DACA Kapsamındaki Çocuklar İçin Vatandaşlık Yolu Tartışılıyor

Deferred Action for Childhood Arrivals yani DACA, Amerika Birleşik Devletleri’ne çocukken gelen göçmenleri sınır dışı edilmekten koruyan bir uygulama.

DACA sayesinde belgesiz göçmenler;

  1. Sınır dışı edilmeye karşı korunuyor,
  2. Çalışma izni edinebiliyor.

DACA programı kapsamında korunan çocuk yaştaki göçmenler için vatandaşlık yollarının açılması, sıklıkla gündeme gelen bir konu. Program, korunan göçmen çocuklara Yeşil Kart ve vatandaşlık gibi imkanlar sunmuyor. DACA programına alınan çocukların bu haklardan faydalanabilmesi, yalnızca yasama yetkisiyle hareket eden Kongre’nin bu yönde bir karar alması ile mümkün olabiliyor.

Programdan faydalanan çocuklara vatandaşlık yolunun açılması hala tartışılıyor.

Amerika’da Kongre, yılın son haftalarını sınırda yaşanan krizlerin çözülmesine ayırmış durumda. Kongre’de çözüm yolları tartışılırken, DACA kapsamındaki çocukların vatandaşlık haklarının gündeme gelmediği belirtiliyor. Müzakerelere katılan Senatör Thom Tillis, konuyla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Benim ne kadar makul ve uzlaşma odaklı biri olduğumu bilen bilir. Eğer bana gelip bu yasa tasarısında DACA ya ve vatandaşlık yolunun açılmasına yer verilmesi gerektiğini söylerseniz, bu benimle sınır güvenliği konusunda yapacağınız son tartışma olur. Bu konunun açılması için ne doğru zaman, ne doğru yer ne de doğru politik zemindeyiz.

Görüşmelerde Demokratları temsilen yer alan Connecticut Senatörü Chris Murphy, Demokratların müzakerelerde DACA’ya öncelik verilmesini istediğini ancak Cumhuriyetçilerin tasarıda bu maddeye yer vermediğini belirtti. Biden yönetimi, Ukrayna ve İsrail’e ek destek sağlayacak olan yasa tasarısını Noel’den önce geçirmeyi hedefliyor. Cumhuriyetçiler ise bu tasarı karşılığında sınır güvenliği politikalarının sertleştirilmesini talep ediyor.

DACA programı da tartışma konusu.

Kongre’de taraflar bu konuları tartışırken, DACA programının Amerika’ya gelen göçmen çocuklara sunduğu imkanlar da sıklıkla gündeme getiriliyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında, Teksas’ın Güney bölgesinde görev yapan Yargıç Andrew Hanen, DACA programının yasa dışı olduğuna karar vermişti. Bu karar, DACA nın yasa dışı olup olmadığına yönelik süregelen tartışmalara bir yenisini ekledi. American Immigration Council’e göre bu karar, Amerika’da belgesiz olarak bulunan binlerce gencin DACA nın sunduğu imkanlardan faydalanmasını engelliyor. Gençler aynı zamanda yasal bir belirsizlikle de baş başa bırakılıyor.

Kongre’nin DACA dan faydalanan çocuk ve gençlere vatandaşlık verip vermeyeceği konusunda Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında keskin bir görüş ayrılığı hakim. Teksas’ta görev yapan Demokrat temsilcilerden biri olan Sylvia Garcia, düzenlediği basın toplantısıyla konuyla alakalı şöyle konuştu: “Bu yetenekli bireylere hak ettikleri imkanı tanımalı, onları güçlendirmeliyiz. Bu çocuklar Amerika’yı evi olarak görüyor. Vergi ödüyor, küçük işletmeler kuruyor, eğitim veriyorlar. Onlara vatandaşlık vermenin tam zamanı.

Kaynak: House.gov, American Immigration Council, CNN, NBC

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email