Kaliforniya’da Sizi Köpek Isırırsa Ne Olur?

Kaliforniya’da yaşayanların yaklaşık %40’ı bir evcil hayvana sahip. Bu evcil hayvanların büyük kısmını köpekler oluşturuyor. Köpekler çoğu zaman insanların en yakın dostu; ancak yer yer zarar verici de olabiliyorlar.

Kaliforniya yasaları, halka açık yerlerde meydana gelen veya mağdurun yasal olarak ziyaret ettiği özel mülkte meydana gelen tüm ısırıklardan köpek sahiplerinin sorumlu olduğunu belirtir. Mağdurun orada bulunmasına izin veriliyorsa, bu, sahibinin evindeki ısırıkları da içerir.

Kaliforniya’da yürürlükte olan kanunlar;

 • Halka açık yerlerde,
 • Mağdurun yasal bir gerekçeyle ziyaret ettiği (lawfully visiting) özel mülkte,

meydana gelen tüm ısırık olaylarından köpek sahiplerinin sorumlu olduğunu belirtir. Buna köpeğin sahibinin evindeyken başka birini ısırdığı durumlar da dahildir.

Yasal gerekçe’ (lawfully visiting);

 • Kişi kendisine yasalar tarafından verilen bir görevi yerine getirmek üzere orada bulunuyorsa,

veya,

 • Kişi mülk sahibinin daveti nedeniyle orada bulunuyorsa,

öne sürülebilir.

Kaliforniya’da yürürlükte olan yasaya göre, ısırık söz konusu olduğunda köpeğin daha önceki davranışları göz önüne alınmaz. Köpeğin sahibi katı bir şekilde hayvanın birini ısırmasından sorumludur.

Köpek, mülke izinsiz giren birini ısırırsa ne olur?

Kaliforniya’da kanun, köpek sahiplerini olayın kamuya ait bir mülkte yaşanması veya mağdurun özel mülkte yasal olarak bulunması durumlarında sorumlu tutar. Mülke izinsiz girmiş olan kişiler orada yasal bir gerekçeyle bulunmadıkları için, köpeğin sahipleri izinsiz giren kişilerin ısırılmasından sorumlu değillerdir.

İstisnai durumlar da vardır. Bazen izinsiz giren kişi, köpeğin sahibinin ihmalkar davrandığını kanıtlayabilir ve bu yüzden köpeğin sahibinden tazminat talep edebilir. Ancak bu oldukça nadir görülen bir durumdur.

Köpek birisine ısırmadan zarar verirse sahibi yine de sorumlu olur mu?

Bazı durumlarda evet. Bazen köpek sahipleri, köpeklerinin birini ısırmadığı halde yaraladığı durumlardan sorumlu tutulabilirler. Örneğin köpek bir bisiklet sürücüsünü kovalayıp kazaya karışmasına neden olursa böyle bir durum meydana gelebilir.

Ancak kanunun sıkı bir şekilde sorumluluk yüklediği durum, köpeğin ısırmasıdır. Yani mağdur olan kişi, yaşadığı durumun köpek sahibinin ihmalinden kaynaklandığını kanıtlamak durumundadır.

Kaliforniya’da tehlikeli köpeklere ötenazi uygulanabilir mi?

Kaliforniya’da bir köpek bir insanı ısırdığı zaman, üç durumda ötenazi uygulanabilir:

 • Köpek kuduzsa,
 • Köpek geçmişte en az iki kişiyi ısırmışsa,

veya

 • Köpek bir kişiyi ciddi şekilde ısırmışsa, ancak dövüşmek için yetiştirildiyse veya saldırı köpeği olarak eğitildiyse.

Bir köpek bir insanı ısırdığında, yerel sağlık ofisleri konuyla alakalı bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirmenin ardından 10 günlük bir karantina süresi başlar. Kuduz riski yüksek olan köpekler bir veteriner ofisinde ya da yetkili bir yerde karantinaya alınır.

Karantinada köpeğin kuduz olduğu sonucuna varılırsa, köpeğe ötenazi uygulanır.

Bir köpeğin tehlikeli olduğu nasıl anlaşılır?

Kaliforniya yasalarına göre, bir köpeğin ‘tehlikeli’ olarak nitelendirilmesi için herhangi bir kışkırtma olmadan şunlardan birini yapması gerekir;

 • Son 36 ay içinde, sahibinin mülkü dışında iki kez birine fiziksel zarar vermeye çalışması; karşıdaki kişinin kendisini savunmak durumunda kalması,
 • Birini ısırarak zarar vermiş olması,
 • Son 36 ay içinde iki kez köpek sahibinin mülkünde bir evcil hayvanı öldürmüş veya yaralamış olması,
 • Potansiyel olarak tehlikeli ve agresif olması ve sahibinin yasalara uymaması,
 • Sahibinin köpek dövüşü suçundan mahkum edilmesi ve köpeğin bunun sonucunda otoriteler tarafından ele geçirilmiş olması.

Kaliforniya’da sizi bir köpek ısırdığında tazminat alabilir misiniz?

Bir köpeğin sahibi, köpeğin daha önceki davranışlarına bakılmaksızın, kamuya açık ya da özel bir yerde köpek tarafından ısırılan bir kişinin uğradığı zararlardan sorumludur. Yani köpek sahipleri, köpeklerinin yol açtığı zarardan sorumlu tutulabilir. Bu durumda;

 • Yaralarınızın tedavisi için yapılacak harcamalar,
 • Yaralanmanız nedeniyle işinizi yapamamanız halinde yaşadığınız gelir kaybı,
 • Veteriner masrafları (eğer sizin köpeğiniz ısırılırsa),
 • Uzuv kaybı ve sakatlanmalar gibi ciddi yaralanmalar,
 • Cerrahi işlemler,
 • PTSD (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) gibi konularda psikolojik danışmanlık,

gibi zararlarınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz.

Insurance Information Institute’un yayınladığı bir rapora göre, 2022 yılında köpek ısırığından kaynaklı alınan ortalama tazminat miktarı, 64.555 dolar tutarında.

Kaynak: leginfo.legislature.ca.gov, lacounty.gov, cga.ct.gov, Forbes

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email