Beyaz Saray H-1B ve L vizesi yenileme programını onayladı!

Beyaz Saray’dan açıklama geldi: Biden yönetimi H-1B ve L vizelerinin ABD içinden yenilenmesini sağlayacak programı onayladı.

H-1B vizesi nedir?

H-1B Vizesi, bilişim teknolojileri, finans, mühendislik, mimarlık ve hukuk gibi uzmanlık gerektiren alanlarda lisans derecesi veya eşdeğer eğitime sahip olan kişilerin ABD’de Amerikan işveren altında çalışmalarına olanak sağlayan göçmen olmayan çalışma vizesidir.

H-1B Vizesi için çok fazla talep olduğundan dolayı her yıl verilebilecek vize sayısına bir sınır getirilmiştir. Bu sebeple her sene H-1B vizesi alacak kişiler çekilişle belirlenir.

ABD hükümeti, her yıl vasıflı yabancı işçi arayan şirketlere 65.000 H-1B vizesi ve yüksek lisans vb. gibi ileri derecede eğitime sahip işçiler için 20.000 vize daha veriyor. H-1B vizesi, üç yıllığına veriliyor ve üç yıl daha yenilenebiliyor.

L vizesi nedir?

L1 vizesi, uluslararası şirketlerin Amerika’daki şubelerinde çalışmak üzere transfer edilecek kişilere verilir. L1 vizesine uluslararası bir şirketin ABD şubesinde, şirket içi yönetici, müdür veya nitelikli çalışan olarak çalışacak kişiler başvurabilir. L1 vizesi sahibinin eşi ve bekar çocukları ise L2 vizesine başvurabilir.

Beyaz Saray’dan açıklama geldi

Biden yönetimi, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin geçtiğimiz haftaki resmi ziyaretinin ardından, Hintlilerin ve diğer nitelikli yabancıların ABD’de yaşamasını ve çalışmasını kolaylaştıracak yeni bir programı onayladı. Bir araya gelen iki lider, vize başvurularının işleme alınmasının arttırılması yönünde atılan önemli adımları takdir etmekle birlikte, bu sürecin daha da hızlandırılmasının acil bir ihtiyaç olduğunu belirttiler.

İşte programın detayları:

Program, Hindistan ve diğer yabancı ülkelerden sınırlı sayıda işçinin üç yıl süreli H-1B vizelerini ülkelerine dönmek zorunda kalmadan ABD’de yenilemelerine olanak tanıyacak.

Hindistan vatandaşları, ABD H-1B programının açık ara en aktif kullanıcıları ve 2022 mali yılında yaklaşık 442.000 H-1B çalışanının %73’ünü oluşturdular.

Yapılan açıklamaya göre iki lider, Dışişleri Bakanlığı’nın;

  • Hintli ve diğer yabancı işçilerin
  • yurtdışına seyahat etmek zorunda kalmadan ABD’de H-1B ve L vizelerini yenileyebilmelerini sağlayan

programı bu yılın sonlarında duyurmasını memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı, 2004 yılından beri yurt içinde vize yenilemelerine izin vermiyor. Programla beraber, 2024 yılında öncelikle H-1B ve L vizesinin ABD’den ayrılmadan yenilenmesi mümkün olacak. İlerleyen zamanlarda diğer uygun kategoriler de dahil edilecek.

Bu programın planları, ilk olarak Şubat ayında Bloomberg Law tarafından bildirilmişti. İlgili haberimizi buradan inceleyebilirsiniz. Konsolosluk İşleri İdaresi’nde Vize Hizmetleri Sekreter Yardımcısı Julie Stufft, Şubat ayında Bloomberg’e verdiği demeçte; 2004 yılında durdurulan ABD içi vize yenilemelerinin eski haline getirilmesinin, başvuranları ülkeyi terk etmek zorunda kalmaktan kurtaracağını ve yurtdışındaki konsolosluk ofislerinin iş yükünü azaltacağını söylemişti.

Kaynak: whitehouse.gov

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email