Utku Galip Akcok (Founder of ALO) - EB-2 NIW Visa

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

EB-2 NIW Green Card Vizesi Nedir?

EB-2 NIW vizesi Amerika’ya göçmek ve vatandaşlık almak için oldukça kolay bir yol sunuyor. National Interest Wavier süreci sayesinde bir sponsor bulmanızı veya iş teklifi almış olmanızı gerektirmeyen ve self-petioting (kendi adına dilekçe verme) yolu ile çalışan EB-2 NIW vizesi ile Amerika’ya göçmek oldukça basit. 

 

Ayrıca yüzde 80’den fazla onay oranı ile başarı oranı en yüksek istihdam temelli göçmen vizelerinden bir tanesi. Peki, EB-2 NIW vizesine nasıl başvurabilirsiniz? Beraber ayrıntılarına bakalım. 

 

Önemli Bilgiler

 • EB-2 NIW vizesi ile İşgücü Sertifikasyonuna (PERM) ya da bir sponsora ihtiyaç duymazsınız.
 • EB-2 NIW Green Card sahibi kişi 10 yıla kadar Amerika’da yasal olarak yaşayabilir ve çalışabilir. Bu 10 yılın sonunda kartın yenilenmesi mümkündür.
 • EB-2 NIW Green Card ile Amerika dışına seyahat edebilir ve geri döndüğünde de Green Card ile ülkeye giriş yapabilir.
 • EB-2 NIW Green Card sahibi kişi, 5 yıl boyunca Amerika’da daimi olarak yaşadıktan sonra Amerikan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.
 • Başvuru sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük bekar çocukları da EB-2 NIW kategorisi kapsamında başvuru sahibiyle birlikte vize alarak Amerika’da yaşayabilirler.

EB-2 NIW Vizesini Kimler Alabilir?

EB-2 NIW vizesini almak isteyen kişilerin öncelikle EB-2 vizesinin kriterlerini karşılaması gerekmektedir. 

 

EB-2 vizesi için gerekli kriterleri karşılayan bireyler, USCIS’in NIW vermesi için, emsal “Matter of Dhanasar” davası çerçevesinde belirlenen 3 kriteri karşılamalıdır. 

EB-2 NIW vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

EB-2 Vizesi İçin Gerekli Kriterler

EB-2 vizesi alabilecek bireyler iki kategoriye ayrılmaktadır: Üstün yetenek sahipleri ve ileri eğitim derecesine sahip bireyler. 

İleri Eğitim Derecesine Sahip Bireyler

USCIS’ın belirlediği kriterler kapsamında ileri eğitim derecesine sahip bireyler iki farklı şekilde değerlendirilmektedir:

 • Amerikan eğitim standartları ile eşdeğer yüksek lisans derecesi veya dengi bir derece sahipleri. (Resmi akademik diploma göstemeniz gerekecektir.)
 • Lisans derecesi veya dengi bir derece ve yanında alanında en az beş yıllık “kademeli” tecrübe. (Gerekliyse, alanınızda beş yıllık deneyiminiz olduğunu kanıtlamak için eski ve şimdiki işverenlerden alınan mektuplar)

 

Ayrıyeten Çalışma Sertifikasyonu’nda yer alan şartları da sağlamanız gerekir.

İstisnai Yetenek Sahibi Bireyler

Yine USCIS’in belirlediği kriterler kapsamında istisnai yetenek sahibi bireylerin EB-2 vizesini alabilmeleri için bilimde, sanatta veya iş hayatında üstün bir yetenek sergilemiş olması gerekir. 

 

Bireylerin bu yeteneğini kanıtlayabilmek içinse aşağıdaki kanıtlardan en az üçünü sağlamaları gerekmektedir:

 1. Üstün yeteneğinizin olduğu alanla ilgili bir kolej, üniversite, okul veya başka bir öğrenim kurumundan derece, diploma, sertifika veya ödül aldığınızı gösteren resmi akademik kayıtlar,
 2. Mevcut veya eski işverenlerinizden mesleğinizde en az 10 yıllık tam zamanlı deneyiminizi belgeleyen mektuplar,
 3. Mesleğinizi icra etmek için lisans, yüksek lisans diploması veya sertifika,
 4. Olağanüstü yeteneğinizi kullandığınız hizmetler karşılığında maaş veya başka bir ücret aldığınızı gösteren kanıtlar,
 5. Mesleki dernek üyeliklerine dair kanıtlar,
 6. Başarılarınızın ve sektörünüze veya alanınıza yaptığınız önemli katkıların; meslektaşlarınız, devlet kurumları, meslek veya iş örgütleri tarafından tanındığına dair kanıtlar. 

 

Ayrıca, eğer bir kişi yukarıda belirtilen göstergelerden herhangi birini sağlayamıyorsa, USCIS benzer nitelikteki diğer kanıtları dikkate alacağını belirtmiştir.

 

EB-2 vizesi için karşılamanız gereken kriterler ve vize alım süreci hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz EB-2 Vizesi içeriğimizi okuyabilirsiniz.

EB-2 NIW (National Interest Waiver) Başvurusu İçin Karşılamanız Gereken Kriterler (Matter of Dhanasar)

 EB-2 vizesi için gerekli şartları karşıladığınızı varsaydıktan sonra USCIS’in size bir NIW vermesi için, emsal “Matter of Dhanasar” davası çerçevesinde şu hususları kanıt ağırlığıyla göstermeniz gerekir:

(1) Önerilen girişiminizin hem önemli bir değere hem de ulusal öneme sahip olduğu (substantial merit and national importance),

(2) Önerilen girişiminizi ilerletmek için iyi bir konumda olduğunuz (well positioned to advance the proposed endeavor),

(3) Genel olarak, bir iş teklifi ve dolayısıyla sizin için bir İşgücü Sertifikasyonu şartlarından feragat edilmesinin Amerika Birleşik Devletleri için faydalı olacağı (On balance waiving requirements of a job offer would be beneficial to the United States). 

 

Bu   kriterlerin   tamamı   USCIS   yetkilileri   tarafından   dosyada   bulunan   deliller   ve

tarafımızdan kaleme alınacak kapak yazısında (cover page) ileri sürülen argümanlar bağlamında kendi kontrol listelerine göre değerlendirilir.

 

Bu noktada “önerilen girişim” (proposed endeavor) kavramı ön plana çıkmaktadır. Bu

terim, geniş çerçevede; şu ana kadar ağırlıkla üzerinde çalıştığınızı ürettiğiniz bilimsel/akademik

ürünlerle destekleyebileceğiniz, uygun sayı ve kalitede referans kişileri tarafından dillendirilecek

ve ayrıca ABD’de bu alanda bir değer yaratabileceğiniz mesleki uzmanlığınıza tekabül etmektedir. 

Kişinin Önerilen Girişimi İlerletmeye Uygun Olduğunu Gösteren Kanıtlar (EB-2 NIW)

Aşağıdakiler, USCIS tarafından belirlenen ve kişinin önerilen girişimi ilerletmeye uygun konumda olduğunu gösteren kanıtlardan bazılarıdır, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Alanında alınan dereceler, sertifikalar veya lisanslar.
 • Kişi tarafından geliştirilen patentler, ticari markalar veya telif hakları.
 • Kişinin geçmiş başarılarını anlatan ve kişinin girişimini ilerletmeye ne kadar uygun olduğunu somut örneklerle açıklayan, alanında uzman kişilerden mektuplar.
 • Kişinin başarıları veya mevcut çalışmaları hakkında yayınlanmış makaleler veya medya raporları.
 • Kişinin çalışmalarının güçlü bir atıf geçmişine sahip olduğuna dair belgeler veya yayınlanmış makalelerden, kişinin çalışmalarına yönelik olumlu söylem veya benimsemeyi gösteren bölümler.
 • Kişinin çalışmalarının, çalışma alanını etkilediğine dair kanıtlar.
 • Kişi tarafından ABD’de önerilen çalışmaya nasıl devam etmeyi planladığını açıklayan bir plan.
 • Gerekli durumlarda detaylı iş planı veya diğer açıklamalar ve varsa ilgili destekleyici belgeler.
 • Potansiyel işverenlerden, müşterilerden veya alıcılardan yazışmalar.
 • Kişinin mali desteği için makul planları yansıtan belgeler.
 • Kişiye ABD’li yatırımcılardan (girişim sermayesi firmaları, melek yatırımcılar veya girişim hızlandırıcıları gibi) yatırım alındığına ve miktarların ilgili girişime uygun olduğuna dair kanıtlar.
 • Önerilen girişimin potansiyel etkisini gösteren sözleşme, anlaşma veya lisans kopyaları.
 • Kişinin önerilen çalışmayı ilerletmeye uygun konumda olduğunu gösteren ABD’deki hükümet kurumlarından veya yarı hükümet kuruluşlarından mektuplar.
 • Kişiye federal, eyalet veya yerel hükümetlerden ekonomik kalkınma, araştırma ve geliştirme veya iş yaratma konusunda uzmanlığa sahip kuruluşlar tarafından ödüller, hibe veya diğer ilgili parasal olmayan desteklerin verildiğine dair kanıtlar
 • Kişinin çalışmalarının başkaları tarafından nasıl kullanıldığına dair kanıtlar:
  • Kişinin geliştirdiği veya geliştirilmesine yardımcı olduğu ürünleri kullanan şirketlerle yapılan sözleşmeler,
  • Kişinin icat ettiği veya icat etmesine katkıda bulunduğu teknolojileri ve başkalarının bu teknolojiyi nasıl kullandığını gösteren belgeler,
  • Kişinin geliştirdiği yenilikler için patent veya lisanslar ve patent veya lisansın alan için neden önemli olduğuna dair belgeler.

EB-2 NIW Vizesi Başvuru Süreci

EB-2 NIW vizesini almanız yaklaşık 6 ay ila 3 yıl arası sürebilir. I-140 ve I-485 formlarının USCIS tarafından sonuçlandırılma sürelerini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru sürecinizi hızlandırmak isterseniz, I-907 Premimum Processing Formu ile 2805$ karşılığında USCIS’ın I-140 Formunuzu değerlendirme sürecini 15 güne düşürmek mümkündür.

EB-2 NIW Green Card Nasıl Alınır?

EB-2 NIW vizesine Amerika içerisinden başvurabileceğiniz gibi Amerika dışından da başvurabilirsiniz. EB-2 NIW vize başvuru süreci Amerika’da bulunup bulunmamanıza göre iki farklı şekilde işlemektedir.

 

Amerika’da farklı yasal bir statü ile bulunuyorsanız Adjustment of Status yoluyla EB-2 NIW vizesi alabilirsiniz. Amerika dışında bulunuyorsanız ABD konsolosluğu aracılığıyla başvurmanız gerekmektedir. 

Amerika Dışından ABD Konsolosluğu Aracılığıyla EB-2 NIW Başvurusu

1. ADIM: I-140 Formunun Doldurulması

Başvuru sahibinin “I-140,  Petition for Alien Worker” formunu doldurup ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) göndermesiyle başvuru süreci başlar.

2. ADIM: Vize Bülteni (Visa Bulletin) Kontrolü

Senelik olarak verilecek EB-2 Green Card sayısı sınırlıdır bu sebeple fazla başvuru olduğu seneler sıra oluşmaktadır. Bir sonraki adıma geçebilmek için öncelikle vize bültenini ziyaret ederek Green Card başvuru sıranızın gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekir. I-140 formunun gönderildiği tarih Priority Date olarak kabul edilir ve bu tarihe göre sıraya alınırsınız.

3. ADIM: DS-260 Formu ile Green Card Başvurusu

I-140 formu onaylandıktan ve vize bültenine göre sıranız geldikten sonra internet üzerinden DS-260 Formunu doldurarak Green Card başvurunuzu yapabilirsiniz.

4. ADIM: Tıbbi Muayene

Mülakat randevusu öncesinde elçilik onaylı bir doktordan tıbbi muayene raporu almanız gerekir. İlgili doktorların bilgilerine konsolosluğun sitesinden ulaşabilirsiniz.

5. ADIM: Mülakat

DS-260 formu ile Green Card başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. Mülakat tarihine kadar gereken belgeleri toplamanızı öneririz. Mülakatta sorulacak sorular, formda doldurduğunuz bilgilere ilişkin olabileceği gibi başarınız ve deneyimlerinizle alakalı olabilir.

6. ADIM: Başvuru Sonucu

Başvuru durumunuzu CEAC’nin sitesinden göçmen vizesi başvuru numaranızı (Immigrant Visa Case Number) girerek kontrol edebilirsiniz. Bunun için I-797 bildiriminizde bulunan makbuz numarası gerekli olacaktır. İşlem süresi ortalama olarak 10 ila 20 ay arasındadır.


Green Card başvurunuz onaylandıysa, konsolosluk memuru size bir bilgi paketi verir. “Visa Packet” olarak geçen bu paketi kesinlikle açmamalısınız. Amerika’ya vardıktan sonra paketi sınır kapısında yer alan memura verirsiniz ve memur evrakınızı inceledikten sonra sizi ülkeye kabul edip etmeyeceğine karar verir. Varışınızdan sonraki 45 gün içinde basılan Green Card’ınız Amerika’daki adresinize yollanır.

Amerika İçinden Change of Status Yoluyla EB-2 NIW Başvurusu

Eğer Amerika’da, göçmen olmayan bir statüyle bulunuyorsanız ve statünüzün süresi I-140 formu onaylanana kadar dolmayacaksa Amerika içinden EB-2 NIW Green Card’a başvurabilirsiniz. I-140 formunun USCIS tarafından sonuçlandırılma sürelerini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

NOT: Başvurunuzla birlikte I-907 formunu doldurup yollayarak, I-140 formunuzun 15 gün içerisinde sonuçlandırılmasını ekstra $2805 kaşılığında talep edebilirsiniz. Böylece statünüzün süresi dolmadan ABD içinden başvuru yapabilirsiniz.

1. ADIM: I-140 Formunun Doldurulması

Başvuru sahibinin “I-140,  Petition for Alien Worker” formunu doldurup ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) göndermesiyle başvuru süreci başlar.

2. ADIM: Vize Bülteni (Visa Bulletin) Kontrolü

Her sene verilecek Green Card sayısı sınırlıdır bu sebeple fazla başvuru olduğu seneler sıra oluşmaktadır. Bir sonraki adıma geçebilmek için öncelikle vize bültenini ziyaret ederek Green Card başvuru sıranızın gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekir. I-140 formunun gönderildiği tarih Priority Date olarak kabul edilir ve bu tarihe göre sıraya alınırsınız. 

3. ADIM: I-485 Formu ile Green Card Başvurusu

I-140 formu onaylandıktan ve vize bülteninde sıranız geldikten sonra I-485 formunu doldurarak Adjustment of Status yoluyla Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Formun yanında, kopyasını eklemeniz gereken doğum sertifikası, sabıka kaydı, evlilik cüzdanı gibi birçok belge vardır.

4.ADIM: Biyometrik Randevusu

Green Card başvurusu yaptıktan sonra USCIS, size biyometrik randevu yerini ve tarihini içeren bir belge (I-797C formu) yollar. Biyometrik randevunuza katıldığınızda parmak iziniz taranır, imzanız alınır ve fotoğrafınız çekilir. 

4. ADIM: Mülakat (gerekli görülürse)

USCIS mülakata katılmanız gerektiğine karar verirse, mülakat randevu bilgilerini tarafınıza mektupla veya internet üzerinden yollar.

5. ADIM: Başvuru Sonucu

Başvuru durumunuzu USCIS’in sitesinden kontrol edebileceğiniz gibi +800-375-5283 numaralı telefondan USCIS iletişim merkezini arayarak da öğrenebilirsiniz. Başvurunuza dair karar alındığında USCIS tarafınıza yazılı bir karar mektubu yollar. Başvurunuz kabul olmuşsa bu mektuptan bir süre sonra Green Card’ınız postalanır. Eğer başvurunuz reddedilmişse mektupta reddedilme nedenleri de yer alır.

Üstün yeteneğinize veya yüksek lisans eğitiminize dayanarak Green Card almakla mı ilgileniyorsunuz? Karmaşık başvuru sürecinde başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyoruz!

EB-2 NIW Green Card

EB-2 NIW Vizesi Almak İçin Gereken Belgeler

EB-2 NIW kategorisindeki Green Card için gereken belgeler, kişiden kişiye farklılık gösterse de genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

 • Geçerli Pasaport: ABD’ye seyahate elverişli ve diğer pasaport şartlarını karşılıyor olmalıdır. Ek olarak pasaportunuzun biyografik veri sayfasının fotokopisini de sunmanız gerekebilir.
 • Doğum Belgesi: Başvuru sahibinin doğduğu ülkeden edindiği doğum belgesi.
 • Tamamlanmış DS-260 Formu Onay Sayfası: Konsolosluk yoluyla başvuru yapıyorsanız daha önceden doldurduğunuz bu formun onay sayfasını mülakata getirmelisiniz.
 • I-94 Formu: Vizeye başvuran kişi daha önce ABD’ye geldiyse bunun kaydı.
 • Makbuzlar: I-140 başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz, DS-260 başvuru ücretinin ödendiğine dair makbuz ve başvuru sürecinde yaptığınız diğer giderlerin makbuzları…
 • Tıbbi Muayene Raporu: Konsolosluk yoluyla başvuruyorsanız mülakatta tıbbi muayene raporu sunmanız gerekir.
 • I-907 Formu (Opsiyonel): I-907 formuyla, ek ücret karşılığında I-140 formunun 15 gün içinde sonuçlandırılması talep edilebilir.

 

NOT: Bu belgelerin bir kısmının formlarla birlikte sunulması gerekirken bir kısmını mülakatta yanınızda götürmeniz beklenir. Başvuru yaparken tarafınıza gelecek yönergelere göre, belgeleri aşama aşama sunabilirsiniz. Bu sebeple tüm belgeleri başvuru yapmadan önce eksiksizce toplamanızı öneririz.

 

Belgelerde eksiklik olması, EB-2 NIW Green Card başvurunuzun uzamasına hatta reddedilmesine sebep olabilir. Green Card alma şansınızı yükseltmek için başvurunuzu ALO ile yürütebilirsiniz, belge toplama aşamasında da profesyonel ekibimizle yanınızdayız!

EB-2 NIW Vizesi: Püf Noktaları

 • EB-2 NIW Green Card başvuru sürecinde mülakata katılmanız gerekebilir. Mülakat öncesinde başvuru belgelerinizi inceleyerek, Amerika’da kalış amacınız, kariyer ve akademi geçmişiniz hakkındaki soruları yanıtlamaya hazırlanın. Bunun yanında tatmin edici bir kanıt dosyası oluşturduğunuzdan emin olun.
 • Kişisel beyan, başvuru sahibinin başarılarını ve kendi alanında gelecekte yapacağı katkıları vurgulamalıdır. Bu sebeple oluşturacağınız beyanı etkileyici kılmanız başvuru onay şansınızı arttırabilir.
 • EB-2 NIW Green Card başvuru süreci fazlasıyla karmaşık olabilir. Bu sebeple deneyimli bir göçmenlik avukatı ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Böylece başvuru sürecinde profesyonel destek alabilir, belgelerinizi eksiksiz toplatabilir ve başvuru kabul şansınızı önemli ölçüde yükseltebilirsiniz.

Akcok Law Office ile EB-2 NIW Vizenizi Beraber Alalım!

EB-2 NIW (Ulusal Çıkar Feragati) Green Card, Amerika’ya göç etmek ve vatandaşlık almak için oldukça kolay bir yol sunan bir vize türüdür. Bu vize türü ile işveren bulma veya iş teklifi alma şartı aranmaz ve kendi adınıza dilekçe vererek başvuru yapabilirsiniz.

EB-2 NIW vizesi ile Amerika’da dilediğiniz yerde yaşayıp çalışma imkanı elde edersiniz. EB-2 NIW vize mülakatında başarılı olmak için iyi bir hazırlık yapmanız önemlidir. Bu yüzden başvuru sürecinde uzman bir göçmenlik avukatından yardım almanızı tavsiye ederiz. Unutmayın, Akcok Law Office ile Amerika’da yalnız değilsiniz!

Utku Galip Akçok
Utku Galip Akçok

Avukat Utku Galip Akçok, ALO’nun kurucusudur. O da sizin gibi bir göçmen olarak Amerika’ya gelmiştir ve bugün California ve New York'ta lisanslı bir avukattır.

Sıkça Sorulan Sorular

EB-2 NIW vizesinde yer alan olağanüstü yetenek kategorisi EB-1A vizesinde yer alan olağanüstü yetenek kategorisindeki kadar ağır şartlar içermez. Başka bir deyişle, EB-1A vizesindeki olağanüstü yetenek kategorisinde olağanüstü yeteneğin ispatlanabilmesi için ulusal ya da uluslararası düzeyde ses getirmesi gerekirken, EB-2 vizesindeki olağanüstü yetenek kategorisinde olağanüstü yeteneğin ispatlanabilmesi için sertifikalar ya da belgeler yeterlidir. 

 

EB-1A Green Card hakkında detaylı bilgi için EB-1A Yeşil Kart Vizesi içerğimizi okuyabilirsiniz.

EB-2 NIW vizesinin sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • EB-2 NIW vizesi ile iş teklifi şartı olmadığı için Amerika’da ister bir firmada çalışabilir ister kendi işinizi kurabilirsiniz. 
 • NIW süreci, sizin yerinize bir Amerikalı’nın çalışamayacağını kanıtlamanızı gerektiren PERM sürecini ortadan kaldırır ve böylece neredeyse 1 yıl sürebilen PERM sürecine hiç girmeden daha kısa sürede Amerika vizenizi alabilirsiniz. 
 • EB-2 NIW vizesinin sağladığı self-petioting (kendi adına dilekçe verme) yoluyla kolayca vize alabilir ve işverenlerin evrak işleriyle veya iş tekliflerinin geri çekilmesi riski ile uğraşmanıza gerek kalmaz. 
 • ABD’de dilediğiniz yerde yaşayıp çalışma imkanı sağlayan daimi oturum izni alır. Hatta eşinizi ve 21 yaşından küçük çocuklarınızı da yanınızda getirebilirsiniz.

EB-2 NIW vize sahipleri, EB-2 vizesinde şart koşulan bir işverenden iş teklifi alma ve PERM çalışma belgesi sunma yükümlülüğünden muaftır. Bunun dışında EB-2 NIW Green Card için ek başvuru şartları aranır.

EB-2 NIW başvuru sahibi planlanan faaliyeti açıklamak için Amerika’ya gelince yürüteceği meslekte spesifik olarak ne tür işler yapacağını belirtmelidir. Örneğin mühendislik bir meslektir, ancak kişinin mühendislik dalında hangi spesifik alanlarda veya projelerde çalışacağını belirtmesi planlanan faaliyete karşılık gelir ve işletme, girişimcilik, bilim, teknoloji, kültür, sağlık veya eğitim dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bu tarz alanlarda planlanan faaliyetin değerli olduğu ispatlanabilir. Buna ek olarak USCIS memurları planlanan faaliyetin değerini potansiyel ekonomik etkisine göre de değerlendirebilir ancak bu potansiyel etkinin doğrudan ya da ölçülebilir olması şart değildir. 

 

Bunun yanında, USCIS memurları, planlanan faaliyetin potansiyel etkisini göz önüne alarak Amerika açısından ulusal öneme sahip olup olmadığını da değerlendirir. Planlanan faaliyetin Amerika açısından ulusal öneme sahip olup olmadığı değerlendirilirken başvuru sahibinin somut olarak neler yapacağına bakılır. Mesela belirli bir alandaki gelişmiş üretim süreçlerine ya da tıbbi ilerlemelere ilişkin planlanan faaliyetler ulusal hatta küresel düzeyde etki doğurduğu veya ekonomik olarak sıkıntılı bir bölgede olumlu etkileri olduğu veya Amerikalı işçilere istihdam imkanı yarattığı için Amerika açısından ulusal önemde sayılabilir. Buna ek olarak, başvuru sahibinin planladığı faaliyetin sosyal refahı ya da kültürel veya sanatsal zenginliği arttırmaya veya değerli bir teknolojinin veya çalışma alanının ilerlemesine geniş ölçüde katkıda bulunma potansiyeli ispatlanırsa, planlanan faaliyet Amerika açısından ulusal öneme sahip sayılabilir.

Burada başvuru sahibinin kendisine ve başarılarına odaklanan bir başvuru şartı söz konusudur. USCIS, başvuru sahibinin yerine getireceği işi ilerletme yönünden iyi bir konumda olup olmadığını, sınırlı sayıda olmamak üzere, aşağıdaki faktörlere göre bütünsel olarak değerlendirir:

 • Başvuru sahibinin eğitimini, becerilerini, bilgisini ve ilgili veya benzer faaliyetlerini gösteren kayıtlar;
 • Başvuru sahibinin planladığı faaliyete ilişkin önceden geliştirdiği veya geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığı bir model veya plan;
 • Planlanan faaliyeti gerçekleştirmeye yönelik önceden kaydedilen herhangi bir ilerleme; ve
 • Başvuru sahibinin potansiyel müşterilerden, kullanıcılardan, yatırımcılardan veya diğer ilgili kuruluşlardan veya kişilerden elde ettiği ilgi veya destek.

Başvuru sahibinin bu yükümlülüklerden muaf tutulmasından sağlanan ulusal çıkar bunlardan muaf olmamasına kıyasla daha fazlaysa bu durumda başvuru sahibinin muafiyeti Amerika’nın yararına demektir. USCIS bunu belirlerken aşağıdaki faktörleri göz önüne alır ve başvuru sahibi USCIS’e bunları gösteren belgeler sunabilir:

 • PERM çalışma sertifikasının talep edilmesinin pratik olmaması,
 • Planlanan faaliyette çalışan Amerikalı işçiler mevcut olsa bile başvuru sahibinin planlanan faaliyetiyle Amerika’nın ulusal çıkarına katkı sağlaması,
 • Başvuru sahibinin Amerika’ya sağlayacağı katkıların son derece önemli olması. (örn: STEM alanlarında Amerika’nın rekabet edebilirliğinin arttırılması gibi)Bize şimdi ulaşın!