ABD kıyılarındaki topraklar batıyor. İşte Amerika’da en yüksek kara çökmesine sahip bölgeler…

Bilim adamlarının kara çökmesi olarak adlandırdığı bu olay, tüm gezegende gözlemleniyor. Bazı kara bölgeleri yükselme yaşarken, Dünya yüzeyinin birçok kısmı hızla batıyor.

Arazilerin çökmesi, Buzul Çağı’ndan beri devam eden derin doğal süreçlerle ilgiliyken, aynı zamanda insan faaliyetleriyle de bağlantılı. Yeraltından petrol veya su çıkarılması, şehirlerdeki binaların eklediği ağırlık gibi sebepler de çökmeye sebep olabiliyor.

Amerika’da en yüksek kara çökmesine sahip bölgeler nereler?

1. Houston

Batı Körfez Kıyısı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en hızlı kara çökme oranlarından birini yaşıyor. NASA bilim insanı David Bekaert ve ekibi, Houston’ın 2014’ten 2020’ye kadar yılda yaklaşık 17 milimetre ile en yüksek çökme oranına sahip olduğunu buldu. Bu kara çökmesinin en büyük sebebi olarak ise yeraltı sularının çekilmesi gösteriliyor.

2. New Orleans

New Orleans’ın bazı bölümleri de hem insan kaynaklı hem de doğal süreçler nedeniyle yüksek oranda batma yaşıyor. Yapılan araştırma, oranların şehir genelinde oldukça değişken olduğunu (150 ila 500 milimetre arası) gösteriyor. New Orleans için sel riskini azaltmayı amaçlayan Bonnet Carré Dolusavağı, yapının arkasında bir yılda neredeyse 40 milimetre kara çökmesi yaşadı.

3. New York City

8 milyondan fazla nüfusuyla New York, Amerika’nın en kalabalık şehridir. Ayrıca yılda ortalama 1 ila 2 milimetre batıyor.

Rhode Island Üniversitesi’nden jeofizikçi Matt Wei, “Eğer sular yükseliyor ve araziniz alçalıyorsa, o zaman evleriniz sular altında kalacak” diyor. Yeni bir çalışmada Wei ve meslektaşları, New York City çevresindeki binaların ağırlığının aslında bazı bölgelerde araziyi aşağı doğru ittiğini ve arazi çökmesine daha fazla katkıda bulunduğunu buldu.

4. California’nın Central Valley bölgesi

Batı Kıyısı boyunca batma, Doğu Kıyısına göre nispeten küçüktür, ancak bu, kara çökmesinin bir sorun olmadığı anlamına gelmez. Genel olarak, Batı Kıyısı’ndaki veriler, büyük miktarlarda insan kaynaklı batma yaşayan San Diego gibi yakın bölgeler dışında, oranların çoğunlukla yılda 3 milimetrenin altında olduğunu gösteriyor.

Central Valley’in iç kısımlarında, arazinin önemli ölçüde batmasının sebebi, tarım için aşırı yeraltı suyu pompalanması.

Kaynak: The Washington Post

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email