VAWA Vizesi Nedir? VAWA’nın Başvuru
Şartları Nelerdir? [2024]

Merhaba, ben Avukat Utku Galip Akçok. California ve New York barolarına kayıtlı bir göçmenlik avukatıyım. Bugüne kadar birçok insanın Green Card alma sürecine dahil oldum. Bu yazımızda sizlere VAWA’nın ne olduğunu ve genel şartlarını anlatacağım. Ayrıca VAWA’ya başvurmak için ihtiyacınız olan tüm bilgiyi size sağlayacağım.

İçindekiler

VAWA vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat
Many women protesting for gender equality.

VAWA Vizesi Nedir?

VAWA (Violence Against Women Act), Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi eşiniz tarafından maruz kaldığınız zulümden dolayı, sponsora ihtiyaç duymadan Yeşil Kart alabilmenizi sağlayan bir yasadır. Bu yasanın amacı, aile içi şiddete maruz kalan kişileri korumak ve Amerika’da bağımsız bir hayat kurmalarına yardımcı olmaktır.

 

VAWA sadece kadınlara değil, erkeklere de açıktır. Kongre, bu yasayı çıkarırken, hem erkeklerin hem de kadınların aile içi şiddet mağduru olabileceğini göz önünde bulundurmuştur.

 

Bu Yazıyı Kimler Okumalı?

VAWA vizesini almak üzerine olan bu yazımız aşağıdaki kriterlere uyan kişiler için hazırlanmıştır:

 • Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi biriyle evlisiniz veya evliydiniz.
 • Bu evlilik gerçek bir evlilikti. Yani Green Card almak için değil, gerçekten hayatınızı birleştirmek ve bir aile kurmak için evlendiniz.
 • Eşiniz size karşı “zulüm” gösterdi. Bu yazımızda “zulüm” kavramının tanımına detaylı bir şekilde değineceğiz.
 • Ahlaki açıdan iyi bir karaktere sahipsiniz. Göçmenlik hukukunda buna “good moral character” denir. Örneğin, ciddi bir suçtan sabıka kaydınız yok.
 • Eşinizle birlikte hayatınızın herhangi bir anında aynı evde veya aynı meskende yaşadınız.
 • Amerika’ya yasal yollarla, vizeyle geldiniz.
 

Eğer yukarıda saydığım şartlar size uyuyorsa, bu yazıyı okumaya devam etmenizi ve testimizi çözmenizi tavsiye ederim.

 

Kimler VAWA’ya Başvurabilir?

Daha önce de bahsettiğim gibi VAWA’ya Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibi eşinden “zulüm” gören bireyler başvurabilir. VAWA’ya başvurmak için uygun olup olmadığınızı anlamak için göz önünde bulundurmanız gereken 6 kriter bulunuyor.

 

VAWA’ya Başvurmak İçin 1. Kriter: Eşinizin veya Eski Eşinizin Amerikan Vatandaşı veya Green Card Sahibi Olması

Eşiniz Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibiyse bu şart sağlanmış demektir. Boşanmış olsanız bile, eski eşiniz Amerikan vatandaşı veya Green Card sahibiyse bu şart hala geçerlidir.

Ancak:

 • Boşandıktan sonra 2 yıl içinde VAWA başvurusu yapmanız gerekir.
 • Boşandıktan sonra başka biriyle evlenmeniz VAWA başvurusunu engeller. VAWA onaylanana kadar bekar kalmanız gerekir.
 • Eşinizin veya eski eşinizin vatandaşlık statüsünü kanıtlamak için pasaport, doğum belgesi, Green Card gibi belgeler kullanılması gerekir.
 • Bu belgeler yoksa, DMV kayıtları, kamu arşivleri gibi ikincil kanıtlar kullanılabilir.
 • USCIS, eşinizin veya eski eşinizin statüsünü araştırma yetkisine sahiptir.
 

VAWA’ya Başvurmak İçin 2. Kriter: Evliliğin Gerçek Olması

Evlilik, yasal olarak geçerli ve iyi niyetle kurulmuş olmalıdır. Yeşil Kart almak için değil, hayatınızı paylaşmak için evlenmiş olmanız gerekir. Sadece yeşil kart almak için yapılan evliliklerde VAWA’dan yararlanmak mümkün değildir.

Gerçek bir evliliği kanıtlamak için:

 • Yeminli ifadeler
 • Fotoğraflar
 • Arkadaş ifadeleri
 • Uçak biletleri
 • Faturalar
 • Vergi beyannameleri
 

gibi belgeler kullanılabilir. Hiçbir belge yoksa bile, detaylı ve samimi bir yeminli ifade USCIS‘i ikna edebilir.

 

VAWA’ya Başvurmak İçin 3. Kriter: Ahlaki Olarak İyi Karaktere Sahip Olmak (Good Moral Character)

Ahlaki açıdan iyi bir karaktere sahip olmak, göçmenlik hukukunda “good moral character” olarak bilinir. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir suç işlememiş, sabıka kaydı temiz ve genel olarak yasalara saygılı bir kişi olmanız anlamına gelir.

 

Not: Küçük suçlardan sabıka kaydınız olsa bile VAWA’ya başvurabilirsiniz. Ancak bu durumda, durumunuzu değerlendirmek ve VAWA’ya uygun olup olmadığınızı belirlemek için bir avukata danışmanız önemlidir. Avukatınız; sabıka kaydınızı, mahkeme kayıtlarınızı ve tutuklama raporlarınızı inceleyecektir.

 

Sabıka kaydınızın olmadığını kanıtlamak için:

 • VAWA başvurusu yaparken, son 3 yıl içinde 6 aydan fazla ikamet ettiğiniz her şehirden adli sicil kaydını almanız gerekir.
 • Bu kaydı Amerika’dan, Türkiye’den veya ikamet ettiğiniz diğer ülkelerden alabilirsiniz.
 • Örneğin, San Francisco’da yaşıyorsanız, San Francisco Polis Departmanından “police clearance” veya adli sicil belgesi almanız gerekir.
 • Müvekkillerimize ayrıca FBI’dan da “clearance” almalarını tavsiye ediyoruz. Amerika’da tutuklandığınızda parmak iziniz alınır ve bu parmak izi FBI’ın veritabanına girer. FBI’dan clearance almak, sabıka kaydınızın olmadığını ek olarak kanıtlamanızı sağlar.
 

Not: Sabıka kaydı derken basit trafik cezalarından bahsetmiyoruz. U dönüşü yasağı olan yerde U dönüşü yapmak gibi basit ihlaller VAWA’yı etkilemez. Kastedilen, cezai nitelikteki sabıka kaydınızdır.

 

VAWA’ya Başvurmak İçin 4. Kriter: Eşinizle Birlikte Yaşamış Olmak

Bu kriter oldukça açık. VAWA’ya başvurabilmeniz için, zalim eşiniz veya eski eşinizle hayatınızın herhangi bir anında aynı evde, karavanda veya odada birlikte yaşamış olmanız gerekir.

 

Bazı karmaşık davalarda, eşlerin tam olarak birlikte yaşamadıkları, ancak geceleri birlikte uyudukları gibi durumlar olabiliyor. Bu tarz bir durumunuz varsa, durumunuzu değerlendirmek için bir avukata danışmanız önemlidir.

 

Birlikte yaşadığınızı kanıtlamak için:

 • Ayrıntılı ve yeminli ifadeniz
 • Arkadaşlarınızın yeminli ifadeleri
 • Kira kontratları
 • Faturalar
 • Kamu arsivleri
 • Ortak fotoğraflar
 • Telefon kayıtları
 • E-posta ve mesajlaşmalar
 

gibi belgeleri kullanabilirsiniz.Önemli olan zalim eşiniz veya eski eşinizle hayatınızın herhangi bir döneminde ortak bir yaşam alanını paylaşmış olmanızdır.

 

VAWA’ya Başvurmak İçin 5. Kriter: Amerika’ya Giriş Şekliniz

Bu madde teknik olarak bir kriter olmasa da, VAWA başvurusu için önemli bir açıklama niteliğindedir. VAWA’ya başvururken Amerika’ya yasal yollarla veya yasa dışı yollarla girmeniz dikkate alınmamaktadır. Ama yasa dışı yollarla girmeniz VAWA’ya başvuru sürecinizi etkileyebilir.

 

Amerika’ya yasal yollarla girmişseniz ve şu anda herhangi bir göçmenlik mahkemesinde dosyanız yoksa, bir sorununuz yok demektir. Ayrıca, Amerika’da kalmanız gerekenden uzun kaldıysanız (“overstay”), kaçak çalıştıysanız veya başka statü ihlalleri yaptıysanız bile VAWA üzerinden Yeşil Kart’a başvurabilirsiniz. Bu tür ihlaller genel olarak VAWA’ya başvurmanıza engel değildir.

 

Amerika’ya yasa dışı yollarla girmişseniz de, tüm şartları taşıyorsanız VAWA’ya başvurabilirsiniz. Fakat durumunuz vizeyle girenlerden biraz daha karmaşık olabilir, çünkü mahkemeye çıkmanız gerekebilir. Kısacası Amerika’ya yasa dışı giriş VAWA’ya engel olmasa da, farklı karmaşıklıklara yol açabilir. Bunların neler olduğu ayrı bir yazının konusu olacak. Bizi takipte kalarak bu yazımızı ilk siz okuyabilirsiniz. 

 

Peki Amerika’ya yasal yollarla girdiğinizi nasıl kanıtlıyorsunuz? 

Genellikle çok basit. I-94 belgesiyle. Neredeyse Amerika’ya her legal giriş yapan vize sahibine elektronik I-94 belgesi oluşturulur. I-94 belgenizi sizin için, Amerika’ya girişte pasaportunuzu ve vizenizi kontrol eden memur oluşturur. Bu form artık elektronik olarak oluşturuluyor ve Amerika devletinin I-94 için özel oluşturduğu bu siteye bilgilerinizi girerek I-94 formunuzu bulabilirsiniz:

 

Not: Yasa dışı girmiş olsanız bile, saydığım ve birazdan sayacağım eşinizin zalim olma durumu aynen sizin için de geçerlidir. Kriterler vizeyle gelenle de vizesiz gelenle de aynıdır.

 

VAWA’ya Başvurmak İçin 6. Kriter: Eşinizin Zalim Davranışları

Ve geldik asıl önemli ve son kritere: Eşiniz veya eski eşiniz size karşı zalim davrandı veya davranıyor.

Peki “zalim” ne demek? Eşinizin size yaptığı her şey, her kötülük kanun kapsamında zalimlik olarak değerlendiriliyor mu? Size bir gün mutfakta “salak” demişti, çok ağırınıza gitti, bu eşinizi VAWA kapsamında zalim yapar mı?

 

Kanun, VAWA’ya başvurabilmeniz için eşinizin size karşı yaptığı davranışların “extreme cruelty” (aşırı zalimlik) seviyesine çıkması gerektiğini söylüyor. Kanun bunu söylüyor ama “extreme cruelty”nin kanunda bir tanımı yok. Tureng.com‘a göre “extreme cruelty”nin Türkçesi “aşırı zalimlik, aşırı acımasızlık”. Boşuna “zalim” demiyoruz 🙂

 

Yani kısacası, normal hayatta eşinizle yaptığınız ufak tartışmalar, bulaşıkları yıkamadığınız için eşinizin size söylenmesi, o gün gidip bütün paranızı PlayStation’a verip eve gelince eşinizin size bozuk atması “extreme cruelty” seviyesine çıkmayabilir. Burada kanunun aradığı daha ağır şeyler.

 

Bu ağır şeylere örnek verelim ve bu ağır şeyleri kategorilendirelim. Hemen belirteyim, bu vereceklerim sadece örnek, herkesin durumunu kapsamayabilir. Zalimliğin bin bir türlüsü var, ben sadece avukatlık yaparken müvekkillerimden gördüklerimden bahsedeceğim.

Genel olarak iki ana kategori vardır:

1. Fiziksel Zarar:
 • Fiziksel Müdahale: Eşinizin size vurması, dövmesi, tabak çanak fırlatması, kolunuzu cimcirmesi, saçınızı çekmesi vs. Bu tür müdahaleler kesinlikle olmamalıdır. San Francisco’da polis arabalarının arkasında yazdığı gibi “there is no excuse for domestic violence (aile içi şiddetin hiçbir mazereti olamaz.)”
 

Not: Eşe karşı yapılan fiziksel müdahaleler, eyaletler arasında değişiklik gösterse de aile içi şiddet (domestic violence) olarak geçer ve suçtur.

 

2. Psikolojik Zarar:
 • Eşinizin sizi insanlar içinde ezmesi, küçük düşürmesi: Sizinle, görünüşünüzle dalga geçmesi, ırkınızı, dininizi saymaması, insanların yanında sizi sürekli küçük düşürmeye çalışması.
 • Eşinizin sizi Amerika’dan deport ettirmekle tehdit etmesi: “Atarım seni bak Amerika’dan, bak arıyorum ICE’ı şimdi.” gibi sözler etmesi.
 • Eşinizin yeşil kart başvurusu yapacağınız konusunda sizi sürekli oyalaması: “Tabii tabii, yeşil kart yeşil kart nedir ki gülüm, ben senin için evlenmeyi göze almışım, yaparız bir gün.” diyerek sizi oyalaması.
 • Eşinizin sizin paraya olan erişiminizi kesmesi: Kazandığınız parayı görmemeniz, çünkü eşinizin parayı kontrol etmesi, size para vermemesi, istediği gibi harcaması, kredi kartlarınızı alıp saklaması.
 • Eşinizin sizi manipüle etmesi: “Eğer bunu yapmazsan, ben de sana yeşil kart başvurusu yapmam.” “Eğer bana bunu almazsan, ben de sana şunları şunları yapmam.” gibi sözler etmesi.
 

Daha önce bahsettiğim gibi, saydığım örnekler genel durumlar için geçerlidir. Amacım size bazı örnekler sunarak eşinizin zalim olup olmadığını düşünmeniz ve kafanızda bir fikir oluşmasıydı.

 

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki bazen ufak tefek şeyler birike birike zulüm seviyesine ulaşabilir. Bu nedenle, biz bir müvekkil adayını kabul etmeden önce öncelikle onu dinliyoruz. Çok açık ve bariz zulümler varsa hemen işe koyulabiliyoruz. Fakat her zaman bu kadar net olmayabiliyor.

 

Müvekkil adaylarımızın yaşadıkları açık bir zulümlük örneği değilse, yaşadıkları her şeyi yazmalarını istiyoruz. Böylece durumu daha iyi değerlendirebilir ve fikrimizi sunabiliriz. Sayfamızda bulunan interaktif testi çözerseniz, bu soruların hepsini size soruyoruz ve durumunuzu doğru değerlendirebilmek için sizden alabileceğimiz kadar bilgi almaya çalışıyoruz.

Woman confused about her VAWA visa rights.

Kısaca VAWA Vizesi

Bu yazımızda, VAWA’nın genel koşullarından bahsettim. Eğer bu koşulları taşıdığınızı düşünüyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Veya yazıda bahsettiğim testi çözebilirsiniz, biz sizinle iletişime geçeceğiz.

 

Testimizin güzelliği şu ki, hem size soruları video ile soruyoruz ve neyi sorduğumuzu açıklıyoruz, hem de siz doğrudan video üzerindeki seçeneklere tıklayarak durumunuza göre bir senaryo görüyorsunuz. En sonunda da size fikrimizi o anda hemen söyleyebiliyoruz.

Utku Galip Akçok
Utku Galip Akçok

Avukat Utku Galip Akçok, ALO’nun kurucusudur. O da sizin gibi bir göçmen olarak Amerika’ya gelmiştir ve bugün California ve New York'ta lisanslı bir avukattır.

Bu gönderiyi paylaşın:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Vize Uyumluluğunuzu Hemen Değerlendirin!

Hızlı ve ücretsiz testimizle hangi vize tipine uygun olduğunuzu öğrenin. Şimdi başlayın!

Testi Başlat

Sıkça Sorulan Sorular

Eşinizin sizi aldatıyor olması kanun kapsamında tek başına “zalimlik” sayılmayabilir. Hatta bir federal mahkeme, aldatmanın sadece mahkemenin kapsadığı alanlardaki eyaletler için VAWA kapsamında olmadığına hükmetti.

Ancak aldatma tek başına VAWA sayılmasa da diğer durumlarla birlikte kullanılabilir bir durumdur. Örneğin, eşiniz sizi aldatırken ayrıca yukarıda saydıklarımız gibi davranışlarda bulunuyorsa, bu durum VAWA kapsamında zulüm olarak değerlendirilebilir.

VAWA, aile içi şiddete maruz kalan göçmenlerin, şiddet uygulayan eşlerine veya aile üyelerine bağlı kalmadan, ABD’de yasal oturum ve sonrasında Yeşil Kart elde etmelerini sağlar.

VAWA, aile içi şiddet mağdurlarına ABD’de kalmak için yasal statü kazandırabilir. Bu statü, geçici veya kalıcı Yeşil Kart olabilir.

Her davanın gereklilikleri farklı olduğu için VAWA başvurularının ne kadar sürede onaylanacağını tahmin etmek zordur. Başvurularınızın onaylanması ortalama 24 ay ila 36 ay arası sürebilir. 

Hayır, VAWA’ya herhangi bir sponsora ihtiyaç duymadan başvurabilirsiniz. 

VAWA ile kalıcı Yeşil Kart almak mümkün olsa da, davanızın koşullarına göre bütün süreç yıllar alabilir ya da hemen Green Card başvurusu yapabilirsiniz. 

VAWA için onay alma zorluğu, her bireyin özel durumuna bağlıdır. Başvurunun güçlü olması ve gerekli tüm belgelerin sağlanması önemlidir. Bir avukatın yardımı, onay alma şansınızı artırabilir.

USCIS VAWA başvurunuzu reddederse, kurumun başvurunuzu işlemeye devam etmesi için reddedilme nedeninizi düzeltmeniz gerekir. Bir avukat ile çalışmanız bu süreci kolaylaştıracaktır.

VAWA istismarı genellikle ikiye ayrılır:

Fiziksel şiddet: Vurma, tekmeleme, tokatlama, boğma veya diğer fiziksel saldırılar.

Duygusal veya psikolojik şiddet: Hakaret, tehdit, aşağılama veya kontrol etme davranışları ve paranızı kontrol ediyor olması.

VAWA başvurunuzun koşullarına bağlı olmak üzere Yeşil Kart almaya hemen hak kazanabilirsiniz ya da birkaç yıl beklemeniz gerekebilir. Bir avukatla durumunuzu konuşarak daha kesin bir cevap alabilirsiniz.

Amerika ile ilgili haberlerimizden hemen haberdar olun!

Bize şimdi ulaşın!