Amerikan Vatandaşı olmanın getirdiği hakları biliyor musunuz?

  • İfade özgürlüğü

Filmlerde çok duymuşuzdur: “It’s a free country! (Burası özgür bir ülke!)” Bu söz, Amerika’da oldukça yaygın. Anayasa ile korunan ifade özgürlüğünüzü başkalarının ifade hürriyetine zarar vermemek kaydıyla dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

  • Din ve vicdan hürriyeti

Her Amerikan vatandaşı, istediği dine/inanca/görüşe inanmakta özgürdür. Bireyler tüm dini inanışlara karşı hoşgörülü olmaktadır.

  • Adil yargılanma hakkı

Amerika’da her vatandaş adil bir şekilde yargılanmaktadır. Amerika’da herkes, suçluluğu kanıtlanıncaya kadar masum kabul edilmektedir.

  • Seçimlerde oy kullanma hakkı

Amerika’da, Türkiye’de olduğundan daha fazla seçimde oy kullanacaksınız: Çünkü vatandaşlar hem federal, hem eyalet, hem de yerel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip.

  • Federal hükümette işe başvurma hakkı

Amerika’da kamu hizmeti ciddiye alınan ve değer verilen bir kurumdur. Bu sebeple çoğu federal görev için “Amerikan vatandaşı olma” şartı aranmaktadır. Vatandaş olduktan sonra, federal birimlere de iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

  • Aday olma hakkı

Başkan ve Başkan Yardımcılığı için “doğuştan Amerikalı olma” şartı aranmaktadır. Fakat ABD Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı dışında, dilediğiniz görev için adaylığınızı koyabilirsiniz. Senato’da bir Türkiye vatandaşı görmek güzel olabilir 🙂

  • “Yaşam, özgürlük ve mutluluğun peşinde koşma” hakkı

İşte Amerika’yı “Özgürlükler Ülkesi” yapan hak. Amerika, kendini fırsatlar ülkesi olarak tanımlıyor ve federal anayasasında vatandaşlarının kendi kararlarını verme ve hayallerinin peşinde koşma özgürlüğüne yer veriyor. Bu bile tek başına ABD’nin vatandaşlarına verdiği değeri gözler önüne seriyor…

Kaynak: Citizen’s Almanac

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email