Evlilik yoluya Green Card başvurusu yapmak uzun bir süreçtir fakat, önünüzdeki bu uzun ve engebeli yol boyunca yanınızdayız. Aşağıdaki Green Card yol haritasını inceleyerek bu süreçte önünüze çıkacak tüm adımlardan önceden haberdar olabilirsiniz.

Sürece Yukarıdan Bir Bakış:

Size Nasıl Bir Destek Sağlıyoruz?

 

1. Gerekli Belgelerin Toplanması: Başvuru için toplamanız gereken belgeleri adınıza listeliyor ve bu belgeleri nerelerden toplayabileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz. 

 

2. Başvuru Formları: Başvuru için doldurulması gereken formları adınıza eksiksiz dolduruyoruz. Formlar gönderilmeden önce ekibimiz tarafından birkaç kez kontrol ediliyor. Bu sayede, başvurunuzun eksik belge sebebiyle uzama riskini en aza indiriyoruz.

 

3. Mülakatlar için Hazırlık: Green Card başvuru sürecinde kritik bir adım olan Green Card mülakatına hazırlanmanıza yardımcı oluyoruz. Mülakatta çıkabilecek örnek soruların tamamını ve yanınızda götürmeniz gereken belgelerin listesini size sunuyoruz. Avukat Utku Galip Akçok, Bay Area (San Francisco ve Santa Clara) bölgesindeki USCIS ofislerinde sizinle mülakata geliyor fakat Bay Area dışındaysanız mülakatınıza telefonla katılıyor. (Bay Area dışındaki mülakatlara Avukat Utku Galip Akçok’un fiziki olarak katılımı $1000 ek ücrete tabidir.)

 

4. Başvuru Takibi: Başvurunuzla alakalı USCIS’ten gelen tüm mektuplar size gönderildiği gibi bize de gönderilecektir. Böylece başvurunuzu sizinle birlikte takip ediyor olacağız.

 

5. Çeviri Desteği: Green Card başvuru sürecinde gerekli bazı belgelerin İngilizce’ye tercüme edilmiş olması gerekir. Ofis bünyesinde çalışan tercümanlarımız ile belgelerinizin İngilizce’ye tercümesini yaparak çeviri masraflarından tasarruf etmenize olanak sağlıyoruz. 

 

6. Kişisel Beyan: Başvurunuzun başarısı açısından, çift olarak kişisel beyan sunmanız gerekir. Prosedüre uygun biçimde kişisel beyan yazabilmeniz için size yardımcı oluyor ve USCIS memurları açısından tatmin edici bir beyan olmasını sağlıyoruz. 

 

7. Güncel Yasa ve Prosedürlerin Takibi: Göçmenlik yasaları ve prosedürleri her an gelişmektedir. Son değişiklikleri takip ederek başvurunuzun en güncel göçmenlik politikaları ve yönetmelikleriyle uyumlu olmasını sağlıyoruz.

 

8. Başvuru Reddine İtiraz: Başvurunun reddedilmesi gibi bir durumda, itiraz veya yeniden başvurular için yasal tavsiye ve temsil sağlayabiliriz. İtiraz ve yeniden başvurular ek ücrete tabidir.

 

9. Seyahat ve Çalışma İzni Başvurusu: Green Card başvurunuzla birlikte çalışma izni, seyahat izni ve SSN başvurusu da yapıyoruz. Böylece Green Card başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden Amerika’da çalışabilir ve Amerika dışına seyahat edebilirsiniz. Fakat öncelikle seyahat izni ve çalışma izni taleplerinizin onaylanması gerekir. Güncel olarak seyahat izni talebi onaylanmadan önce Green Card başvurusu sonuçlanmaktadır.

 

10. USCIS’in Ek Belge İsteği: Green Card başvurunuz USCIS’e ulaştıktan sonra USCIS, ek kanıt talep edebilir. Bu talebin bildirim mektubu bizim tarafımıza da ulaşıyor, böylece adınıza gelecek talepleri kaçırma riski kalmıyor. Bu adımda Green Card başvurunuzun en kısa sürede sonuçlanması için ek kanıt talebini öncelikli olarak karşılıyoruz. 

Başvuru Öncesi

1. Sorularımızı İnternet Üzerinden Yanıtlıyorsunuz:

Bizimle iletişime geçtiğinizde öncelikle tarafınıza bir test yolluyoruz. Bu test “Evli misiniz?”, “Başvurunuzu nereden yapacaksınız?” veya “Sabıka kaydınız var mı?” gibi soruları içeriyor. Green Card başvurusu için iyi niyetle gerçek bir evlilik yapmış olmak şarttır. Bu sebeple soracağımız sorularla evliliğinizin gerçekliğine dair sizden bilgi alıyoruz.

Testteki sorulara verdiğiniz yanıtlara göre sorun oluşturabilecek olası durumlara bakıyor ve derinlemesine incelememiz gereken bir konu varsa öncelikle bizden randevu almanızı talep ediyoruz.

Bu randevumuzda ise durumunuz ve izlenebilecek yol haritası hakkında sizi bilgilendiriyoruz. Örneğin, sabıka kaydınızın olması başvuru yapmanızı engelleyebileceği gibi başvuru esnasında alacağımız ekstra önlemlerle çözülebilecek bir sorun da olabilir.

2. Sözleşme İmzalıyoruz

Eğer bu randevu sonrası başvurunuzu yapmayı kararlaştırırsak veya doldurduğunuz testten anladığımız kadarıyla özel bir durumunuz yoksa, hem size hem de eşinize e-mail ile sözleşme gönderiyoruz.

Sizi temsil edebilmemiz adına, size vereceğimiz hizmeti ve hizmet karşılığında alacağımız ücreti tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alıyoruz. Anlaştıktan sonra, sözleşmeyi karşılıklı olarak elektronik ortamda imzalıyoruz ve ödemenin ilk taksidini aldıktan sonra, Green Card başvurunuz sonuçlanıncaya kadar, resmi olarak sizi temsil ediyor olacağız.

Başvuru süresi boyunca WhatsApp grubu kurarak sürekli iletişimde kalmayı tercih ediyoruz. Bu sebeple sözleşmenin hemen ardından, sizinle kuracağımız WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçiyoruz. 

3. Kişisel Bilgilerinizi Alıyoruz:

Sözleşmenin ardından internet üzerinden yollayacağımız form aracılığıyla son derece basit, Türkçe (tercihe göre İngilizce) soruları yanıtlamanızı istiyoruz ve böylece başvurunuz için gereken kişisel bilgileri sizden zahmetsizce alıyoruz. Sahip olduğumuz teknolojik altyapı ve kullanıcı dostu arayüzümüz sayesinde, normalde günler süren form doldurma aşamasına yaklaşık iki saatinizi ayırmanız yetiyor.

Hatalı cevaplar vermiş olsanız dahi bu cevaplarınızı 5 farklı aşamada 5 defa kontrol ediyor ve tüm bilgilerin doğruluğu teyit edilmeden başvurunuzu hiçbir yere göndermiyoruz. Eksik bilgi olması halinde sizinle WhatsApp grubu üzerinden iletişime geçerek eksik soru listesini iletiyor ve tüm eksiklerin üstünden tek tek ilerleyerek hataya yer bırakmıyoruz.

4. Toplamanız Gereken Belgeleri Listeliyoruz:

Başvurunuz için gerekli tüm belgelerin listesini kararlaştırdığımız iletişim yolu aracılığıyla (WhatsApp, e-mail vs.) size gönderiyoruz. Ardından topladığınız belgeleri aktarmanız için sizinle bir Google Drive linki paylaşıyoruz.  

Bu sayede tam olarak hangi belgelere ihtiyacınız varsa bize eksiksiz olarak teslim edecek, gereksiz belge toplamakla vakit kaybetmeyeceksiniz. Bunun yanında belgeleri nereden toplamanız gerektiği konusunda da destek sağlıyoruz.

NOT: Başvuruda 6 adet ABD vize fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınız gerekiyor. Tek yapmanız gereken koşullara uygun fotoğraf çektirip elektronik olarak bize iletmek. Ofisimizdeki baskı makineleriyle fotoğrafınızın çıktısını alıyor ve uygunluğunu kontrol ediyoruz.

5. Tıbbi Muayene Raporu:

Green Card başvurusu için tıbbi muayene (medical examination) için belirlenen bir doktora giderek sağlık raporu almanız gerekir. Bu aşamada, randevu alabileceğiniz doktorlara sizi yönlendiriyoruz.

Sağlık raporu, her ne kadar başvuru yaptıktan sonra alınabilse de başvurunuzun hızlı ilerlemesi açısından başvuru yapmadan önce almanızı tercih ediyoruz.

Muayene sonrasında doktorun vereceği kapalı zarftaki sağlık raporunu bize iletmenizi istiyoruz. Bu zarfı kesinlikle açmamanız gerekiyor, yani belgeyi taramanız veya fotoğrafını yollamanız mümkün olmadığından bize posta yoluyla iletebilirsiniz.

6. Başvuru Formlarınızı Hazırlıyoruz:

Siz belgelerinizi toplarken biz de sizden aldığımız cevaplar üzerine başvuru formlarını dolduruyoruz. Ardından bu formları incelemeniz için size gönderiyoruz. Eğer anlamadığınız bir kısım olursa sizinle irtibata geçerek soru ve cevapların üzerinden geçiyoruz.

7. Topladığınız Belgeleri Kontrol Ediyoruz:

Topladığınız belgeleri ister tarayıp ister fotoğrafını çekerek tarafımıza sizin için en kolay olacak yoldan (WhatsApp, e-mail, Google Drive vs.) iletiyorsunuz.

Sonrasında bize göndermiş olduğunuz belgeleri tek tek kontrol ediyoruz. Onay vermiş olduğunuz formların üzerinden bir kez daha geçiyoruz ve imzalamanız gereken yerleri gösteren bir kılavuzla birlikte formlarınızı başvurudan önce size son kez ulaştırıyoruz.

Son olarak imzaladığınız sayfaları tarama olarak ya da akıllı telefon kamerasıyla net bir şekilde fotoğraflayıp bize göndermenizi istiyoruz.

8. Green Card Başvurunuzu Yapıyoruz:

Son kontrollerimizi de gerçekleştirdikten sonra paketinizi resmi yönergelere uygun biçimde hazır edip USCIS’e FEDEX aracılığıyla gönderiyoruz ve gönderi takip numarasını sizinle paylaşıyoruz. Ayrıca aynı paketi, gönderdiğimiz haliyle, size de ulaştırıyoruz.

Başvuru yaparken, Green Card başvuru ücretinin de ödenmesi gerekir. Bu ücret, sözleşmede belirtildiği gibi, avukatlık ücretimizden ayrıdır ve sizin tarafınızdan ödenir. Bu ücreti ödemeniz için size iki yol önerebiliriz:

  • Başvuru ücreti için USCIS’e bir çek yazıyoruz ve ödemesini biz yapıyoruz daha sonra ise bu ücreti siz bize ödüyorsunuz.
  • G-1450 formunu kart bilgilerinizle doldurup imza atıyorsunuz ve fotoğrafını çekip bize atıyorsunuz. Böylece başvuru ücretini kredi kartınızla ödeyebilme imkanına sahip oluyorsunuz.

 

 

Başvuru Süreci

1. Green Card Başvurusu USCIS’e Ulaşıyor:

Başvurunuz USCIS’e değerlendirilmek üzere ulaştığında, USCIS tarafından, hem size hem de bize dört adet mektup (Notice of Action) gönderiliyor. Evlilik yoluyla Green Card başvurusu için gönderdiğimiz formların (I-130, I-485, I-765, I-131) dört adet olması sebebiyle, gelecek mektup sayısı da dört oluyor.

Bu mektuplar, yolladığımız belgelerin ve formların ellerine geçtiğini ve gereken ücretin tam ödendiğinin bir teyididir. Yani mektuplar yalnızca bilgilendirme amacı taşıdığından bu aşamada bir şey yapmanıza gerek yoktur.

NOT: Durumunuza özel olarak ek formların da doldurulması gerekebilir.

2. Biyometrik Randevusu:

Randevu Tarihi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 2-3 ay sonra.

Başvuru yaptıktan sonra USCIS, parmak izinizi ve imzanızı alıp fotoğrafınızı çekmek amacıyla sizi biyometrik randevusuna çağırıyor. Eğer önceden biyometrik kaydınız alındıysa biyometrik randevusuna çağrılmayabilirsiniz. Tarih ve yer bilgileri USCIS tarafından hem size hem bize gönderilen mektupta yer alıyor.

Merak etmeyin, bu aşamada ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyoruz. Size söylenen yer ve tarihte, randevu mektubu, pasaport veya ehliyetinizle birlikte hazır olmanız yeterli.

NOT: Biyometrik randevu mektubunun 3. sayfasında fiziksel özelliklerinizle alakalı sorular bulunuyor. Örneğin, varsa ikinci isminiz, doğduğunuz ülke, ırkınız, göz renginiz, boyunuz… Bu soruları randevuya gitmeden önce doldurabileceğiniz gibi randevuya gittiğinizde de doldurabiliyorsunuz. İşlemler bittiğinde randevu kağıdınız damgalanarak size geri veriliyor.

3. Çalışma İzniniz ve Sosyal Güvenlik Numaranız (SSN) Geliyor:

Elinize Geçme Süresi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 4-5 ay sonra.

Kart Geçerlilik Süresi: 1-2 sene (Genellikle Green Card başvurusu onaylanana kadar yeterli bir süre oluyor.)

Green Card başvurunuzla birlikte adınıza çalışma izni ve SSN başvurusu yapıyoruz. Böylece çalışma izniniz geldiğinde, ABD’de çalışmaya başlamak için Green Card’ınızın gelmesini beklemenize gerek kalmaz.

Başvurunun başında size SSN’inizin olup olmadığınız soruyoruz, eğer yok derseniz I-765 formunda adınıza SSN talep ediyoruz. Genel olarak SSN, çalışma izni kartıyla birlikte mektupta geliyor. Fakat çalışma izni geldikten sonra 1 ay içinde SSN gelmezse, Sosyal Güvenlik İdaresinden (SSA) randevu alarak SSN talep edebilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya gelirseniz sizi yönlendiriyoruz.

4. Seyahat İzniniz Geliyor:

Elinize Geçme Süresi: Başvuru yaptıktan yaklaşık 9-12 ay sonra.

Green Card başvurunuzla birlikte seyahat izni (advance parole) başvurusu da yapıyoruz. Böylece seyahat izniniz geldiğinde ABD dışına çıkabilir ve bu izinle ABD’ye girebilirsiniz. Fakat bu izne rağmen sınır kapısı memurlarının (CBP Officer) ABD’ye girişinize izin vereceğinin garantisi olmadığını belirtmek isteriz. Seyahat izniniz elinize geçmeden önce ABD’den ayrılırsanız Green Card başvurunuzu terk ettiğiniz varsayılarak başvurunuz reddedilir.

NOT: Green Card başvuruları, seyahat izni başvurusu onaylanmadan önce sonuçlanabiliyor. Bu sebeple seyahat izniniz elinize ulaşmadan önce acil bir nedenden dolayı ABD dışına çıkmanız gerekirse bunun için ayrı bir başvuru yapılması gerekiyor. Bu başvuruda ABD’den çıkış sebebinizin acil bir sebebe dayandığı kanıtlanmalıdır. 

Eğer acil seyahat için başvurunuz onaylanırsa size bir kağıt verilir ve bu kağıt sayesinde ABD’den ayrılıp tekrar giriş yapabilirsiniz. Böyle bir durumda ek bir başvuru yapılacağı için, $500 ücret karşılığında destek olabiliriz.

5. Mülakat Mektubu Geliyor: (mülakata katılım gerekiyorsa)

Elinize Geçme Süresi: Başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 4 ila 12 ay içerisinde.

Eğer USCIS tarafından gerekli görülürse Green Card başvurunuz hakkında karar verilmesi için mülakata çağrılırsınız. Fakat USCIS memurları sunduğunuz kanıtlardan ikna olursa mülakata çağrılmama şansınız vardır.

Mülakatın tarih ve yerine dair bilgilendirme ise, hem size hem de bize mektup olarak gönderiliyor.

Bu mektubu aldıktan sonra, randevuya götüreceğiniz belgelerin bir listesini oluşturarak size gönderiyoruz. Belgelerin kopya değil, orijinal versiyon olması çok önemlidir. Örneğin, başvuru yaparken evlilik sertifikasının kopyası sunuluyor fakat mülakata bu belgenin orijinalini götürmeniz gerekiyor.

6. Green Card Mülakatına Hazırlık:

Öncelikle mülakatınızda sorulabilecek sorulara önceden çalışabilmeniz için, örnek soruların listesini gönderiyoruz.

Ardından mülakat tarihinden 1 hafta öncesinde görüntülü görüşme yaparak sizi ve eşinizi mülakata hazırlıyoruz. Tabii ki öncesinde size göndermiş olduğumuz sorulara çalışmış olmanızı bekliyoruz. Bu soruların üzerinden tek tek geçerek açıklık ve dürüstlük çerçevesinde vermeniz gereken cevapları kararlaştırıyoruz.

Ayrıca başvurunuzu değerlendiren USCIS memurunun aradığı belgeyi bulmasının kolaylaşması için belgeleri nasıl sunmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendiriyoruz.

7. Green Card Mülakat Günü:

Green Card Mülakat Zamanı: Başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 6 ila 12 ay içerisinde.

Green Card Mülakat Süresi: 15-30 dakika. Başvurunuzun ne kadar komplike olduğuna bağlı olarak değişir.

Avukat Utku Galip Akçok, Bay Area (San Francisco ve Santa Clara) bölgesinde bulunan USCIS ofislerindeki mülakata sizinle geliyor. Fakat Bay Area dışındaysanız mülakatınıza telefonla katılıyor. (Bay Area dışındaki mülakatlara Avukat Utku Galip Akçok’un fiziki olarak katılımı $1000 ek ücrete tabidir.)

Telefonla katılmak ve fiziksel olarak katılmak arasında bir fark yoktur ancak bazı müvekkillerimiz fiziksel katılımı tercih edebiliyor.

Mülakatın gerçekleşeceği yere en az 1 saat önceden gitmenizi tavsiye ediyoruz çünkü binaya girişte veya bina içerisinde sıra olabilir. Binaya girerken, sıra size geldiğinde, kapıdaki güvenlik görevlisi USCIS’in göndermiş olduğu mülakat randevusu mektubunu görmek ister. İçeri alındığınızda üstünüz aranır ve daha sonra asansörle üst kata çıkmanız için sizi yönlendirirler. Sonrasında ulaştığınız kattaki danışma görevlisine mülakat için geldiğinizi söylemeniz yeterli. Biraz bekledikten sonra isminiz söylenir ve odaya çağrılırsınız. Odaya girdiğinizde USCIS memuruyla gerçekleşecek mülakatınız başlar.

Mülakat esnasında öncelikle başvuru sahibi olarak sizin ve eşinizin kimliğini kontrol edilir ve evliliğinizle alakalı sorular sorulmaya başlanır.

Sonrasında USCIS memuru, başvuru yapmak için göndermiş olduğumuz I-485 formunun üzerinden sizinle birlikte geçerek cevapların doğrulunu kontrol eder. Bu formu mülakattan aylar öncesinde göndermiş olduğumuz için sorulara verdiğiniz cevaplar zamanla değişmiş olabilir. Mülakatta bu değişikliği söyleyerek formda değişiklik yapabilirsiniz.

8. Green Card Başvurunuz Sonuçlanıyor:

Mülakatın hemen ardından veya 1-2 ay sonrasında başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz. Sistemde kartınızın üretildiğine dair bilgiyi gördükten sonraki üç hafta içinde kartınız elinize ulaşıyor. Bu esnada I-485 başvurunuzun onaylandığına dair bir mektup da alabilirsiniz.

 

Evlilik Yoluyla Green Card Rehberi

Başvuru Şartları

Aşağıdaki şartların tümüne uymanız beklenir:

(Yalnızca şartlara bakılarak başvuruya uygunluğa karar verilemez, sağlayamadığınız şartlar için çözüm yolları olabilir.)

Green Card Geçerlilik Süresi

Green Card başvurusu yaptığınız anda eşinizle 2 yıldan fazla süredir evliyseniz alacağınız Green Card 10 senelik olur ve 10 senenin sonunda yeniletebilirsiniz.

Green Card başvurusu yaptığınız anda eşinizle 2 yıldan daha az süredir evliyseniz koşullu Green Card (Conditional Green Card) alırsınız. Koşullu Green Card’lar 2 seneliktir ve sürenin bitmesine yakın bir zamanda koşulların kaldırılması için başvuru yaparak 10 senelik Green Card alabilirsiniz.

NOT: Koşullu Green Card ile normal Green Card’ın sahiplerine sağladığı haklar bakımından farkları yoktur, her iki Green Card türü de sahibine aynı hakları sağlar.

Başvuru Sahibinin Aile Üyeleri

Başvuru sahibinin bekar çocukları da, başvuru sahibinden ayrı Green Card başvurusu yapabilir.

Başvuru için Gereken Belgeler

Evlilik yoluyla Green Card için gereken belgeler, kişiden kişiye farklılık gösterse de genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

 

NOT: Bu belgelerin bir kısmının formlarla birlikte sunulması gerekirken bir kısmını mülakatta yanınızda götürmeniz beklenir. Tüm aşamalarda aşamada sizi yönlendiriyoruz.

Başvuru Süresi

Evlilik yoluyla Green Card başvuruları Amerikan vatandaşlarının partnerleri için yaklaşık 6 ay ila 2 yıl arasında sonuçlanmaktadır. Maalesef kesin bir süre vermek mümkün değildir, sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

I-130 ve I-485 formlarının USCIS tarafından sonuçlandırılma sürelerini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru Ücreti

Amerika içinden yapılan evlilik yoluyla Green Card başvuru ücreti, 2023 itibarıyla minimum $1760’dır. Başvurunuzu bizimle yürütmek isterseniz, avukatlık ücreti, başvuru ücretine ek olarak $3000’dır.

Ücretten Muafiyet

I-485 form ücreti ile biyometrik ücretini karşılayamıyorsanız, ücretten muaf olabilme şansınız vardır. Bu durumda, ödeme güçlüğünüzü kanıtlar nitelikteki belgelerle birlikte I-912 formunu doldurup, I-485 formuyla birlikte göndermek yeterlidir. Böyle bir talepte bulunmak isterseniz ödeme güçlüğünüzü kanıtlayacak belgelerin listesini tarafınıza iletiyoruz.

I-130 form ücreti için ücret muafiyeti talep edilemez.

Evlilik Yoluyla Green Card ile Amerikan Vatandaşlığı

Green Card sahibi olarak Amerika’da 3 sene ikamet ettikten sonra Amerikan vatandaşlığı alabilirsiniz. Bunun yanında toplamda 1.5 sene Amerika’da fiziki olarak bulunmuş olmanız da şarttır. Amerikan vatandaşlığı için gereken tüm şartlar ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

ALO ile Başvuru Yapmak

Q: ALO ile başvuru yapmaya karar verdim, ne yapmalıyım?

A: Bizi hemen şimdi arayabilir, WhatsApp’tan mesaj atabilir veya aşağıdaki linkteki soruları cevaplamaya şimdiden başlayabilirsiniz. ALO’ya ulaştıktan sonra izlenecek ilk adım linkteki sorulara vereceğiniz cevaplar sonucu Green Card için uygunluğunuzu ölçmektir. Böylece Green Card almaya uygun değilseniz bunu belirtiyoruz veya özel bir durumunuz varsa buna göre yol haritası çiziyoruz. Örneğin, sabıka kaydınız varsa Green Card başvurusu yapıp yapamayacağınızı anlamak için işlenen suçun detaylarını öğrenmemiz gerekiyor. Buna göre alınabilecek bir tedbir sonucu başvuruya devam edebilecekseniz bunu planlıyoruz.

 

Q: ALO ile yapacağımız sözleşmede ne yazıyor?

A: ALO ile yapacağınız sözleşme ALO’nun sizi temsil edebilmesi için imzalanan bir belgedir. Bu sözleşmede ALO’nun size vereceği hizmet ve hizmet karşılığında ödeyeceğiniz ücret, tüm açıklığıyla bu sözleşmede güvence altına alınıyor.

 

Q: ALO ile olan sözleşmeyi nasıl imzalayabilirim?

A: Sözleşmeyi ilettiğimiz link üzerinden elektronik olarak imzalamanız yeterlidir.

 

Q: ALO ile başvuru yapmanın maliyeti nedir?

A: Green Card başvurusu için ödemeniz gereken ücretten bağımsız olarak $3000 avukatlık ücreti ödeyerek, ALO ile çalışabilir ve başvurunuzun başarı şansını arttırabilirsiniz. Açık ve net fiyat politikamızı sözleşme ile güvence altına alıyoruz ve özel bir durumunuz varsa sizinle anlaşmadan ekstra ücretlendirme yapmıyoruz.

 

Q: Avukat Utku Galip Akçok ile nasıl iletişimde kalacağım?

A: Başvuru süreciniz boyunca Avukat Utku Galip Akçok’u arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak iletişimde kalabilirsiniz.

 

Q: Herhangi bir sorum olduğunda sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

A: Başvuru süreciniz boyunca arayarak veya WhatsApp üzerinden kuracağımız grup üzerinden mesaj atarak ekibimizle iletişimde kalabilirsiniz.

 

Q: Tüm belgelerim hazır, soruları da cevaplarsam ALO başvurumu ne zaman USCIS’e gönderebilir?

A: Bu durum başvuru öncesi sürecinizi oldukça hızlandıracaktır. Eğer tüm belgeleriniz elinizdeyse ve sorularımızı cevaplandırırsanız özel bir durumunuz da yoksa başvurunuzu yaklaşık 2 gün içinde USCIS’e teslim edebiliriz.

 

Q: Eğer belge eksikliği ya da hatalı başvuru yüzünden başvurum geri çevrilirse ne olacak?

A: Bunu hiç yaşamadık. Fakat böyle bir durumda USCIS’e ödeyeceğiniz $1760 tutarını size geri ödeyeceğimizi taahhüt ediyoruz.

 

Q: Cevaplandırmam için gönderilen Türkçe formun cevapları ne için kullanılıyor?

A: Ekibimiz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla Green Card başvurusu için gereken tüm formları sizin adınıza dolduruyor.

 

Q: Cevaplandırmam için gönderilen Türkçe formda cevaplandıramadığım sorular olursa ne yapmalıyım?

A: Cevaplandıramadığınız sorular olursa her zaman arama veya WhatsApp aracılığıyla ALO’ya ulaşarak destek alabilirsiniz.

 

Q: Benden istenilen belgeleri ALO’ya nasıl ulaştırabilirim?

A: Green Card başvurusu yaparken istenen belgelerin orijinal versiyonlarını göndermeniz istenmez bu sebeple fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize seçeceğiniz bir yolla (e-mail, WhatsApp, Google Drive) aracılığıyla gönderebilirsiniz. Orijinal versiyonları sizde kalmalı çünkü daha sonra mülakat aşamasında, USCIS memurunun incelemesi için yanınızda götürmeniz gerekecektir.

 

Q: İmzalamam gereken belgeleri nasıl imzalayıp gönderebilirim?

A: Adınıza doldurduğumuz formları internet üzerinden size iletiyoruz, siz de bu formları bastırıp imzalıyorsunuz. Sonrasında imzaladığınız bu belgeleri, fotoğraflarını çekip veya tarayıp bize e-mail veya Whatsapp aracılığıyla gönderebilirsiniz.

 

Q: Green Card başvurusu için gereken vesikalık fotoğrafı nasıl gönderebilirim?

A: Siz fotoğraf yönergelerine uygun fotoğrafınızı bize dijital olarak ulaştırıyorsunuz, biz de onun çıktısını alıp başvuru paketinize ekliyoruz

 

Q: Sağlık raporunu size nasıl ulaştırabilirim?

A: Bu rapor, doktor tarafından size kapalı bir zarfta verilir ve zarfı açmamanız gerekir. Bu sebeple sağlık raporunuzu başvurunuza ekleyebilmemiz için Burlingame, Kaliforniya’da bulunan hukuk büromuza posta yoluyla ulaştırmanızı istiyoruz.

 

Q: Sağlık raporu zarfımı postalamam zorunlu mu?

A: Sağlık raporu zarfınızı mülakatta elden teslim etmeniz de mümkündür. Fakat başvurunuzun olabildiğince hızlı sonuçlanması için başvuruyla birlikte gönderebilmemiz adına bize postalamanızı tercih ediyoruz.

 

Q: USCIS’den başvurumla alakalı gönderilen mektuplar aynı zamanda avukatıma da gönderiliyor mu?

A: Evet, size gelen bilgilendirme mektupları aynı zamanda bize de gönderiliyor.

 

Q: Başvurum reddedilirse ödediğim avukatlık ücretini geri alabilir miyim?

A: Green Card başvuru sonuçları için güvence verilemez çünkü tatmin edici bir başvuru paketi toparlanarak başvuru şansı arttırılsa da günün sonunda takdir yetkisi USCIS memuruna aittir. Green Card başvuru sonucu için size bir güvence veremediğimizden ötürü bize ödediğiniz avukatlık ücretini geri almanız maalesef mümkün değildir.

Green Card Başvuru Süreci

Q: Başvurumu yaptım. Green Card’ımı ne zaman teslim alabilirim?

A: Kesin bir müddet vermek zordur. Evlilik temelli Green Card’a başvuranlar genellikle başvurularını takip eden 6-24 ay içerisinde Green Card’larını teslim alırlar. Bu süre bulunduğunuz eyalete ve çeşitli faktörlere göre uzayıp kısalabilir.

 

Q: Başvuru için toplamam gereken belgeler neler?

A: Genel olarak istenen belgeler şunlardır: Doğum belgesi, eşinizle ilişkinize dair kanıtlar, adres ve çalışma geçmişinize dair belgeler, finansal belgeler, sponsor eşinizin Amerikan vatandaşı olduğuna dair kanıt, ABD’ye yasal giriş belgesi, mevcut veya tarihi geçmiş Amerikan vizeleri, varsa önceki evliliklerinizin bittiğine dair kanıt, sabıka kaydı, askeri kayıtlar, tıbbi muayene belgesi.

Yine de ihtiyacınız olan belgeler olası özel durumlarınıza göre değişiklik gösterebilir. 

 

Q: Başvuru ücretleri USCIS’e nasıl ödeniyor?

A: Sizin için geçerli olan $1760’lık başvuru ücretini kredi ya da debit kartıyla ödeyebilirsiniz. Dilerseniz sizin adınıza ödemeleri biz yapıyoruz, sonra siz ödenen miktarı bize çeşitli yöntemlerle (Zelle, PayPal, Wire gibi) havale edebiliyorsunuz.

 

Q: Başvuru sürecinde evliliğin gerçek olduğu nasıl ispatlanabilir?

A: Maddi ortaklıklara/yükümlülüklere sahip olmanız, birlikte yaşamanız veya beraber çocuk sahibi olduğunuza/olacağınıza dair sağlayacağınız kanıtlar işinize yarayabilir. Ortak banka hesabınıza dair dökümler, ortak kira kontratı, düğün/nikah fotoğrafları, beraber çıkılmış seyahatlere dair rezervasyon dökümleri, biletler ve mesajlaşmalarınız gibi belgeler ibraz edilebilir.

ALO, ilişkinizin durumuna uygun olarak hangi belgeleri ibraz etmenizin önemli olduğunu size söyler ve bu belgelerin USCIS memurları için tatmin edici olup olmadığını tek tek inceler.

 

Q: Mülakata nerede gireceğim?

A: Mülakatınıza genellikle bulunduğunuz bölgedeki USCIS ofisinde, sponsor eşinizle birlikte girersiniz. 

 

Q: Green Card başvurusu yaptım, başvurunun sonuçlanmasını beklerken Amerika’da çalışabilir miyim?

A: I-485 formu ile birlikte başvuru yaparken I-765 formunu da doldurarak USCIS’e gönderiyoruz. böylece birkaç ay içinde çalışma izniniz geliyor. Böylece Green Card başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden çalışabilirsiniz.

 

Q: Evlilik yoluyla Green Card başvurusunu evlendikten hemen sonra yapabilir miyim?

A: Evet, Amerikan vatandaşı partnerinizle evlendikten hemen sonra Green Card başvurunuzu yapabilirsiniz. Fakat evlendikten hemen sonra başvuru yapmanın tek etkisi, koşullu Green Card alma ihtimalidir. Green Card başvurunuz sonuçlandığında 2 yıldan az süredir evli olursanız, koşullu Green Card alırsınız ve bu Green Card 2 yıl sürelidir. 2 yıllık sürenin bitmesine 90 gün kala başvuruda bulunarak koşullu Green Card’ınızı 10 yıl süreli Green Card’a çevirtmeniz gerekir. 

 

Q: Başvurum reddedilirse başvuru ücretini geri alabilir miyim?

A: Maalesef hayır, başvuru ücretini bir kez ödedikten sonra geri almanız mümkün değildir.

Evlilik Yoluyla Green Card

Q: Koşullu Green Card ile Green Card arasındaki fark nedir?

A: Her iki kartın da sağladığı haklar ve ayrıcalıklar aynıdır. Koşullu Green Card, 2 yıl için verilirken normal Green Card 10 yıl sürelidir. Koşullu Green Card Green Card başvurusu onaylandığı anda, 2 yıldan az süredir evli olan kişilere verilir. Aldıktan 1 yıl 9 ay sonra ise koşulun kaldırılması için I-751 formu doldurularak başvuru yapılması gerekir.

Q: Eşcinsel evlilikler için Green Card başvurusu yapılabilir mi?

A: Evet, yapılabilir. ABD göçmenlik hukukuna göre tüm evlilikler kanun önünde eşittir. Fakat evliliğinizi eşcinsel evliliğin yasal olduğu bir ülkede yapmış olmanız beklenir.

 Q: Nişanlıyken Green Card başvurusu yapabilir miyim?

A: Hayır, yapamazsınız. Ancak nişanlınız Amerikan vatandaşı olduğu için K-1 nişanlı vizesi alarak Green Card başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Amerika’ya bu vizeyle girdikten sonraki 90 gün içinde evlenmek kaydıyla Green Card başvurunuzu Amerika içinden yapabilirsiniz. K-1 vizesi hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.