Amerikalılar Göçmenler Hakkında Ne Düşünüyor?

Yapılan yeni bir ankete göre; Amerikalılar ABD’ye göçü büyük ölçüde desteklemeye devam ediyor. Çoğunluk bunun ülke için iyi olduğunu söylüyor ve göçün azalması yerine mevcut seviyede kalmasını veya artmasını tercih ediyor. Aynı zamanda Amerikalılar, göçmenlerin bazı alanlarda, özellikle de suç ve uyuşturucu sorunları ve daha az oranda vergiler konusunda ülke üzerinde yarattığı etkiye ilişkin endişelerini de dile getiriyor.

1-22 Haziran tarihleri arasında yapılan ankette, Amerikalılara genel olarak göç ve göçmenler soruldu. Anket, hem yasal hem de yasa dışı göç konusunda Amerikalıların görüşlerini yansıtıyor.

Göçmenlik Hala Yararlı Görülüyor

Amerikalıların %68’i göçün bugün ülke için iyi olduğunu söylüyor. Amerikalıların üçte ikisi göçün ülke için iyi bir şey olduğunu düşünürken, %27’si kötü bir şey olduğunu düşünüyor. Göçün iyi bir şey olduğunu düşünenlerin oranı 2020’deki %77’lik zirve seviyesinden düşmüş durumda ve Gallup’un 2014’ten bu yana kaydettiği en düşük oranda.

Güney Sınırından Yasa Dışı Geçişlerin Etkisi Büyük

Anket, Biden yönetiminin; pandemi sırasında uygulanan ve sınır kontrol memurlarının ABD’ye yasadışı yollardan girerken yakalanan kişileri sığınma duruşması yapmak yerine derhal sınır dışı etmesine izin veren ve Title 42 olarak bilinen acil durum düzenlemelerini kaldırmasının ardından yapıldı.

Title 42’nin Mayıs ayı ortasında askıya alınmasından bu yana, yasa dışı sınır geçişlerinin sayısı keskin bir şekilde azaldı, bunun nedeni kısmen hevesli göçmenlerin CBP One App adlı bir cep telefonu sistemi aracılığıyla sığınma duruşmaları için randevu almaya teşvik edilmesi. Ayrıca, mevcut politikalar uyarınca sınır dışı edildikleri takdirde ağır bir suçla suçlanma riski, insanları yasa dışı geçiş girişiminde bulunmaktan caydırıyor.

Son yıllarda Güney sınırından ABD’ye girmeye çalışan göçmen sayısındaki büyük artış göz önüne alındığında, Amerikalıların daha az göç isteği yükselişe geçerek %41’e ulaştı. Bu oran, daha fazla göç isteyen %26’yı aşıyor ve 2014’ten bu yana görülen en yüksek oran. Amerikalıların yalnızca %26’sı göçün artmasını isterken, mevcut durumun sabit kalmasını isteyenler %31’lik dilimi oluşturuyor.

Amerikalılar Göçmenlerin Kültüre Katkısının Farkında

  • Amerikalıların yarısından fazlası (%54), “yemek, müzik ve sanat” söz konusu olduğunda göçmenlerin ülkeyi daha iyi yaptığını düşünüyor.
  • Göçmenlerin sosyal ve ahlaki değerleri daha kötü hale getirmek (%25) yerine daha iyi hale getirdiğini (%32) söyleyenlerin oranı daha fazla.
  • %39’luk bir dilim ise göçmenlerin ekonomiyi iyileştirdiğini düşünüyor.

Ancak, Amerikalıların %55’i göçmenlerin uyuşturucu sorununu daha da kötüleştirdiğini, %44’ü ise vergileri daha kötü hale getirdiğini söylüyor.

Genel Gözlemlerin Sonucu

Amerikalılar son birkaç yıla kıyasla şu anda göçü biraz daha az destekliyor. Bununla birlikte, büyük ölçüde Demokratların görüşlerindeki göçmen yanlısı büyük değişim nedeniyle, ülke bir bütün olarak 1990’lar ve 2000’lerin başlarına kıyasla göçe daha olumlu yaklaşıyor. Güney sınırından kaçak geçişlerin azalması ve göçmenlerin ekonomi ve teknoloji gibi alanlarda başarıları da göz önüne alındığında, bir sonraki anketin sonuçları merak konusu.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email