Amerika’ya Göç Eden Ünlüler: Hayat Hikayeleri ve Başarı Öyküleri

Amerika’da göçmenler politika, iş dünyası, bilim ve sanat dünyasında önemli işlere imza atıyorlar. Amerika’ya bir göçmen olarak gelip alanlarında büyük başarı gösteren bazı isimleri sizin için listeledik. İyi okumalar.

 1. Jim Carrey
  • Aslen Kanadalı olan ünlü aktörü komedi filmlerindeki unutulmaz performanslarıyla hatırlıyoruz. Ontario’daki Newmarket kasabasında dünyaya gelen Carrey, 80’li yıllarda, 21 yaşındayken Hollywood’a taşındı.Ünlü aktör 2004 yılında düzenlenen Başkanlık seçimlerinde oy kullanabilmek için Amerikan vatandaşlığı aldı. Çifte vatandaşlığı bulunan Carrey, göçmenliğiyle alakalı bir soruya “Bu ülke sayesinde hayallerim gerçek oldu, ancak Kanada’da geçirdiğim zamanlar beni ben yaptı” cevabını vermişti.
 2. Melania Trump
  • Amerika’nın eski First Lady’si, Slovenya’da bulunan Novo Mesto bölgesinde dünyaya geldi. Amerika’ya ilk kez 26 yaşında, turist vizesiyle gelen Trump, modellik yaptığı 2001 senesinde aldığı EB-1 vizesiyle Amerika’ya yerleşti ve 2006 yılında vatandaşlık aldı.
 3. Justin Bieber
  • Kanadalı şarkıcı, alanında olağanüstü yetenek ve başarı kaydeden kimselere verilen O-1 vizesi sayesinde Amerika’da oturum izni aldı. Müzik kariyeri için henüz 13 yaşındayken ailesiyle birlikte Amerika’ya taşınan Bieber, şöhretinin ilk yıllarında “Amerikan vatandaşlığı almakla ilgilenmediğini” söyledi.Ancak 2018 yılında Hailey Bieber ile evlenmesinin ardından vatandaşlık için başvurdu.
 4. Arnold Schwarzenegger
 5. Henry Kissinger
  • 1923 yılında Almanya’da dünyaya gelen Kissinger, Nazizm tehdidi nedeniyle 1938 yılında ailesiyle birlikte Amerika’ya taşındı. 1943 yılında, Amerikan ordusunda görev yaptığı dönem vatandaşlık hakkı elde etti ve savaş sonrası Almanya’da yürütülen ‘de-Nazifikasyon’ çabalarına katkıda bulundu.Harvard’da başarılı bir akademik kariyere sahip olan Kissinger, Amerikan hükümetinde Dış Politika Danışmanı olarak görev yaptıktan sonra Nixon ve Ford dönemlerinde Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. Kissinger, Alman asıllı bir göçmen olarak geldiği Amerika’nın politikalarını şekillendirdi ve önemli bir siyasi figür haline geldi.
 6. Salma Hayek
  • Ünlü aktris Salma Hayek, kariyerine ülkesi Meksika’da yayınlanan pembe dizilerde rol alarak başladı. 1991 yılında Los Angeles’a taşınıp oyunculuk eğitimleri alan Hayek, bu süreçte vizesi sona ermesine rağmen Amerika’da kaldı.Hayek bir süre sonra Meksika’ya dönüp vizesini yeniledi ve 2013 yılında Amerikan vatandaşı oldu.
 7. Sergey Brin
  • Google’ın kurucusu Sergey Brin, 1973 yılında Rus Yahudisi bir ailenin çocuğu olarak Moskova’da dünyaya geldi. 6 yaşındayken ailesiyle beraber Amerika’ya yerleşen Brin, Maryland Üniversitesi ve Stanford’da eğitim gördükten sonra 1998 yılında üniversiteden arkadaşı olan Larry Page ile birlikte Google’ı kurdu. Brin’in kişisel serveti, 2024 yılı itibarıyla tam 121 milyar dolar.
 8. Camila Cabello
  • ‘Senorita’ ve ‘Havana’ şarkılarıyla büyük üne kavuşan Cabello, 1997 yılında Küba’da dünyaya geldi. Çocukluğu Küba ve Meksika’da geçen Cabello, yedi yaşındayken annesiyle birlikte Meksika sınırından geçip Amerika’ya geldi. Cabello o günleri anlatırken şu ifadeleri kullandı: “Babamı Meksika’da bırakmak zorunda kaldık. Annemin yanında birkaç kıyafet vardı, parası yoktu ve İngilizce bilmiyordu.Babası 18 ay sonra Rio Grande nehrini yüzerek geçip Amerika’ya geldi ve ailesini geçindirmek için bir oto yıkamacıda çalışmaya başladı.Cabello, 2008 yılında Amerikan vatandaşı oldu.
 9. Ahmet Ertegün
  • Türk-Amerikan iş insanı ve müzisyen, 1923 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ertegün’ün annesi müzisyen, babası Büyükelçiydi. Baba Münir Ertegün 1935 yılında Türkiye’nin Washington Büyükelçisi olarak atandı ve aile Amerika’ya taşındı.Ertegün Amerika’da eğitim alırken bir yandan caz müziğe merak saldı. Bu müzik türünün ırkları nedeniyle dışlanmış müzisyenler tarafından icra edilmesi, kendisi de göçmen olduğu için dışlandığını hisseden Ertegün’ün ilgisini çekmişti.1947 yılında plak şirketi Atlantic Records’u kuran Ertegün; burada Ray Charles, Aretha Franklin, Led Zeppelin ve Rolling Stones gibi isimlerin albümlerini yayınladı ve R&B, blues ve rock türlerinde müzik yapan çok sayıda müzisyeni keşfedip destekledi. Aynı zamanda besteci olan Ertegün, blues ve pop türlerinde bazı ünlü şarkılara da imza attı.Ertegün, sağlığında Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştı ve vefatına kadar 20 yıl boyunca ‘American Turkish Society’nin başkanlığını yürüttü.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email