Evlilik yoluyla Green Card, Green Card sahiplerinin ve Amerikan vatandaşlarının eşleri için sunulan bir fırsattır. Bu yazımızda Green Card sahibi eş aracılığıyla Green Card başvuru şartlarını, sürecini, avantajlarını ve Amerikan vatandaşlığına giden adımları derledik.
evlilik yoluyla green card

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

Evlilik yoluyla Green Card nedir?

Evlilik yoluyla Green Card, Amerikan vatandaşları veya Green Card sahiplerinin eşleri için sunulmuş bir Green Card kategorisidir. Bu yazımızda Green Card sahiplerinin eşleri için sunulan Green Card seçeneği ele alınmıştır. Amerikan vatandaşıyla evlililik yoluyla alınan Green Card hakkında detaylı bilgi için diğer yazımıza göz atabilirsiniz. 

Eğer Green Card başvurunuz onaylandığı anda eşinizle 2 yıldan fazla süredir evliyseniz alacağınız Green Card 10 senelik olur ve 10 senenin sonunda yeniletebilirsiniz. 

Ancak Green Card başvurunuz onaylandığı anda eşinizle 2 yıldan daha az süredir evliyseniz koşullu Green Card (Conditional Green Card) alırsınız. Koşullu Green Card’lar 2 seneliktir. Sürenin bitmesine yakın bir zamanda koşulların kaldırılması için başvuru yaparak 10 senelik Green Card alabilirsiniz.  

 

Evlilik yoluyla Yeşil Kart almaya uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

Evlilik yoluyla Green Card başvuru şartları nelerdir?

Aşağıdaki şartların tümüne uymanız gerekse de sağlayamadığınız şartların bir çözümü olabilir. Sitemizde yer alan testi çözerek durumunuza uygun çözüm yolunu öğrenebilirsiniz!

Evlilik yoluyla Green Card nasıl alınır?

Gereken şartları sağladıktan sonra evlilik yoluyla Green Card’a Amerika içinden başvurabileceğiniz gibi ülkenizdeki konsolosluklar aracılığıyla başvurabilirsiniz.

ABD Konsolosluğu Aracılığıyla Green Card Başvurusu

1. ADIM: I-130 Formunun Doldurulması

İlk atılması gereken adım, sponsor olacak Green Card sahibi eş tarafından, adınıza I-130 formunun doldurulması ve USCIS’e yollanmasıdır. I-130 formu ile gerekli belgeleri göndererek aranızdaki ilişkiyi USCIS’e karşı kanıtlamış olursunuz. I-130 formuna ve yanında yollanması gereken belgelerin listesine USCIS’in sitesinden ulaşabilirsiniz.

2. ADIM: DS-260 Formu ile Green Card Başvurusu

I-130 formu onaylandıktan ve vize bültenine göre sıranız geldikten sonra internet üzerinden DS-260 Formunu doldurarak Green Card başvurunuzu yapabilirsiniz.

3. ADIM: Tıbbi Muayene

Mülakat randevusu öncesinde elçilik onaylı bir doktordan tıbbi muayene raporu almanız gerekir. İlgili doktorların bilgilerine konsolosluğun sitesinden ulaşabilirsiniz.

4. ADIM: Mülakat

DS-260 formu ile Green Card başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. Mülakata katılmadan önce partnerinizin I-864 formunu doldurarak size maddi olarak sponsorluk edeceğini beyan etmesi ve finansal şartları sağladığını göstermesi gerekir. Mülakatınızı konsolosluk memuru gerçekleştirir ve formlarda doldurduğunuz tüm bilgiler hakkında sorular sorulabilir.

5. ADIM: Başvuru Sonucu

Başvuru durumunuzu CEAC’nin sitesinden göçmen vizesi başvuru numaranızı (Immigrant Visa Case Number) girerek kontrol edebilirsiniz. Green Card başvurunuz onaylandıysa, konsolosluk memuru size bir bilgi paketi verir. “Visa Packet” olarak geçen bu paketi kesinlikle açmamalısınız. Amerika’ya vardıktan sonra paketi sınır kapısında yer alan memura verirsiniz ve memur evrakınızı inceledikten sonra sizi ülkeye kabul edip etmeyeceğine karar verir. Varışınızdan sonraki 45 gün içinde basılan Green Card’ınız Amerika’daki adresinize yollanır.

Amerika İçinden Change of Status Yoluyla Green Card Başvurusu

1. ADIM: I-130 ve I-864 Formlarının Doldurulması

Öncelikle Green Card sahibi eşiniz, adınıza I-130 ve I-864 formlarını doldurarak USCIS’e gönderir. I-130 formu ile gerekli belgeleri göndererek aranızdaki ilişkiyi USCIS’e karşı kanıtlamış olursunuz. I-130 formuna ve yanında yollanması gereken belgelere USCIS’in sitesinden ulaşabilirsiniz.

2.ADIM: Vize Bülteni

Her yıl verilen Green Card sayısı sınırlıdır bu sebeple I-130 formunu gönderdiğiniz tarih baz alınarak sıraya alınırsınız. Sıranızı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde aylık olarak yayımlanan Vize Bülteni’nden kontrol edebilirsiniz. Başvuru tarihinize göre sıranız geldiğinde, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.  

3.ADIM: I-485 Formu ile Green Card Başvurusu

I-485 formunu doldurarak Adjustment of Status yoluyla Green Card başvurusu yapabilirsiniz. I-485 formunun yanında göndermeniz gereken belgelerin güncel listesine USCIS’in sitesinden ulaşabilirsiniz. 

4.ADIM: Biyometrik Randevusu

Green Card başvurusu yaptıktan sonra USCIS, size biyometrik randevu yerini ve tarihini içeren bir belge (I-797C formu) yollar. Biyometrik randevunuza katıldığınızda parmak iziniz taranır, imzanız alınır ve fotoğrafınız çekilir. 

5. ADIM: Mülakat (gerekli görülürse)

USCIS eşinizle birlikte mülakata katılmanız gerektiğine karar verirse, mülakat randevu bilgilerini tarafınıza mektupla veya internet üzerinden yollar.

6. ADIM: Başvuru Sonucu

Başvuru durumunuzu USCIS’in sitesinden kontrol edebileceğiniz gibi +800-375-5283 numaralı telefondan USCIS iletişim merkezini arayarak da öğrenebilirsiniz. Başvurunuza dair karar alındığında USCIS tarafınıza yazılı bir karar mektubu yollar. Başvurunuz kabul olmuşsa bu mektuptan bir süre sonra Green Card’ınız postalanır. Eğer başvurunuz reddedilmişse mektupta reddedilme nedenleri de yer alır.

Green Card sahibi eşiniz aracılığıyla Green Card almak istiyorsanız, başvuru sürecinde başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyoruz!

evlilik yoluyla green card

Evlilik yoluyla Green Card geçerlilik süresi nedir?

Green Card başvurunuz onaylandığı anda eşinizle 2 yıldan fazla süredir evliyseniz alacağınız Green Card 10 senelik olur ve 10 senenin sonunda yeniletebilirsiniz. 

Green Card başvurunuz onaylandığı anda eşinizle 2 yıldan daha az süredir evliyseniz koşullu Green Card (Conditional Green Card) alırsınız. Koşullu Green Card’lar 2 seneliktir. Sürenin bitmesine yakın bir zamanda koşulların kaldırılması için başvuru yaparak 10 senelik Green Card alabilirsiniz.

 

NOT: Koşullu Green Card ile normal Green Card’ın sahiplerine sağladığı haklar bakımından farkları yoktur, her iki Green Card türü de sahibine aynı hakları sağlar.

Evlilik yoluyla Green Card ile Amerika’da çalışmak

Evlilik yoluyla alınan Green Card ile istediğiniz yerde ve işveren altında çalışabilirsiniz. Tabii, çalışacağınız işin federal hükümet görevlisi olmak gibi Amerikan vatandaşlığını şart koşan meslekler olmaması önemlidir. 

Evlilik yoluyla Green Card sahibinin aile üyeleri de Green Card alabilir mi?

Başvuru sahibinin 21 yaşının altındaki bekar çocukları da ebeveyni aracılığıyla Green Card başvurusu yapabilir. 

 

Evlilik yoluyla Green Card için gereken belgeler nelerdir?

Evlilik yoluyla Green Card için gereken belgeler, kişiden kişiye farklılık gösterse de genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

NOT: Bu belgelerin bir kısmının formlarla birlikte sunulması gerekirken bir kısmını mülakatta yanınızda götürmeniz beklenir. Başvuru yaparken tarafınıza gelecek yönergelere göre, belgeleri aşama aşama sunabilirsiniz. Bu sebeple tüm belgeleri başvuru yapmadan önce eksiksizce toplamanızı öneririz.

Belgelerde eksiklik olması, Green Card başvurunuzun uzamasına hatta reddedilmesine sebep olabilir. Green Card alma şansınızı yükseltmek için başvurunuzu ALO ile yürütebilirsiniz, belge toplama aşamasında da profesyonel ekibimizle yanınızdayız!

Evlilik yoluyla Green Card başvurusu ne kadar sürer?

Evlilik yoluyla Green Card başvuruları, Green Card sahiplerinin partnerleri için yaklaşık 6 ay ila 3 yıl arasında sonuçlanmaktadır. Maalesef kesin bir süre vermek mümkün değildir. Süreler hem nereden başvuru yapıldığına bağlı olarak hem de dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebilmektedir.

I-130 ve I-485 formlarının USCIS tarafından sonuçlandırılma sürelerini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evlilik yoluyla Green Card başvuru ücreti nedir?

Eğer konsolosluk aracılığıyla başvuru yapıyorsanız, Green Card başvurusu 2023 itibarıyla minimum $1350’dır (DS-260 Formu, Muayene Bedeli, USCIS Immigrant Fee, I-130 Formu). 

Eğer Amerika içinden başvuru yapıyorsanız, Green Card başvurusu 2023 itibarıyla minimum $1880’dır (I-485 Formu, I-864 Formu, I-130 Formu, Biyometrik Randevusu). 

 

Ücretten Muafiyet

ABD içinden Green Card başvurusu yapıyorsanız ve I-485 form ücreti ile biyometrik ücretini karşılayamıyorsanız, ücretten muaf olabilme şansınız vardır. Bu durumda, ödeme güçlüğünüzü kanıtlar nitelikteki belgelerle birlikte I-912 formu doldurmalısınız ve I-485 formuyla birlikte yollamalısınız.  

I-130 form ücreti için ücret muafiyeti talep edemezsiniz.

Ödeme güçlüğünüzü kanıtlayacak belge örneklerine I-912 formunun yönergelerinden ulaşabilirsiniz.

NOT: Başvuru esnasında doldurmanız gereken formlar durumunuza bağlı olarak değişiklik gösterebilir ve ekstra masraflar çıkabilir.

Evlilik yoluyla Yeşil Kart almaya uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

Evlilik yoluyla Green Card'ın avantajları nelerdir?

Evlilik yoluyla Green Card hakkında önemli ipuçları!

Evlilik yoluyla Green Card ile Amerikan vatandaşlığı alınabilir mi?

Green Card sahibi olarak Amerika’da 3 sene ikamet ettikten sonra Amerikan vatandaşlığı alabilirsiniz. Bunun yanında toplamda 1.5 sene Amerika’da fiziki olarak bulunmuş olmanız da şarttır. Amerikan vatandaşlığı için gereken tüm şartlar ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.

Her iki kartın da sağladığı haklar ve ayrıcalıklar aynıdır. Koşullu Green Card, 2 yıl için verilirken normal Green Card 10 yıl sürelidir. Koşullu Green Card Green Card başvurusu onaylandığı anda, 2 yıldan az süredir evli olan kişilere verilir. Aldıktan 1 yıl 9 ay sonra ise koşulun kaldırılması için I-751 formu doldurularak başvuru yapılması gerekir.

Evet, B/2 turist vizesi alarak eşinizi Amerika’da ziyaret edebilirsiniz. Ancak Green Card başvurunuzu riske atabilecek durumlara karşı tedbirli olmalısınız. Sınırdaki görevliler, Amerika’ya giriş yaparken sizi fazlasıyla inceleyebilirler. Bunun sebebi Green Card başvurunuzu Amerika içinden devam ettirmeyeceğinizden emin olmaktır. 

Hayır, yapamazsınız öncelikle partnerinizle evlenmeniz gerekir.

Yukarıda bahsedilen delillerden, evliliğinizin gerçekliğini kanıtlamak için mümkün olduğunca yararlanmanızda ve olabildiğince fazla veri toplamanızda fayda vardır. Bununla beraber eşinizle sizi tanıyan yakınlarınız tarafından yazılan ve ilişkinizi anlatan beyan mektupları da, önemli ölçüde bir fayda sağlamaktadır.

Başvuru sürecinde belge toplama aşamasında olabildiğince titiz davranmaya özen göstermelisiniz. Dolayısıyla başvurunuzu ALO gibi alanında uzman bir göçmenlik hukuk bürosuyla yürütmeniz mutlaka tavsiye edilir.

Evet, alınabilir. ABD göçmenlik hukukuna göre tüm evlilikler kanun önünde eşittir. Fakat evliliğinizi eşcinsel evliliğin yasal olduğu bir ülkede yapmış olmanız beklenir.

Amerika içinden Green Card başvurusu yaparken, I-485 formu ile birlikte I-765 formunu da doldurarak çalışma izni alabilirsiniz. Böylece Green Card başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden çalışabilirsiniz.

Amerikan hükümeti, Green Card almak için evlenen bir sürü insan olduğu içini ilişkinin gerçekliğinin kanıtlanmasını zorunlu tutar. Mülakatta evliliğinizin gerçek olduğuna dair inandırıcı kanıtlar sunmanız ve ilişkinize dair birçok soruya cevap vermeniz gerekir. Bunun yanında istihdam temelli Green Card’ların aksine iş teklifi veya PERM gerektirmemesi de bir avantajdır.

Maddi ortaklıklara/yükümlülüklere sahip olduğunuza, birlikte yaşadığınıza veya beraber çocuk sahibi olduğunuza/olacağınıza dair sağlayacağınız kanıtlar işinize yarayabilir. Ortak banka hesabınıza dair dökümler, ortak kira kontratı, düğün/nikah fotoğrafları, beraber çıkılmış seyahatlere dair otel rezervasyonları ve uçak biletleri gibi belgeleri mülakatta sunabilirsiniz. Mülakatta ilişkinize dair sorulacak detaylı sorulara açıklıkla ve dürüstçe cevap vermeniz çok önemlidir.