Hangisi yatırımcı vizesi sizin için daha uygun? E2 Vizesi mi, EB-5 Vizesi mi?

E-2 Vizesi

E-2 Vizesi ya da Yatırımcı Vizesi, Amerika ile ticari anlaşma imzalamış ülkelerin vatandaşlarına verilen göçmen olmayan bir vize türüdür. Amerika’ya yatırım yapmak isteyen iş insanları, şirket ortakları ve bu şirketin üst düzey yöneticileri gibi nitelikli çalışanlar, E-2 Yatırımcı Vizesi’ne başvurabilir.

Sağladığı Haklar

 • E-2 Vize sahibi, Amerika’da yatırım yaptığı ticari faaliyetle ilgili olarak çalışma iznine sahip olur.
 • E-2 Vize sahibi, Amerika’da süreli oturum iznine sahip olur. Sürenin sonunda süre uzatım başvurusunda bulunarak daha fazla süre ile Amerika’da oturum iznine sahip olmak mümkün.
 • E-2 Vize sahibinin çocuğu Amerika’da eğitim alabilir.
 • E-2 Vize sahibinin eşi Amerika’da çalışma izni alabilir.

Başvuru Şartları

İş insanları için;Nitelikli çalışanlar için;
Kişi, Amerika ile arasında ticari anlaşma olan bir ülkenin vatandaşı olmalıdır.Kişi, Amerika ile arasında ticari anlaşma olan bir ülkenin vatandaşı olmalıdır.
Kişi önemli bir yatırım yapmış olmalı veya yatırım süreci aktif olarak devam ediyor olmalıdır. Amerika’da yürütülecek ticari faaliyet için ticari risk alınmış ve sermaye harcanmaya başlanmış olmalıdır. Gerçek ve aktif bir ticaret için yatırım yapılmış olmalıdır. (Arsa, ev alarak bu vizeye başvurulamaz.) E-2 Yatırımcı Vizesi sahibinin, Amerika’da kendisini ve ailesini geçindirmenin ötesinde bir gelir yaratması gerekir. Yatırım ile Amerikan ekonomisine istihdam yaratılarak katkı sağlanmalıdır.E-2 Vizesi’ne başvuracak kişi işvereni ile aynı uyruğa sahip olmalıdır. (İşverenin tüzel kişi olması halinde, şirketin en az %50 hissesinin sahibinin anlaşma ülkelerinden birinin vatandaşı olması gerekmektedir.)
E-2 Vizesi sahibinin yatırımı geliştirme ve yönetme amacını gösterebilmek için Amerika’da yeni bir ticari işletme kurduğunu, mevcut bir ticari işletmenin en az 50%’sine ortak olduğunu veya bir yönetici olarak operasyonel kontrole yetkili olduğunu göstermesi gerekir.Nitelikli çalışanın üst düzey yönetici, denetleyici veya uzmanlık gerektiren bir pozisyonda çalışması gerekmektedir.

EB-5 Vizesi

EB-5 Vizesi, 1990 yılında Amerikan Kongresi tarafından oluşturulmuş bir program olup yabancı yatırımcıların Amerika’da kalması ve iş sahası oluşturması için verilen Green Card’dır. Bu vizeye başvurup onay almanız durumunda ilk olarak Koşullu Green Card alırsınız.

Sağladığı Haklar

 • Koşullu Green Card sahibi kişi, 2 yıla kadar Amerika’da yasal olarak yaşayabilir. Bu 2 yılın sonunda Green Card’ın koşulunu kaldırmak için başvuru yapılarak 10 yıl süreli Green Card alınabilir.
 • Green Card sahibi kişi, Amerika dışına seyahat edebilir ve geri döndüğünde de Green Card ile ülkeye giriş yapabilir.
 • Green Card sahibi kişi, Amerika’da yapmayı planladığı yatırımları yapabilir ve bu sayede gelir elde edebilir.
 • Green Card sahibi kişi, 5 yıl boyunca Amerika’da daimi olarak yaşadıktan sonra Amerikan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.

Başvuru Şartları

 • Belli bir sermayenin, söz konusu alana yatırılması gerekir.
 • Ticari bir iş planının ve yeni bir işletmenin bulunması gerekir.
 • Yeni iş olanaklarının açılması gerekir.
 • En az 1.050.000$ yatırım yapılmalıdır. Ancak USCIS’in belirlediği hedeflenen istihdam alanlarından birisinde (targeted employment area) bu yatırımı yapmayı hedefliyorsanız; bu durumda 800.000$ yatırım yapılması yeterlidir.

Kaynak: USCIS

https://www.uscis.gov/working-in-the-united-states/temporary-workers/e-2-treaty-investors

https://www.uscis.gov/working-in-the-united-states/permanent-workers/eb-5-immigrant-investor-program

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email