H-1B vizesinin, başvuru şartları, başvuru süreci ve çekiliş süreci hakkında her şeyi öğrenin!

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

H-1B vizesi nedir?

H-1B Vizesi, bilişim teknolojileri, finans, mühendislik, mimarlık ve hukuk gibi uzmanlık gerektiren alanlarda lisans derecesi veya eşdeğer eğitime sahip olan kişilerin ABD’de Amerikan işveren altında çalışmalarına olanak sağlayan göçmen olmayan çalışma vizesidir.

H-1B vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

H-1B vizesinin şartları nelerdir?

H1B vizesi nasıl alınır?

1. ADIM: İşveren Sponsorluğu

İlk adım, ABD’li işverenin yabancı işçiye H-1B vizesi için sponsor olmasıdır. Bu adım, iş pozisyonunun teklif edilmesini, adayın niteliklerinin doğrulanmasını ve vize başvurusu için gerekli belgelerin hazırlanmasını içerir.

2. ADIM: H-1B Çekilişi
H-1B vizelerine olan yüksek talep nedeniyle, başvuru sayısı genellikle ABD hükümeti tarafından belirlenen yıllık sınırı aşmaktadır. Bu sebeple işlem görecek dilekçeleri rastgele seçmek için bir piyango sistemi kullanılır. Seçilen dilekçeler incelemeden geçer ve onaylanırsa H-1B vizesi verilir. Bu çekilişi kazandıktan sonra diğer adıma geçebilirsiniz.

3. ADIM: Labor Condition Application (LCA)

H-1B dilekçesini USCIS’e sunmadan önce, işveren, Çalışma Bakanlığı’na bir LCA sunmalıdır ve onay almalıdır. LCA, H-1B işçisinin istihdamının benzer pozisyonlardaki ve aynı coğrafi alandaki işçilerin ücretlerini ve çalışma koşullarını olumsuz etkilemeyeceğini garanti eder.

5. ADIM: I-129 Formu

İşveren, adınıza I-129 formunu USCIS’e gönderir. Bu adım, çekiliş sonuçları açıklandıktan sonraki 90 gün içinde tamamlanmalıdır.

H-1B çekilişi nedir, çekilişe nasıl katılınır?

H-1B Vizesi için çok fazla talep olduğundan dolayı her yıl verilebilecek vize sayısına bir sınır getirilmiştir. Bu sebeple her sene H-1B vizesi alacak kişiler çekilişle belirlenir. Vizeye bir sınır getirilmesiyle Amerika’daki iş gücü piyasasındaki Amerikalı ve Green Card sahibi çalışanlar ile göçmenler arasında bir denge kurulması amaçlanmaktadır.

H-1B Çekiliş Kotası

2022 itibarıyla H-1B Vizesi için yıllık kota 65 bin olarak belirlenmiştir. Ayrıca Amerika’da yüksek lisans veya daha üzeri eğitime sahip olanlar için ayrılmış ek 20 bin kontenjan bulunmaktadır.

H-1B Çekilişine Katılmak

H-1B Vize çekilişine internet üzerinden katılabilirsiniz. Bunun için my.uscis.gov adresi üzerinden çevrimiçi hesap oluşturmanız gerekir. Her yıl 1 Mart ve 18 Mart tarihleri arasında USCIS hesabınız üzerinden sizden istenen bilgileri doldurarak çekilişe katılabilirsiniz.

Çekilişe nasıl katılacağınız hakkında videolu anlatım için burayı ziyaret edebilirsiniz.

H-1B Çekilişine Katılan Kişi Sayısı 

H-1B çekilişine 2022 mali yılında* (fiscal year) 308,613; 2023 mali yılında** 483,927; 2024 mali yılında* ise 780,884 kişi katılım sağlamıştır.

** Ekim 2021-Eylül 2022*

*** Ekim 2022- Eylül 2023*

***Ekim 2023- Eylül 2024

H-1B Çekiliş Ücreti

H-1B çekilişine katılım ücreti $10’dır.

H-1B Çekiliş Sonuçları ne zaman

31 Mart tarihinde USCIS tarafından kazananlara internet üzerinden bildirim yapılır.

  • Devlet tarafından finanse edilen değişim programından yararlanıyor olmak. Programın tamamı veya bir kısmı doğrudan veya dolaylı olarak Amerikan hükümeti veya vize sahibinin uyruğunun olduğu ülke devleti tarafından finanse ediliyor.
  • Lisansüstü tıp öğretimi veya eğitim alıyor olmak.
  • Uzmanlaşmış bilgi veya beceri sahibi olmak. Değişim ziyaretçisi olarak programda öğrendikleriniz ülkenizi geliştirmede faydalı olacak becerilere sahip olmak. Bu faydalı becerilerin listesi her ülke için ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde mevcuttur.

H1B çekilişinden muaf olabilir miyim?

H-1B Vizesi almak isteyen kişiye sponsor olan işverenin bir yüksek öğrenim kurumu, yüksek öğrenim kurumlarına bağlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş veya devlet araştırma araştırma kuruluşu olması halinde kota uygulanmayacaktır.

H1B vize süresi ne kadardır?

H-1B Vizesi 3 yıla kadar geçerli olabilmektedir. Bu sürenin uzatılabilmesi mümkündür. H-1B Vize sahipleri, genellikle süre uzatımı ile 6 yıla kadar Amerika’da kalabilmektedir.

H-1B vizesi için sponsor nasıl bulunur?

Öncelikle başvurmak istediğiniz meslek alanını belirleyin. Ardından internet üzerinden kariyer geçmişinizi ve eğitim bilgilerinizi girerek Linkedin gibi sosyal ağlarda profil oluşturabilir ve potansiyel işverenlerin sizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında yabancı istihdamı sağlayan işverenleri araştırabilir ve bu şirketlerle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

H1B vizesiyle ABD'de çalışmak

H1B vizesiyle Amerikan vatandaşı işvereniniz olduğu sürece ABD’de birçok işte çalışabilirsiniz. Örneğin, 2022 mali yılında H-1B vizesi alan kişilerin mesleki ve alansal dağılımları: mimarlık, mühendislik, idari görevler, eğitim, tıp, fen bilimleri, matematik, sanat, sosyal bilimler, hukuk…

H-1B vizesiyle farklı işlerde çalışabilirsiniz fakat farklı bir işverenle çalışmak için USCIS’e ayrı bir I-140 formu verilmesi gerekebilir.

 

 

H-1B vize başvurusu ne kadar sürer?

H-1B vizesinin kaç günde çıkacağı hakkında kesin bir şey söylemek zor olsa da ortalama 2-8 ay içinde sürecin sonuçlanacağını söyleyebiliriz.

H-1B vizesi hakkında önemli ipuçları

H-1B vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

H-1B vizesi için istenen belgeler nelerdir?

Bu belgeler vize başvurunuz sırasında götürmeniz gereken temel belgelerdir. Amerikalı sponsor işvereninizin dolduracağı formlar için diploma, sertifika, CV gibi belgeler toplamanız gerekebilir.

H-1B vizesi başvuru ücreti nedir?

2023 itibarıyla H-1B vize başvurusu için $205 DS-160 form ücreti ödenir. Bunun dışındaki ücretler işveren tarafından ödenir.

H-1B vizesinin sağladığı olanaklar nelerdir?

H-1B vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?

Evet, H-1B vize sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocukları da H4 vizesi alarak ABD’ye gidebilirler.

H-1B vizesi ile Green Card

H-1B Vizesi bir çifte niyet (“dual intent”) vizesidir. Yani her ne kadar göçmen olmayan bir vize olsa da Amerika içinden H-1B Vizenizi Green Card’a çevirmenize olanak verir. Green Card’a başvuru yapabilmek için size sponsor olacak bir işvereniniz ve PERM Çalışma Sertifikanız olmalıdır. Green Card başvurunuzu, vize süreniz bitmeden başlatmanız gerekir.

H-1B çekilişi her sene Mart ayında gerçekleşir ve katılımlar internet üzerinden alınır. 2024 mali yılı için H-1B çekilişi 1 Mart- 18 Mart tarihleri arasında gerçekleşmiştir.

Evet, USCIS’in belli başlı başvurular için öngördüğü bir yol olan “Premium Processing Service” aracılığıyla başvurunuzu hızlandırmanız mümkün. 2023 itibarıyla ekstra 2.500 $ ödeyerek başvurunuzun 15 gün içerisinde incelenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için “I-907, Request for Premium Processing Service” formu ile başvuru yapabilirsiniz.

H-1B Vizesi almak isteyen kişiye sponsor olan işverenin bir yüksek öğrenim kurumu, yüksek öğrenim kurumlarına bağlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş veya devlet araştırma araştırma kuruluşu olması halinde kota uygulanmayacaktır.

Yeni bir işveren nezdinde çalışacak H-1B Vize sahipleri, işveren tarafından yapılan I-129 başvurusu henüz değerlendirme aşamasındayken çalışmaya başlayabilirler.

Bize şimdi ulaşın!