Green Card Başvurusunda Sponsorun Minimum Geliri Hakkında

Green Card başvurusunda bir eşe veya aile üyesine sponsor olabilmek için gereken yıllık gelir miktarı genelde 24.650$’dır. Bu miktar, sponsorun mesleği, ailesindeki kişi sayısı gibi etkenlere göre değişir.

Bir akrabanın sponsor ile Green Card’a başvuru yapabilmesi için, sponsorun Form I-864 (Affidavit of Support) doldurması ve finansal sorumluluğu üstlenmesi gerekir.

2023 için Sponsorun Yıllık Asgari Gelir Sınırları

Sponsorun aile üyesi sayısı (eşi ve kendisi dahil)Sponsorun minimum yıllık geliri
224.650$
331.075$
437.500$
543.975$
650.350$
756.775$
863.200$
Her bir üye için eklenecek miktar:6.425$

Green Card başvurusunda sponsorun hesaplamaya dahil olan gelir kaynakları:

Sponsorun yıllık geliri, o sene için devlete bildirdiği ve üzerinden vergi ödediği miktardır. Bu miktara: maaş, emeklilik bonusları, nafaka, kazanılan temettüler, faizler veya yasal yollardan elde edilen her türlü gelir dahil edilebilir.

Eğer bir sponsor tek başına yıllık minimum gelir sınırına ulaşamıyorsa, o evde yaşayan diğer yetişkinlerin geliri de dahil edilebilir:

Kardeşler, diğer ebeveynler veya evlatlar gibi. Bu kişiler de Green Card almak isteyen aile üyesine yardım etmek istiyorlarsa, gelirlerini başvuruya dahil edebilirler. Bunu yapmak isteyen aile üyesinin Form I-864A (Contract Between Sponsor and Household Member) adlı özel bir form doldurarak finansal bağlılığını bildirmesi gerekir.

Sponsorun ailesinin tamamının yıllık asgari gelir sınırını karşılayamaması halinde, sponsor başka birinden yardım isteyebilir: Eş sponsor (Joint sponsor)

Eş sponsor, Amerikan vatandaşı ya da Green Card sahibi olabilir. Sponsorun evinde yaşamayan ancak finansal sorumluluğu tamamen kabul eden kişi, Form I-864 (Affidavit of Support) doldurmalı ve gereken gelir sınırını tek başına karşılamalıdır. Yani sponsor, minimum gelirde eksik kalan kısmı eş sponsor ile tamamlayamaz. Örneğin başvuru için gereken minimum yıllık gelir 24.650 dolar ise, eş sponsorun tek başına bu gerekliliği karşılaması gerekir.

Sponsor ABD dışında yaşıyorsa:

ABD dışında yaşayan bir sponsorun yabancı ülkede elde ettiği gelir, başvuru için gereken minimum sınıra dahil edilemez. Yabancı ülkede elde edilen gelirin dahil olmasının yolu, ABD’ye geldiklerinde mevcut işine devam edeceğine dair veya ABD’ye geldiğinde başlayacağı hazır bir işinin olduğuna dair kanıt sunulmasıdır.

Sponsorun geliri hiçbir koşulda minimum tutarı karşılamıyorsa:

Varlıklarınızı bir gelir yerine kullanmanıza izin verilir. Sponsor ile doğum, evlilik veya evlat edinme yoluyla bağı olan herhangi bir kişinin varlıkları da, sponsor ile son altı aydır beraber yaşıyor olmaları veya gelir vergisi beyanında sponsora bağlı gözükmeleri halinde minimum tutara ulaşabilmek için kullanılabilir.

Kaynak: USCIS

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email