Göçmenlik Sürecini Kolaylaştıran Uygulama: CBP One

ABD’ye gelen kişiler, Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası uyarınca Gümrük ve Sınır Koruma (Customs and Border Protection, “CBP”) tarafından kayıt altına alınır. Ülkeye girmek üzere sınıra gelen kişiler bir incelemeye tabi tutulur ve ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu düşünülen kimseler gözaltına alınır.

CBP One, CBP tarafından sunulan tüm hizmetleri kapsayan bir mobil uygulama. Bu uygulama, kullanıcıların CBP servislerine kolayca ulaşabilmelerini sağlıyor. Başvuruda bulunan kimseler, ABD’de kalmaları için yasal bir temel bulunup bulunmadığını belirleyecek göçmenlik işlemlerine kayıt yaptırabiliyorlar.

Uygulamayı kullanmak ücretsiz.

Ücretsiz olarak hizmet veren CBP One, Meksika üzerinden gelen göçmenlerin güneybatı sınırı üzerinde bulunan herhangi bir sınır kapısından randevu ayarlayabilmelerini sağlıyor. Göçmenler randevularına gitmeden önce kişisel bilgilerini uygulamaya kaydediyor. Bu sayede süreç daha hızlı ve etkili ilerliyor.

CBP One, ABD hükümetinin yasa dışı geçişleri durdurmak ve yasal göçmenlerin ABD’ye giriş sürecini hızlandırmak için ortaya koyduğu yeni uygulamalardan biri. Sınırdan yasal geçişlerin önü açılırken, yasa dışı girişimlere yönelik yaptırımlar da sıkılaştırılıyor. Bu önlemler sayesinde kaçakçılık gibi suçların önünün kesilmesi amaçlanıyor. Kullanıma açıldığı 18 Ocak 2023 tarihinden Haziran 2023 sonuna kadar 170.000’den fazla göçmenin randevu oluşturmak için faydalandığı uygulama en çok Haiti, Meksika ve Venezuela’dan gelen göçmenler tarafından kullanıldı.

Randevularını CBP One üzerinden oluşturan kişiler, güneybatı sınırında bulunan giriş noktaları üzerinde güvenlik incelemesi ve geçmiş taraması gibi işlemlere tabi tutuluyor.

Uygulama, ABD’ye giriş yapmak isteyen kişilerin kendi randevularını ayarlayabilmelerini sağlıyor. Bu sayede kaçakçılık gibi suçların önüne geçilmesi ve göçmenlerin istismar edilmesinin engellenmesi amaçlanıyor. CBP One, göçmenlerin sınırdan uzakta beklerken randevu alabilmelerine de olanak sağlıyor. Ayrıca göçmenler, planlanmış randevu tarihinde görüşme yapmak üzere sınıra gidebiliyor.

CBP, günde 1450 kişinin randevu almasına olanak tanıyor. Mayıs 2023’te 1000 kişi randevu alabiliyordu; yani randevu süreci başladığından beri verilen günlük randevu sayısında %50’ye yakın bir artış gözlemlendi.

Bu uygulama ile ABD’ye giriş yapmak isteyen kimselere ek süre tanınıyor ve daha uzun süre bekleyenlere öncelik veriliyor. Randevuların büyük kısmı rastgele verilirken bir kısmı da en uzun süre bekleyenlere tahsis ediliyor. CBP memurları tüm başvuruları tek tek inceleyerek kimin ABD’ye göçmen statüsünde alınıp alınmayacağına karar veriyor.

Başvuru için CBP One uygulamasını kullanan kişilerin üçte ikisi sekiz haftadan kısa süre içinde randevu alabildi.

Şimdilik İngilizce, İspanyolca, Haiti Kreolü, Portekizce ve Rusça dillerinde hizmet veren uygulama App Store ve Google Play’in yanı sıra GBP’nin websitesinden de indirilebiliyor.

Göçmenlik sürecinizde ALO, her zaman yanınızda!

Kaynak: DHS, CBP

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email