Evlilik yoluyla Green Card başvurusu yapmak karmaşık bir süreç. Biz, önünüzdeki bu uzun ve engebeli yol boyunca yanınızdayız. Aşağıdaki yol haritasını inceleyerek beraber ilerleteceğimiz evlilik yoluyla Green Card başvuru sürecinde önünüze çıkacak tüm adımlardan önceden haberdar olabilir ve Green Card aldıktan sonra nasıl ABD vatandaşı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

NOT: Bu yazımız, Green Card sahibi partnere sahip olanlar için hazırlandı. Green Card sahiplerinin partnerleri için evlilik yoluyla Green Card başvurusu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Sürece Yukarıdan Bir Bakış:

Size Nasıl Bir Destek Sağlıyoruz?

1. Gerekli Belgelerin Toplanması: Başvuru için toplamanız gereken belgeleri adınıza listeliyor ve bu belgeleri nerelerden toplayabileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz.

 

2. Başvuru Formları: Başvuru için doldurulması gereken formları adınıza eksiksiz dolduruyoruz. Formlar gönderilmeden önce ekibimiz tarafından birkaç kez kontrol ediliyor. Bu sayede, başvurunuzun eksik belge sebebiyle uzama riskini en aza indiriyoruz.

 

3. Güçlü Başvuru Paketi: Güçlü bir başvuru paketi oluşturarak başvurunuzun mülakatsız sonuçlanma ihtimalini arttırıyoruz. USCIS memurlarının yalnızca gönderdiğimiz belgelere dayanarak başvuru sonucunuza karar verme yetkisi var.

 

4. Mülakatlar için Hazırlık (mülakat gerekli görülürse): Evlilik yoluyla Green Card başvuru sürecinde kritik bir adım olan Green Card mülakatına hazırlanmanıza yardımcı oluyoruz. Mülakatta çıkabilecek örnek soruların tamamını ve yanınızda götürmeniz gereken belgelerin listesini size sunuyoruz. Avukat Utku Galip Akçok, Bay Area (San Francisco ve Santa Clara) bölgesindeki USCIS ofislerinde sizinle mülakata geliyor fakat Bay Area dışındaysanız mülakatınıza telefonla katılıyor. (Bay Area dışındaki mülakatlara Avukat Utku Galip Akçok’un fiziki olarak katılımı $1000 ek ücrete tabi.)

 

5. Başvuru Takibi: Başvurunuzla alakalı USCIS’ten gelen tüm mektuplar size gönderildiği gibi bize de gönderiliyor. Böylece başvurunuzu sizinle birlikte takip ediyor olacağız.

 

6. Çeviri Desteği: Green Card başvuru sürecinde gerekli bazı belgelerin İngilizce’ye tercüme edilmiş olması gerekiyor. Ofis bünyesinde çalışan tercümanlarımız ile belgelerinizin İngilizce’ye tercümesini yaparak çeviri masraflarından tasarruf etmenize olanak sağlıyoruz.

 

7. Kişisel Beyan: Başvurunuzun başarısı açısından, çift olarak kişisel beyan sunmanız gerekiyor. Prosedüre uygun biçimde kişisel beyan yazabilmeniz için size yardımcı oluyor ve USCIS memurları açısından tatmin edici bir beyan olmasını sağlıyoruz.

 

8. Güncel Yasa ve Prosedürlerin Takibi: Göçmenlik yasaları ve prosedürleri her an gelişiyor. Son değişiklikleri takip ederek başvurunuzun en güncel göçmenlik politikaları ve yönetmelikleriyle uyumlu olmasını sağlıyoruz.

 

9. Başvuru Reddine İtiraz: Başvurunun reddedilmesi gibi bir durumda, itiraz veya yeniden başvurular için yasal tavsiye ve temsil sağlayabiliriz. İtiraz ve yeniden başvurular ek ücrete tabi.

 

10. Seyahat ve Çalışma İzni Başvurusu: Green Card başvurunuzla birlikte çalışma izni, seyahat izni ve SSN başvurusu da yapıyoruz. Böylece Green Card başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden ABD’de çalışabilir ve ABD dışına seyahat edebilirsiniz. Fakat öncelikle seyahat izni ve çalışma izni taleplerinizin onaylanması gerekir. Güncel olarak seyahat izni talebi onaylanmadan önce Green Card başvurusu sonuçlanıyor.

 

11. USCIS’in Ek Belge İsteği: Green Card başvurunuz USCIS’e ulaştıktan sonra USCIS, ek kanıt talep edebilir. Bu talebin bildirim mektubu bizim tarafımıza da ulaşıyor, böylece adınıza gelecek talepleri kaçırma riski kalmıyor. Bu adımda Green Card başvurunuzun en kısa sürede sonuçlanması için ek kanıt talebini öncelikli olarak karşılıyoruz.

 

12. ABD Vatandaşlığı: Green Card’ınızı aldıktan 5 sene sonra -tüm şartları karşılamak kaydıyla- ABD vatandaşlığı almanız mümkün. Dilerseniz ek ücret karşılığında ABD vatandaşlık başvurusu sürecini bizimle birlikte yönetebilirsiniz.

 

13. Vize Bülteni Takibi: Green Card başvurunuz esnasında bazı adımlarda ilerlemek için her ay ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinde yer alan vize bülteninin kontrol edilmesi gerekiyor. Bu takibi sizin adınıza yaparak vize bültenine göre sıranız geldiğinde gereken adıma geçiyoruz.

Başvuru Yapmadan Önce Vize Bülteni Kontrolü

Green Card sahibi eşiniz varsa ve evlilik temelli Green Card başvurusu yapmayı planlıyorsanız, Vize Bülteni (Visa Bulletin) sizin için çok önemli. Vize bülteni, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından her ay yayımlanan bir bülten ve Green Card başvurularının ilerleme durumu ile başvuru yapılabilecek zamanı gösteriyor.

Peki, Vize Bülteni nasıl okunuyor?

1. ADIM: Buradan güncel Vize Bülteni’ne erişin

 

Hangi ayda Green Card başvurusu yapmayı planlıyorsanız o ay için yayımlanan güncel Vize Bülteni’ni kontrol edin. Hem mevcut ayın hem de bir sonraki ayın bülteni birlikte yayımlanıyor.

2. ADIM: Green Card kategorisini belirleyin

Vize Bülteninde birden fazla kategoriye (aile temelli, iş temelli vs.) ait tablo var, bu sebeple öncelikle hangi kategoriye bakacağınızı belirlemelisiniz. Green Card sahibi eşiniz aracılığıyla başvuru yapacağınız için bakmanız gereken yer: aile temelli yani “FAMILY-SPONSORED PREFERENCES” başlığının altında yer alan tablolar.

3. ADIM: Hangi tabloyu kullanmanız gerektiğini belirleyin

FAMILY-SPONSORED PREFERENCES” başlığının altında karşınıza iki tür tablo çıkıyor: Final Action Dates ve Dates For Filing. O ay içinde hangi tabloyu kullanacağınızı ise USCIS belirliyor ve aksini belirtmedikçe Dates For Filing tablosuna bakıyorsunuz.

4. ADIM: Tabloda yer alan kategorinizi belirleyin

Tablonun en solunda yer alan F1, F2A, F2B gibi ifadeler başvurulan kategoriyi temsil ediyor. Green Card sahibi eşiniz aracılığıyla başvuru yaptığınız için F2A yazan satır sizi ilgilendiriyor.

5. ADIM: İkinci satır ve ilk sütunda yer alan kısmı kontrol edin

Bu durumda iki ihtimal karşımıza çıkıyor:

1. Eğer satırda “C” yazıyorsa, tüm başvuru paketini (I-485, I-130, I-131, I-765, I-864 formları) USCIS’e sunup Green Card başvurunuzu hemen yapabiliyoruz. Örnek:

2. Eğer satırda tarih yazıyorsa öncelikle I-130 formunun gönderilmesi gerekiyor. Böylece I-130 formunu gönderdiğiniz tarih (Priority Date) baz alınarak sıraya alınıyorsunuz. Örnek:

6. ADIM: I-130 formunu gönderdikten sonra size ait Priority Date ile tabloda yazan tarihi karşılaştırın (tabloda “C” yerine tarih yazıyorsa)

Gönderdiğiniz I-130 formunun USCIS’e ulaşma tarihine Priority Date deniyor. Priority Date ile tabloda yazan tarihi karşılaştırın. Vize Bülteni’nde yazan tarih, Priority Date’den önce olduğu ay başvuru yapabilirsiniz. Buna karşın Vize Bülteni’nde yazan tarih, Priority Date’den sonraysa beklemeniz gerekiyor.

Green Card Başvurusu Öncesi

1. Sorularımızı İnternet Üzerinden Yanıtlıyorsunuz:

Bizimle iletişime geçtiğinizde öncelikle tarafınıza bir test yolluyoruz. Bu test “Evli misiniz?”, “Statünüzü kaybettiniz mi?”, “Başvurunuzu nereden yapacaksınız?” veya “Sabıka kaydınız var mı?” gibi soruları içeriyor.

Green Card başvurusu için iyi niyetle gerçek bir evlilik yapmış olmak şart. Bu sebeple soracağımız sorularla evliliğinizin gerçekliğine dair de sizden bilgi alıyoruz.

Testteki sorulara verdiğiniz yanıtlara göre sorun oluşturabilecek olası durumlara bakıyor ve derinlemesine incelememiz gereken bir konu varsa öncelikle bizden randevu almanızı talep ediyoruz.

Bu randevumuzda ise durumunuz ve izlenebilecek yol haritası hakkında sizi bilgilendiriyoruz. Örneğin, sabıka kaydınızın olması başvuru yapmanızı engelleyebileceği gibi başvuru esnasında alacağımız ekstra önlemlerle çözülebilecek bir sorun da olabilir.

2. Sözleşme İmzalıyoruz

Eğer bu randevu sonrası başvurunuzu yapmayı kararlaştırırsak veya doldurduğunuz testten anladığımız kadarıyla özel bir durumunuz yoksa, hem size hem de eşinize e-mail ile sözleşme gönderiyoruz.

Sizi temsil edebilmemiz adına, size vereceğimiz hizmeti ve hizmet karşılığında alacağımız ücreti tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alıyoruz. Anlaştıktan sonra, sözleşmeyi karşılıklı olarak elektronik ortamda imzalıyoruz ve ödemenin ilk taksidini aldıktan sonra, Green Card başvurunuz sonuçlanıncaya kadar, resmi olarak sizi temsil ediyor olacağız.

Başvuru süresi boyunca WhatsApp grubu kurarak sürekli iletişimde kalmayı tercih ediyoruz. Bu sebeple sözleşmenin hemen ardından, sizinle kuracağımız WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçiyoruz. 

3. Kişisel Bilgilerinizi Alıyoruz:

Sözleşmenin ardından internet üzerinden yollayacağımız form aracılığıyla son derece basit, Türkçe (tercihe göre İngilizce) soruları yanıtlamanızı istiyoruz ve böylece başvurunuz için gereken kişisel bilgileri sizden zahmetsizce alıyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik altyapı ve kullanıcı dostu arayüzümüz sayesinde, normalde günler süren form doldurma aşamasına yaklaşık iki saatinizi ayırmanız yetiyor.

Hatalı cevaplar vermiş olsanız dahi bu cevaplarınızı 5 farklı aşamada 5 defa kontrol ediyor ve tüm bilgilerin doğruluğu teyit edilmeden başvurunuzu hiçbir yere göndermiyoruz. Eksik bilgi olması halinde sizinle WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçerek eksik soru listesini iletiyor ve tüm eksiklerin üstünden tek tek ilerleyerek hataya yer bırakmıyoruz.

4. Green Card Başvurusu İçin Toplamanız Gereken Belgeleri Listeliyoruz:

Başvurunuz için gerekli tüm belgelerin listesini kararlaştırdığımız iletişim yolu aracılığıyla (WhatsApp, e-mail vs.) size gönderiyoruz. Ardından topladığınız belgeleri aktarmanız için sizinle bir Google Drive linki paylaşıyoruz.  

Bu sayede tam olarak hangi belgelere ihtiyacınız varsa bize eksiksiz olarak teslim edecek, gereksiz belge toplamakla vakit kaybetmeyeceksiniz. Bunun yanında belgeleri nereden toplamanız gerektiği konusunda da destek sağlıyoruz.

NOT: Başvuruda 6 adet ABD vize fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınız gerekiyor. Tek yapmanız gereken koşullara uygun fotoğraf çektirip elektronik olarak bize iletmek. Ofisimizdeki baskı makineleriyle fotoğrafınızın çıktısını alıyor ve uygunluğunu kontrol ediyoruz.

5. Vize Bülteni Kontrolü:

Hangi ayda başvuru yapmayı planlıyorsak o ayın Vize Bülteni’ni kontrol ederek nasıl ilerlememiz gerektiğine karar veriyoruz. Burada karşımıza iki seçenek çıkıyor:

 1. Vize Bülteni’ne göre o ay Green Card başvurunuzu yapabiliyoruz.

  Örneğin, Ağustos ayı Vize Bültenini kontrol ettiğimizde ilgili tabloda “C” yazıyor. Bu durumda Green Card başvurusunu o ay yapabiliyoruz ve I-130 formunu Green Card başvurusuyla birlikte gönderebiliyoruz.

 2. Vize Bültenine göre o ay Green Card başvurusu yapamıyoruz, yalnızca I-130 formunu gönderiyoruz.

  Yani o ayın tablosunda “C” yerine tarih yazıyorsa, ilk önce I-130 formunu göndererek onaylanmasını bekliyoruz. Onaylandıktan sonra, I-130 formunuzun USCIS’e ulaşma tarihi, Vize Bülteninde yazan tarihten önce olduğu ay Green Card başvurunuzu yapıyoruz.

  Örneğin, Eylül ayında Green Card başvurusu yapmayı planlıyorsunuz diyelim.

  Eylül ayı Vize Bültenini kontrol ettiğimizde, tabloda 1 Eylül 2023 yazıyor. Bu durumda Green Card başvurusu o ay için yapılamıyor. Dolayısıyla önce sadece I-130 formunu doldurup gönderiyoruz.

  Gönderdiğimiz I-130 formu ise, 10 Eylül 2023 tarihinde USCIS’e ulaştı diyelim. 10 Eylül 2023 size ait Priority Date oluyor. Diğer formları yollayıp Green Card başvurusu yapabilmek içinse Vize Bülteni’ni her ay kontrol ediyoruz. I-130 formunuz onaylanıp Vize Bültenine göre uygunluk oluştuğu anda Green Card başvurunuzu yapıyoruz.

6. Tıbbi Muayene Raporu:

Green Card başvurusu için tıbbi muayene (medical examination) için belirlenen bir doktora giderek sağlık raporu almanız gerekiyor. Sağlık raporu, başvuru yaptıktan sonra da alınabilir ve 2 sene boyunca geçerli. Bu aşamada, randevu alabileceğiniz doktorlara sizi yönlendiriyoruz.

Muayene sonrasında doktorun vereceği kapalı zarftaki sağlık raporunu bize iletmenizi istiyoruz. Bu zarfı kesinlikle açmamanız gerekiyor, yani belgeyi taramanız veya fotoğrafını yollamanız mümkün olmadığından bize posta yoluyla iletebilirsiniz.

7. Topladığınız Belgeleri Kontrol Ediyoruz:

Topladığınız belgeleri ister tarayıp ister fotoğrafını çekerek tarafımıza sizin için en kolay olacak yoldan (WhatsApp, e-mail, Google Drive vs.) iletiyorsunuz.

Sonrasında bize göndermiş olduğunuz belgeleri tek tek kontrol ediyoruz. Onay vermiş olduğunuz formların üzerinden bir kez daha geçiyoruz ve imzalamanız gereken yerleri gösteren bir kılavuzla birlikte formlarınızı başvurudan önce size son kez ulaştırıyoruz.

Son olarak imzaladığınız sayfaları tarama olarak ya da akıllı telefon kamerasıyla net bir şekilde fotoğraflayıp bize göndermenizi istiyoruz.

8. Green Card Başvuru Formlarınızı Hazırlıyoruz:

Siz belgelerinizi toplarken biz de sizden aldığımız cevaplar üzerine başvuru formlarını titizlikle dolduruyoruz. Ardından bu formları incelemeniz için size gönderiyoruz. Eğer anlamadığınız bir kısım olursa sizinle irtibata geçerek soru ve cevapların üzerinden geçiyoruz.

9. Green Card Başvurunuzu Yapıyoruz:

Vize bültenini kontrol edip başvuru yapabileceğimize emin olduktan sonra paketinizi resmi yönergelere uygun biçimde hazır edip USCIS’e FEDEX aracılığıyla gönderiyoruz ve gönderi takip numarasını sizinle paylaşıyoruz. Ayrıca aynı paketi, gönderdiğimiz haliyle, size de ulaştırıyoruz.

Başvuru yaparken, Green Card başvuru ücretinin de ödenmesi gerekir. Bu ücret, sözleşmede belirtildiği gibi, avukatlık ücretimizden ayrı ve sizin tarafınızdan ödeniyor. Bu ücreti ödemeniz için size iki yol önerebiliriz:

 • Başvuru ücreti için USCIS’e bir çek yazıyoruz ve ödemesini biz yapıyoruz daha sonra ise bu ücreti siz bize ödüyorsunuz.
 • G-1450 formunu kart bilgilerinizle doldurup imza atıyorsunuz ve fotoğrafını çekip bize atıyorsunuz. Böylece başvuru ücretini kredi kartınızla ödeyebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Evlilik Yoluyla Green Card Başvuru Süreci

1. Green Card Başvurusu USCIS’e Ulaşıyor:

Başvurunuz USCIS’e değerlendirilmek üzere ulaştığında, USCIS tarafından, hem size hem de bize dört adet mektup (Notice of Action) gönderiliyor. Evlilik yoluyla Green Card başvurusu için gönderdiğimiz formların (I-130, I-485, I-765, I-131) dört adet olması sebebiyle, gelecek mektup sayısı da dört oluyor.

Bu mektuplar, yolladığımız belgelerin ve formların ellerine geçtiğini ve gereken ücretin tam ödendiğinin bir teyididir. Yani mektuplar yalnızca bilgilendirme amacı taşıdığından bu aşamada bir şey yapmanıza gerek yoktur.

NOT: Durumunuza özel olarak ek formların da doldurulması gerekebilir.

2. Biyometrik Randevusu:

Randevu Tarihi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 2-3 ay sonra.

Başvuru yaptıktan sonra USCIS, parmak izinizi ve imzanızı alıp fotoğrafınızı çekmek amacıyla sizi biyometrik randevusuna çağırıyor. Eğer önceden biyometrik kaydınız alındıysa biyometrik randevusuna çağrılmayabilirsiniz. Tarih ve yer bilgileri USCIS tarafından hem size hem bize gönderilen mektupta yer alıyor.

Merak etmeyin, bu aşamada ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyoruz. Size söylenen yer ve tarihte, randevu mektubu, pasaport veya ehliyetinizle birlikte hazır olmanız yeterli.

NOT: Biyometrik randevu mektubunun 3. sayfasında fiziksel özelliklerinizle alakalı sorular bulunuyor. Örneğin, varsa ikinci isminiz, doğduğunuz ülke, ırkınız, göz renginiz, boyunuz… Bu soruları randevuya gitmeden önce doldurabileceğiniz gibi randevuya gittiğinizde de doldurabiliyorsunuz. İşlemler bittiğinde randevu kağıdınız damgalanarak size geri veriliyor.

3. Çalışma İzniniz ve Sosyal Güvenlik Numaranız (SSN) Geliyor:

Elinize Geçme Süresi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 4-5 ay sonra.

Kart Geçerlilik Süresi: 1-2 sene (Genellikle Green Card başvurusu onaylanana kadar yeterli bir süre oluyor.)

Green Card başvurunuzla birlikte adınıza çalışma izni ve SSN başvurusu yapıyoruz. Böylece çalışma izniniz geldiğinde, ABD’de çalışmaya başlamak için Green Card’ınızın gelmesini beklemenize gerek kalmaz.

Başvurunun başında size SSN’inizin olup olmadığınız soruyoruz, eğer yok derseniz I-765 formunda adınıza SSN talep ediyoruz. Genel olarak SSN, çalışma izni kartıyla birlikte mektupta geliyor. Fakat çalışma izni geldikten sonra 1 ay içinde SSN gelmezse, Sosyal Güvenlik İdaresinden (SSA) randevu alarak SSN talep edebilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya gelirseniz sizi yönlendiriyoruz.

4. Seyahat İzniniz (Advance Parole) Geliyor:

Elinize Geçme Süresi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 9-12 ay sonra.

Green Card başvurunuzla birlikte seyahat izni (advance parole) başvurusu da yapıyoruz. Böylece seyahat izniniz geldiğinde ABD dışına çıkabilir ve bu izinle ABD’ye girebilirsiniz. Fakat bu izne rağmen sınır kapısı memurlarının (CBP Officer) ABD’ye girişinize izin vereceğinin garantisi olmadığını belirtmek isteriz. Seyahat izniniz elinize geçmeden önce ABD’den ayrılırsanız Green Card başvurunuzu terk ettiğiniz varsayılarak başvurunuz reddedilir.

NOT: Green Card başvuruları, seyahat izni başvurusu onaylanmadan önce sonuçlanabiliyor. Bu sebeple seyahat izniniz elinize ulaşmadan önce acil bir nedenden dolayı ABD dışına çıkmanız gerekirse bunun için ayrı bir başvuru yapılması gerekiyor. Bu başvuruda ABD’den çıkış sebebinizin acil bir sebebe dayandığı kanıtlanmalıdır. 

Eğer acil seyahat için başvurunuz onaylanırsa size bir kağıt verilir ve bu kağıt sayesinde ABD’den ayrılıp tekrar giriş yapabilirsiniz. Böyle bir durumda ek bir başvuru yapılacağı için, $500 ücret karşılığında destek olabiliriz.

5. Mülakat Mektubu Geliyor: (mülakata katılım gerekiyorsa)

Elinize Geçme Süresi: Başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 4 ila 12 ay içerisinde.

Eğer USCIS tarafından gerekli görülürse Green Card başvurunuz hakkında karar verilmesi için mülakata çağrılırsınız. Fakat USCIS memurları sunduğunuz kanıtlardan ikna olursa mülakata çağrılmama şansınız vardır.

Mülakatın tarih ve yerine dair bilgilendirme ise, hem size hem de bize mektup olarak gönderiliyor.

Bu mektubu aldıktan sonra, randevuya götüreceğiniz belgelerin bir listesini oluşturarak size gönderiyoruz. Belgelerin kopya değil, orijinal versiyon olması çok önemlidir. Örneğin, başvuru yaparken evlilik sertifikasının kopyası sunuluyor fakat mülakata bu belgenin orijinalini götürmeniz gerekiyor.

6. Green Card Mülakatına Hazırlık:

Öncelikle mülakatınızda sorulabilecek sorulara önceden çalışabilmeniz için, örnek soruların listesini gönderiyoruz.

Ardından mülakat tarihinden 1 hafta öncesinde görüntülü görüşme yaparak sizi ve eşinizi mülakata hazırlıyoruz. Tabii ki öncesinde size göndermiş olduğumuz sorulara çalışmış olmanızı bekliyoruz. Bu soruların üzerinden tek tek geçerek açıklık ve dürüstlük çerçevesinde vermeniz gereken cevapları kararlaştırıyoruz.

Ayrıca başvurunuzu değerlendiren USCIS memurunun aradığı belgeyi bulmasının kolaylaşması için belgeleri nasıl sunmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyoruz.

7. Green Card Mülakat Günü:

Green Card Mülakat Zamanı: Başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 6 ila 12 ay içerisinde.

Green Card Mülakat Süresi: 15-30 dakika. Başvurunuzun ne kadar komplike olduğuna bağlı olarak değişir.

Avukat Utku Galip Akçok, Bay Area (San Francisco ve Santa Clara) bölgesinde bulunan USCIS ofislerindeki mülakata sizinle geliyor. Fakat Bay Area dışındaysanız mülakatınıza telefonla katılıyor. (Bay Area dışındaki mülakatlara Avukat Utku Galip Akçok’un fiziki olarak katılımı $1000 ek ücrete tabidir.)

Telefonla katılmak ve fiziksel olarak katılmak arasında bir fark yoktur ancak bazı müvekkillerimiz fiziksel katılımı tercih edebiliyor.

Mülakatın gerçekleşeceği yere en az 1 saat önceden gitmenizi tavsiye ediyoruz çünkü binaya girişte veya bina içerisinde sıra olabilir. Binaya girerken, sıra size geldiğinde, kapıdaki güvenlik görevlisi USCIS’in göndermiş olduğu mülakat randevusu mektubunu görmek ister. İçeri alındığınızda üstünüz aranır ve daha sonra asansörle üst kata çıkmanız için sizi yönlendirirler. Sonrasında ulaştığınız kattaki danışma görevlisine mülakat için geldiğinizi söylemeniz yeterli. Biraz bekledikten sonra isminiz söylenir ve odaya çağrılırsınız. Odaya girdiğinizde USCIS memuruyla gerçekleşecek mülakatınız başlar.

Mülakat esnasında öncelikle başvuru sahibi olarak sizin ve eşinizin kimliğini kontrol edilir ve evliliğinizle alakalı sorular sorulmaya başlanır.

Sonrasında USCIS memuru, başvuru yapmak için göndermiş olduğumuz I-485 formunun üzerinden sizinle birlikte geçerek cevapların doğrulunu kontrol eder. Bu formu mülakattan aylar öncesinde göndermiş olduğumuz için sorulara verdiğiniz cevaplar zamanla değişmiş olabilir. Mülakatta bu değişikliği söyleyerek formda değişiklik yapabilirsiniz.

8. Green Card Başvurunuz Sonuçlanıyor:

Başvurunuzun sonuçlanabileceği tarih için yine Vize Bülteni’ne bakılıyor.

 

Örneğin Ağustos ayı bültenine göre; I-130 formu 8 Ekim 2017’den önce ulaşmış ve Green Card başvurusu yapmış olan Green Card sahiplerinin eşleri, Green Card alabilirler. Bu tarihten sonra I-130 formu gönderen kişiler için henüz Green Card çıkarılamıyor.

 

Eylül ayı bültenine göreyse; I-130 formunu 1 Ocak 2018’den önce göndermiş ve Green Card başvurusu yapmış olan Green Card sahiplerinin eşleri, Green Card alabilirler. Bu tarihten sonra I-130 formu gönderen kişiler için henüz Green Card çıkarılamıyor.

Sistemde kartınızın üretildiğine dair bilgiyi gördükten sonraki üç hafta içinde kartınız elinize ulaşıyor. Bu esnada I-485 başvurunuzun onaylandığına dair bir mektup da alabiliriz.

9. Evlilik Yoluyla ABD Vatandaşlığı Başvurusu

Green Card sahibi olduktan sonra eşinizle ABD’de 5 sene ikametiniz sürdürürseniz ABD vatandaşlığı alabilirsiniz. Bunun yanında toplamda 2.5 sene ABD’de fiziki olarak bulunmuş olmanız da şart.

 

ABD vatandaşlığı nasıl alınır ve gereken tüm şartlar nelerdir gibi soruların cevaplarını derlediğimiz detaylı rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Evlilik Yoluyla Green Card Rehberi

Evlilik yoluyla Green Card başvuru şartları nelerdir?

Aşağıdaki şartların tümüne uymanız beklenir:

(Yalnızca şartlara bakılarak başvuruya uygunluğa karar verilemez, sağlayamadığınız şartlar için çözüm yolları olabilir.)

Evlilik yoluyla alınan Green Card’ın geçerlilik süresi nedir?

Green Card başvurusu yaptığınız anda eşinizle 2 yıldan fazla süredir evliyseniz alacağınız Green Card 10 senelik olur ve 10 senenin sonunda yeniletebilirsiniz.

Green Card başvurusu yaptığınız anda eşinizle 2 yıldan daha az süredir evliyseniz koşullu Green Card (Conditional Green Card) alırsınız. Koşullu Green Card’lar 2 seneliktir ve sürenin bitmesine yakın bir zamanda koşulların kaldırılması için başvuru yaparak 10 senelik Green Card alabilirsiniz.

NOT: Koşullu Green Card ile normal Green Card’ın sahiplerine sağladığı haklar bakımından farkları yoktur, her iki Green Card türü de sahibine aynı hakları sağlar.

Green Card başvuru sahiplerinin aile bireyleri de başvuru yapabilir mi?

Başvuru sahibinin bekar çocukları da, başvuru sahibinden ayrı Green Card başvurusu yapabilir.

Evlilik yoluyla Green Card başvurusu için gereken belgeler nelerdir?

Evlilik yoluyla Green Card için gereken belgeler, kişiden kişiye farklılık gösterse de genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

 

NOT: Bu belgelerin bir kısmının formlarla birlikte sunulması gerekirken bir kısmını mülakatta yanınızda götürmeniz beklenir. Tüm aşamalarda aşamada sizi yönlendiriyoruz.

Evlilik yoluyla Green Card başvurusu ne kadar sürer?

Evlilik yoluyla Green Card başvuruları, yaklaşık 6 ay ila 2 yıl arasında sonuçlanmaktadır. Maalesef kesin bir süre vermek mümkün değildir, sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

I-130 ve I-485 formlarının USCIS tarafından sonuçlandırılma sürelerini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Evlilik yoluyla Green Card başvuru ücreti nedir?

Amerika içinden yapılan evlilik yoluyla Green Card başvuru ücreti, 2023 itibarıyla minimum $1760’dır. Başvurunuzu bizimle yürütmek isterseniz, avukatlık ücreti, başvuru ücretine ek olarak $3000’dır.

Ücretten Muafiyet

I-485 form ücreti ile biyometrik ücretini karşılayamıyorsanız, ücretten muaf olabilme şansınız vardır. Bu durumda, ödeme güçlüğünüzü kanıtlar nitelikteki belgelerle birlikte I-912 formunu doldurup, I-485 formuyla birlikte göndermek yeterlidir. Böyle bir talepte bulunmak isterseniz ödeme güçlüğünüzü kanıtlayacak belgelerin listesini tarafınıza iletiyoruz.

I-130 form ücreti için ücret muafiyeti talep edilemez.

Evlilik yoluyla Green Card ile ABD vatandaşlığı nasıl alınır?

Green Card sahibi olarak Amerika’da 5 sene ikamet ettikten sonra ABD vatandaşlığı alabilirsiniz. Bunun yanında toplamda 2.5 sene Amerika’da fiziki olarak bulunmuş olmanız da şarttır. ABD vatandaşlığı için gereken tüm şartlar ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

ALO ile Başvuru Yapmak​

Bizi hemen şimdi arayabilir, WhatsApp’tan mesaj atabilir veya aşağıdaki linkteki soruları cevaplamaya şimdiden başlayabilirsiniz. ALO’ya ulaştıktan sonra izlenecek ilk adım linkteki sorulara vereceğiniz cevaplar sonucu Green Card için uygunluğunuzu ölçmektir. Böylece Green Card almaya uygun değilseniz bunu belirtiyoruz veya özel bir durumunuz varsa buna göre yol haritası çiziyoruz. Örneğin, sabıka kaydınız varsa Green Card başvurusu yapıp yapamayacağınızı anlamak için işlenen suçun detaylarını öğrenmemiz gerekiyor. Buna göre alınabilecek bir tedbir sonucu başvuruya devam edebilecekseniz bunu planlıyoruz.

ALO ile yapacağınız sözleşme ALO’nun sizi temsil edebilmesi için imzalanan bir belgedir. Bu sözleşmede ALO’nun size vereceği hizmet ve hizmet karşılığında ödeyeceğiniz ücret, tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alınıyor.

Sözleşmeyi ilettiğimiz link üzerinden elektronik olarak imzalamanız yeterlidir.

Green Card başvurusu için ödemeniz gereken ücretten bağımsız olarak $3000 avukatlık ücreti ödeyerek, ALO ile çalışabilir ve başvurunuzun başarı şansını arttırabilirsiniz. Açık ve net fiyat politikamızı sözleşme ile güvence altına alıyoruz ve özel bir durumunuz varsa sizinle anlaşmadan ekstra ücretlendirme yapmıyoruz.

Başvuru süreciniz boyunca Avukat Utku Galip Akçok’u arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak iletişimde kalabilirsiniz.

Başvuru süreciniz boyunca arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak ekibimizle iletişimde kalabilirsiniz.

Bunu hiç yaşamadık. Fakat böyle bir durumda USCIS’e ödeyeceğiniz $1760 tutarını size geri ödeyeceğimizi taahhüt ediyoruz.

Maalesef hayır, başvuru ücretini bir kez ödedikten sonra geri almanız mümkün değildir.

Ekibimiz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla Green Card başvurusu için gereken tüm formları sizin adınıza dolduruyor.

 

Cevaplandıramadığınız sorular olursa her zaman arama veya WhatsApp aracılığıyla ALO’ya ulaşarak destek alabilirsiniz.

Green Card başvurusu yaparken istenen belgelerin orijinal versiyonlarını göndermeniz istenmez bu sebeple fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize seçeceğiniz bir yolla (e-mail, WhatsApp, Google Drive) aracılığıyla gönderebilirsiniz. Orijinal versiyonları sizde kalmalı çünkü daha sonra mülakat aşamasında, USCIS memurunun incelemesi için yanınızda götürmeniz gerekecektir.

Adınıza doldurduğumuz formları internet üzerinden size iletiyoruz, siz de bu formları bastırıp imzalıyorsunuz. Sonrasında imzaladığınız bu belgeleri, fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize e-mail veya Whatsapp aracılığıyla gönderebilirsiniz.

 

Siz fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınızı bize dijital olarak ulaştırıyorsunuz, biz de onun çıktısını alıp başvuru paketinize ekliyoruz

Bu rapor, doktor tarafından size kapalı bir zarfta verilir ve zarfı açmamanız gerekir. Bu sebeple sağlık raporunuzu başvurunuza ekleyebilmemiz için Burlingame, Kaliforniya’da bulunan hukuk büromuza posta yoluyla ulaştırmanızı istiyoruz.

Sağlık raporu zarfınızı mülakatta elden teslim etmeniz de mümkündür. Fakat başvurunuzun olabildiğince hızlı sonuçlanması için başvuruyla birlikte gönderebilmemiz adına bize postalamanızı tercih ediyoruz.

Evet, size gelen bilgilendirme mektupları aynı zamanda bize de gönderiliyor.

Green Card başvuru sonuçları için güvence verilemez çünkü tatmin edici bir başvuru paketi toparlanarak başvuru şansı arttırılsa da günün sonunda takdir yetkisi USCIS memuruna aittir. Green Card başvuru sonucu için size bir güvence veremediğimizden ötürü bize ödediğiniz avukatlık ücretini geri almanız maalesef mümkün değildir.

Green Card Başvuru Süreci

Kesin bir müddet vermek zordur. Evlilik temelli Green Card’a başvuranlar genellikle başvurularını takip eden 6-24 ay içerisinde Green Card’larını teslim alırlar. Bu süre bulunduğunuz eyalete ve çeşitli faktörlere göre uzayıp kısalabilir.

Genel olarak istenen belgeler şunlardır: Doğum belgesi, eşinizle ilişkinize dair kanıtlar, adres ve çalışma geçmişinize dair belgeler, finansal belgeler, sponsor eşinizin ABD vatandaşı olduğuna dair kanıt, ABD’ye yasal giriş belgesi, mevcut veya tarihi geçmiş ABD vizeleri, varsa önceki evliliklerinizin bittiğine dair kanıt, sabıka kaydı, askeri kayıtlar, tıbbi muayene belgesi.

Yine de ihtiyacınız olan belgeler olası özel durumlarınıza göre değişiklik gösterebilir. 

Hayır, yapamazsınız. Ancak nişanlınız ABD vatandaşı olduğu için K-1 nişanlı vizesi alarak Green Card başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Amerika’ya bu vizeyle girdikten sonraki 90 gün içinde evlenmek kaydıyla Green Card başvurunuzu Amerika içinden yapabilirsiniz. K-1 vizesi hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sizin için geçerli olan $1760’lık başvuru ücretini kredi ya da debit kartıyla ödeyebilirsiniz. Dilerseniz sizin adınıza ödemeleri biz yapıyoruz, sonra siz ödenen miktarı bize çeşitli yöntemlerle (Zelle, PayPal, Wire gibi) havale edebiliyorsunuz.

Maddi ortaklıklara/yükümlülüklere sahip olmanız, birlikte yaşamanız veya beraber çocuk sahibi olduğunuza/olacağınıza dair sağlayacağınız kanıtlar işinize yarayabilir. Ortak banka hesabınıza dair dökümler, ortak kira kontratı, düğün/nikah fotoğrafları, beraber çıkılmış seyahatlere dair rezervasyon dökümleri, biletler ve mesajlaşmalarınız gibi belgeler ibraz edilebilir.

ALO, ilişkinizin durumuna uygun olarak hangi belgeleri ibraz etmenizin önemli olduğunu size söyler ve bu belgelerin USCIS memurları için tatmin edici olup olmadığını tek tek inceler.

Mülakatınıza genellikle bulunduğunuz bölgedeki USCIS ofisinde, sponsor eşinizle birlikte girersiniz. 

 

I-485 formu ile birlikte başvuru yaparken I-765 formunu da doldurarak USCIS’e gönderiyoruz. böylece birkaç ay içinde çalışma izniniz geliyor. Böylece Green Card başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden çalışabilirsiniz.

Evet, ABD vatandaşı partnerinizle evlendikten hemen sonra Green Card başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat evlendikten hemen sonra başvuru yapmanın tek etkisi, koşullu Green Card alma ihtimalidir. Green Card başvurunuz sonuçlandığında 2 yıldan az süredir evli olursanız, koşullu Green Card alırsınız ve bu Green Card 2 yıl sürelidir. 2 yıllık sürenin bitmesine 90 gün kala başvuruda bulunarak koşullu Green Card’ınızı 10 yıl süreli Green Card’a çevirtmeniz gerekir. 

Maalesef hayır, başvuru ücretini bir kez ödedikten sonra geri almanız mümkün değildir.

Evlilik Yoluyla Green Card​

Her iki kartın da sağladığı haklar ve ayrıcalıklar aynıdır. Koşullu Green Card, 2 yıl için verilirken normal Green Card 10 yıl sürelidir. Koşullu Green Card Green Card başvurusu onaylandığı anda, 2 yıldan az süredir evli olan kişilere verilir. Aldıktan 1 yıl 9 ay sonra ise koşulun kaldırılması için I-751 formu doldurularak başvuru yapılması gerekir.

Evet, yapılabilir. ABD göçmenlik hukukuna göre tüm evlilikler kanun önünde eşittir. Fakat evliliğinizi eşcinsel evliliğin yasal olduğu bir ülkede yapmış olmanız beklenir.

Evet, alabilirsiniz. Fakat eşinizin Green Card aldığı tarihten itibaren 5 yıl geçmediyse eşinizin önceki evliliğinin gerçek olduğuna dair kanıtlar sunulması gerekebilir.

Eşiniz Green Card sahibi olduğu için maalesef statü kaybı halinde Green Card alamazsınız. Amerikan vatandaşlarının eşleri için bu konuda kolaylık sağlanıyor.

Hayır, kaçak çalışma halinde Green Card alamazsınız.

Bize şimdi ulaşın!