Biden’ın Sınır Güvenliği Tasarısı Kongre’den Geçmedi!

Biden Hükümeti, bir süredir sınır güvenliğine ilişkin bir yasa tasarısının Kongre’den geçirilmesi için çalışmalar yürütüyordu. Bu tasarı, Cumhuriyetçilerin oylarıyla reddedildi.

Biden geçtiğimiz günlerde sınır anlaşmasının Kongre’den geçmemesi durumunda bundan Cumhuriyetçilerin sorumlu olacağını belirtmişti. Cumhuriyetçilerin ret oylarıyla tasarı, 50’ye karşı 49 oyla Kongre’den geçmedi.

Tasarıda Amerika’nın göç politikasına ilişkin köklü değişiklikler bulunuyordu

İsrail ve Ukrayna’ya yardımı da içeren yasa tasarısında, Amerika’nın göç politikasıyla alakalı temelli değişiklikler bulunuyordu. Eski Başkan Donald Trump, tasarıya karşı çıkmıştı.

Biden, Trump’ın ve Cumhuriyetçilerin tasarıya karşı çıkma nedeninin siyasi olduğunu belirtmişti. Başkan yaptığı açıklamada “Eğer bu tasarı onaylanmazsa, Amerikan halkı bunun nedenini öğrenecek. (…) Kasım’daki seçimlere kadar Amerikan halkı, sınırın güvenli olmamasının nedeninin Donald Trump ve onun Cumhuriyetçi, MAGA’cı arkadaşları olduğunu öğrenecek. Kongre’deki Cumhuriyetçileri cesur ve omurgalı davranmaya davet ediyorum.“ ifadelerini kullanmıştı.

Tasarının Kongre’den geçmemesi, Teksas ile Biden gerilimini körükleyecek

Tasarının reddedilmesi, Biden yönetimi ile Teksas Valisi Greg Abbott’un ofisi arasındaki anlaşmazlığı daha da kızıştırabilir. Abbott son olarak sınırdaki dikenli tellerin kaldırılmasına yönelik alınan Yüksek Mahkeme kararına karşı çıkmıştı.

Tasarıda;

  • Yasa dışı geçişlerin belli bir eşiği aşması durumunda, refakatsiz çocuklar haricindeki göçmenlerin sınırdan geçmesini yasaklayan önlemler,
  • ve sığınma taleplerinin işleme alınması için gereken ‘yasal kanıt standardını’ geliştiren yeni uygulamalar yer alıyordu.

Başkan Biden, bu önlemlerin ‘göç sisteminde uzun zamandır yapılan en adil ve insanı reformlar’ olduğunu belirtmişti.

Süreç boyunca Kongre’deki iki taraf bir uzlaşmaya varılacağının sinyallerini vermişti. Ancak Trump’ın tasarıya karşı çıkması, Biden’ın işini zorlaştırdı.

Biden’ın kampanya ekibi bu durumu değerlendirmeye çalışacak.

Trump’ın tasarı karşısındaki tutumu, Biden’ın eline bir koz vermiş gibi görünüyor.

Biden’ın kampanya ekibi, Trump’ın bu tasarıyı iptal ettirme girişimini kampanya süreci boyunca değerlendirecek gibi görünüyor. Şimdiden Demokratların destekçilerine Trump’ın göçmenlik reformu çağrısında bulunduğu durumları listeleyen birer e-posta gönderildi.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email