Meksika Sınırı Yasa Dışı Göçmenlere Kapatılıyor

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’ın tartışmalı bir yürütme emrini imzaladığını duyurdu.

Bu yürütme emri kapsamında, Amerika-Meksika sınırındaki günlük geçişler belli bir sayıyı aştığında sınır kapatılabilecek.

Kararın göçmen savunucuları ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılanması muhtemel.

Göç Meselesi, Biden’ın Zayıf Noktası

‘Kontrolsüz göç’ meselesi, Kasım ayındaki Başkanlık seçimlerinde bir kez daha yarışacak olan Biden’ın zayıf noktası. Biden Hükümeti, bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturmak istiyor.

Göç meselesinin, önümüzdeki haftalarda Trump ile Biden’ın karşı karşıya geleceği münazaraların ana konularından biri olması bekleniyor.

Hükümetin aylardır üzerinde çalıştığı bu yürütme emri kapsamında, sınır kapılarındaki günlük geçişler 2500’e ulaştığında, yasadışı yollarla sınırı geçen kimselerin sığınma talepleri ciddi ölçüde kısıtlanacak.

Sığınmacılar, sığınma taleplerini sunmak için bir sınır kapısından randevu talep edebilecek.

Tek Başına Gelen Çocuklar Bu Uygulamadan Muaf Tutulacak!

Yürütme emrinde tepki çeken kısımlardan biri, tek başına gelen çocukların uygulamadan muaf tutulması. Göçmenlik savunucuları bu konuda endişeli; çünkü bazı aileler çocuklarını tek başına sınıra gönderebilir.

Bu yürütme emri ile yetkililer artık sınırda yakalanan göçmenleri Meksika’ya ya da geldikleri ülkeye gönderebilecek. Amerika’da daha önce COVID-19 dönemine ait bir kısıtlama olan “Title 42” ile de benzer bir uygulama hayata geçirilmiş, bazı göçmenlerin sınırdan geri gönderilmesi için Meksika işe işbirliği yapılmıştı.

Bu, Biden Hükümeti Açısından Keskin Bir Politika Değişikliği

Biden Hükümeti, sınır politikaları nedeniyle sıklıkla eleştiri aldıktan sonra keskin bir politika değişikliğine gitti.

İç Güvenlik Bakanlığı yetkililerine göre, şu anda sınırdan yasa dışı yollarla geçerken yakalanan göçmen sayısı günde 4000 civarında.

Yürütme emri kapsamında günlük yasa dışı geçişlerin sayısı azaldığında sınır yeniden açılacak.

Biden, Bu Uygulamanın Trump’ınkilere Benzemediği Konusunda Israrcı

Biden, konuyla alakalı Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Meksika’daki komşularımızla yakın temas halindeyiz. Onlara saldırmıyoruz, birlikte çalışmaya devam ediyoruz.”

Başkan, açıklamasında Trump’ın geçtiğimiz aylarda yasa dışı göçmenlere ilişkin kullandığı “ülkemizin kanını zehirleyenler” açıklamasına da göndermede bulundu: “Göçmenleri asla şeytanlaştırmayacağım. Asla onların ‘ülkemizin kanını zehirlediğini’ iddia etmeyeceğim. Hiçbir çocuk ailesinden ayrılmayacak.”

New York Times’a göre bu hamle, Amerika’nın göç politikalarının ne denli ‘sağa’ kaydığını gösteriyor.

Vize Uyumluluğunuzu Hemen Değerlendirin!

Hızlı ve ücretsiz testimizle hangi vize tipine uygun olduğunuzu öğrenin. Şimdi başlayın!

Testi Başlat

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email