USCIS, 2024 Mali Yılı H-1B Vizesi Kotasına Ulaşıldığını Açıkladı!

h-1b kota

USCIS, 2024 mali yılında H-1B vizesi başvuruları için belirlenen kotaya ulaşıldığını açıkladı. H-1B vizesi, Amerika’da bulunan işverenlerin göçmen olmayan nitelikli çalışanları işe alabilmelerini sağlayan bir vize türü. Bu vize, Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Birimi (USCIS) tarafından her yıl yapılan çekilişle veriliyor. Program, göçmen olmayan yabancıların uzmanlık gerektiren özel mesleklerde çalışabilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede, nitelikli kişiler Amerika’da geçici olarak çalışabilme olanağına kavuşuyor. Böylelikle işverenlere de dünyanın her yerinden nitelikli işçilerle çalışma imkanı sunulmuş oluyor.

Vize için bu sene 65.000 kişilik bir üst sınır belirlenmiş ve bu sayıya ek olarak yüksek lisans ve üstü eğitim almış kimseler için de 20.000 adet ek kontenjan ayrılmış. Bu kontenjanlar, Kongre tarafından belirleniyor. Kurum, yaptığı açıklamada başvuru yapıp H-1B vize programına seçilmemiş kişilerin online hesapları üzerinden bilgilendirileceğini belirtti.

Bu Kotaya Takılmayan Kişiler Kimler?

USCIS, şu kişilerin başvurularını kabul etmeye devam edecek:

  • H-1B vizesi ile Amerika’da çalışan ve Amerika’da kalma süresini uzatmak isteyenler,
  • H-1B vizesi ile Amerika’da çalışıp istihdam koşullarını değiştirmek isteyenler,
  • H-1B vizesi ile Amerika’da çalışıp işverenlerini değiştirmek isteyenler,
  • H-1B vizesi ile Amerika’da çalışıp eşzamanlı olarak başka bir işte de çalışabilmek üzere başvuru yapmak isteyenler.

Ek olarak, bir yüksek öğrenim kurumuna, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara veya bir devlet araştırma kuruluşuna başvuruda bulunan veya bu kurumlarda çalışanlar da bu kotaya tabi değiller. 2024 mali yılında verilecek H-1B vizesi için başvuru süreci, geçtiğimiz Mart ayında sona ermişti. USCIS, Temmuz ayında yaptığı bir açıklama ile kura sonucunda H-1B vizesine başvuru hakkı kazanan kişi sayısının öngörülenin altında kaldığını, hali hazırda tamamlanmış olan başvurular arasından yeni talihlilerin seçileceğini açıklamıştı. Böylece 2024 mali yılı için iki tur çekiliş yapılmıştı.

Geçen yıl hükümet, piyangoyu kazanan işçilerden, altta yatan bir istihdam teklifi olmasa bile, farklı şirket isimleri altında birden fazla teklif vermek için başkalarıyla birlikte çalışarak sistemi kandırmaya çalışmadıklarını belirten yeminli beyanlar imzalamalarını talep etmeye başladı.

Bununla birlikte USCIS, geçtiğimiz sene yaptığı açıklamada sistemi aldatmaya yönelik girişimlerin önüne geçmek adına bir dizi yeni önlemin hayata geçirileceğini belirtmişti. Açıklamada, piyangoyu kazanan işçilerin bir iş teklifi söz konusu olmasa bile farklı şirket isimleriyle birden fazla başvuru yaptığı, bazı insanların bu sayede seçilme şansını artırmaya çalıştığı belirtilmişti. USCIS, ‘kayıt sürecinin kötüye kullanılmasını engellemeye, caydırmaya ve yalnızca yasaya uyan kişilerin H-1B başvurusunda bulunabilmesini sağlamaya kararlıyız’ ifadelerini kullanmıştı.

Bu yeni önlemler kapsamında, başvuru sahiplerine sunduğu tüm bilgilerin doğru olduğuna dair bir dilekçe imzalama zorunluluğu getirilmişti.

Kaynak: USCIS

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email