I-539 Başvurularında Biyometrik Hizmet Ücreti Kaldırıldı!

USCIS, I-539 (Göçmen Olmayan Statü Uzatma/Değiştirme Başvurusu) formundan alınan biyometrik hizmeti ücretinin kaldırıldığını duyurdu. Uygulama 1 Ekim 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Başvurunuzu yaptıktan sonra parmak izi, fotoğraf veya imza vermeniz gerekiyorsa, yerel bir Uygulama Destek Merkezi’nde (ASC) biyometrik hizmet randevunuz ayarlanır. USCIS; Amerika’da ikamet eden herhangi bir başvuru sahibinden, yararlanıcıdan ya da sponsordan biyometrik veri talep etme yetkisine sahiptir.

1 Ekim’e kadar, I-539 formunu dolduran kişilerden 85 dolar biyometrik randevusu ücreti alınıyordu.

Başvurunuzun üzerindeki posta damgası 1 Ekim veya daha sonrasını gösteriyorsa, biyometrik servis hizmeti için 85 dolarlık ücreti ödemenize gerek kalmayacak. Ancak eğer I-539 formunu 1 Ekim’den önce doldurduysanız, biyometrik servis randevunuza planlandığı gibi katılmanız gerekiyor. 1 Ekim’den sonra başvuranların biyometrik hizmete başvurmasına gerek olmayacak. Ancak USCIS biyometrik bilgilerin gerekli olduğuna karar verirse, kişileri biyometrik hizmet randevusuna katılmaları konusunda bilgilendirecek.

  • Eğer biyometrik hizmet ücretini yanlışlıkla ve I-539 ücretinden ayrı olarak gönderirseniz, I-539 başvurunuz kabul edilecek ve biyometrik hizmet için ödediğiniz ücret tarafınıza iade edilecek.
  • Biyometrik hizmet ücretiyle I-539 formu ücretini birlikte göndermeniz halinde başvurunuz hatalı sayılacak ve kabul edilmeyecek.
  • Yanlışlıkla I-539 ücretiyle biyometrik hizmet ücretini birleştiren bir kredi kartı ödemesine izin verirseniz, başvurunuz kabul edilecek ve yalnızca başvuru ücreti tahsil edilecek.

Biyometrik servis ücretindeki muafiyet, USCIS’in daha önce biyometrik randevu gerekliliğini 30 Eylül 2023 tarihine kadar askıya aldığı H-4, L-2 veya göçmen olmayan E statüsünde kalış süresinin uzatılması veya statü değişikliği talebiyle Form I-539’u dolduran başvuru sahipleri de dahil olmak üzere, 1 Ekim tarihinden itibaren başvuruda bulunan tüm statü değişikliği/statü uzatma başvurusu sahipleri için geçerli olacak. Bu kişilerin 1 Ekim’den sonra yapacakları başvurularda 85 dolarlık biyometrik hizmet ücretini ödemesine gerek olmayacak.

Göçmenlik sürecinizde ALO, her zaman yanınızda!

Kaynak: USCIS

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email