim?

Başvuru durumunuzu dvprogram.state.gov adresi üzerinden 4 Mayıs 2024 ile 30 Eylül 2025 tarihleri arasında kontrol edebilirsiniz.

Eğer Yeşil Kart’a hak kazandıysanız vizenizi 30 Eylül 2025 tarihinden önce almanız gerekmektedir.

Amerika’ya göç oldukça karmaşık. Biz size yardımcı olmak için buradayız. Profesyonel destek almak için buradan bize ulaşabilirsiniz.

Kaynak: travel.state.gov

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email