New York’tan Göçmen Politikasına Tepkiler Artıyor

28 Ağustos 2023 tarihinde, Başkan Biden’a ve Amerikan Kongresine seslenen bir mektup yayınlandı. 120’den fazla iş insanının imzasının yer aldığı bu mektup, göçmen ile sığınmacı politikasının Amerika’yı (özellikle de New York’u) derinden etkilediğini belirtmekteydi. İş insanlarına göre politikanın düzenlenmesi Amerika’daki istihdam sektörüne büyük katkılar sağlayacak. Mektupta Kongre’nin ve Başkan Biden’ın hemen harekete geçmesi, sınır ve sığınmacı politikasının derhal düzenlenmesi yönünde bir çağrı yer almaktaydı.

Söz konusu çağrı sadece iş dünyasından gelmekle kalmadı. New York Belediye Başkanı Eric Adams, 12 milyar dolarlık bir açıklarının olduğunu ve New York’ta bulunan bütün sektörlerin bundan etkileneceğini vurguladı. Federal hükümetten yardım talep eden Adams, New York’a her gün çok fazla sayıda göçmenin geldiğini söyledi. Aynı zamanda çalışma izninin daha hızlı bir şekilde verilmesi gerektiğini; bu sayede barınakların yükünün hafifleyeceğini belirtti.

Göçmen politikasına yönelik başka çağrılar da var.

Adams dışında göçmen politikasına yönelik çağrılarda bulunan bir başka önemli siyasi figür ise New York Valisi Kathy Hochul’du. ABD Başkanı Biden’a yazdığı mektupta Hochul, federal hükümetin New York’u yüzüstü bıraktığını ima ederek aşağıdaki taleplerde bulundu:

  • Federal hükümet, çalışma izinlerinin verilme sürecini hızlandırmalı
  • Federal hükümet, New York Eyaletine ve şehrine önemli miktarda finansal destekte bulunmalı
  • Federal hükümet, daha fazla sığınağın oluşturulması konusunda New York’a destek olmalı
  • Federal hükümet, milli muhafızların görevlendirilmesinden doğan maliyeti karşılamalı

Ancak göçmen politikası konusunda bütün siyasetçilerin aynı fikirde olduğunu belirtmek mümkün değil. İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, New York’taki bu krizin yönetim ve organizasyon ile alakalı olduğunu savundu. Problemin federal hükümetten kaynaklanmadığını söyleyen Mayorkas; New York idaresinin veri toplama, planlama ve iletişim konularında sıkıntılarının olduğunu belirtti. Bununla birlikte Adams ile Hochul’un taleplerinin tümüyle yersiz olmadığını; özellikle çalışma izinlerinin daha hızlı çıkartılması gerektiğini de ekledi.

Teksas Valisi Greg Abbott ise New York’taki bu göç akınının, Teksas’a kıyasla çok daha sakin ve organize bir şekilde ilerlediğini vurguladı. New York’ta Teksas’takine benzer suçların işlenmediğini ve sınırlarıyla ilgili herhangi bir problem yaşanmadığını savundu. Göçmenlerin New York’a otobüslerle gelirken Teksas’a sınırları aşarak girdiğinin de altını çizdi.

Sürecin nasıl ilerleyeceği ise hala bir soru işareti. Başlarda göçmenleri kucaklayıcı bir politika izleyen Adams geri adım atıyor gibi görünüyor. Bu durum, Demokrat Parti ile Adams arasındaki gerginliğin yükselmesine sebep oluyor. Hochul’a yönelik eleştirilerinden de taviz vermeyen demokratlar, New York’u idare etme konusunda kendi partilerinden olan bu iki lideri suçluyorlar gibi gözüküyor.

Kaynak: Partnership For New York City, New York Magazine, Politico, The New York Times, BBC News

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email