New York, Sakinlerinin Dilencilik İle İlgili Şikayetleri Üzerine Göçmenlere Sokağa Çıkma Yasağı Uyguluyor

New York City’de bulunan dört göçmen barınağında 23:00-06:00 saatleri arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Kararın çevre sakinlerinin şikayetleri doğrultusunda alındığı belirtildi.

Kararın kapsadığı dört göçmen barınağı yaklaşık 1900 kişiye ev sahipliği yapıyor. Yasağı 30 gün içinde 3 kez ihlal eden kişiler, barınaklardan uzaklaştırılacak.

Yasağın kapsamı genişleyecek

Yetkililerin açıklamalarına göre dört sığınma evinde sokağa çıkma yasağının getirilmesi sadece başlangıç. New York Şehri Acil Durum Yönetim Komiseri Zach Iscol, konuyla ilgili CBS’e yaptığı açıklamada “Bu uygulama sahadaki işleri daha iyi yönetmemize yardımcı olacak. Ayrıca çevre sakinlerinden gelen geri bildirimler de (bu yasağın konulmasında) etkili oldu” ifadelerini kullandı.

Iscol, Başkan Adams’ın yasak kapsamını şehirde bulunan diğer barınaklara yaymaya niyetli olduğunu da sözlerine ekledi: “Başkan Adams bizden bu uygulamayı nasıl yaygınlaştırabileceğimizi araştırmamızı istedi. Ancak bunu sistem geneline yaymak ne kadar mantıklı; burası soru işareti.

Topluluktan gelen şikayetler etkili oldu

Barınakların bulunduğu muhitlerdeki dilencilik, hırsızlık ve şiddet olayları ve bunlara yönelik şikayetlerin yasağın getirilmesinde etkili olduğu ifade ediliyor.

Mayor Adams da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada konuyla alakalı şunları söylemişti: “Bu sorunu çözmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu sorun yakın zamanda ortadan kaybolmayacak. (…) Amerikan Rüyası’nda bir sonraki adımı atmak için buraya gelenler doğru olanı yapıyor; ancak küçük bir kısmı yıkıcı hareketlerde bulunabiliyor. Onlara uymaları gereken kuralları hatırlatmamız gerekiyor. Bu da sokağa çıkma yasağıyla başlıyor, bu sayede toplulukların güvenliğini artırmayı hedefliyoruz.

Sokağa çıkma yasağından etkilenen barınak sakinleri; işleri, seyahatleri, yasal randevuları ve tıbbi ihtiyaçları varsa, barınağa geç saatte girebilmek için geçiş izni alabilecekler. Ancak bu izni almak isteyen kimselerin önceden izin başvurusu yapması gerekecek.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email