Aile üzerinden Green Card, Green Card sahiplerinin ve Amerikan vatandaşlarının aile bireyleri için sunulan bir fırsattır. Bu yazımızda Green Card sahibi aile bireyi aracılığıyla Green Card başvurusunun şartlarını, sürecini, avantajlarını ve Amerikan vatandaşlığına giden adımları derledik.
aile üzerinden green card

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

Aile üzerinden Green Card nedir?

Aile üzerinden Green Card, Amerikan vatandaşları ve Green Card sahiplerinin belirli aile bireyleri için sunulmuş Green Card kategorisidir. 

Green Card sahiplerinin Green Card almaya uygun aile bireyleri:

Amerikan vatandaşlarının Green Card almaya uygun aile bireyleri:

Bu yazımızda Green Card sahiplerinin aile bireyleri için sunulan Green Card seçeneği ele alınmıştır. Amerikan vatandaşlarının aile bireyleri için sunulan Green Card hakkında detaylı bilgi için diğer yazımıza göz atabilirsiniz.

Aile üzerinden Yeşil Kart almaya uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

Aile üzerinden Green Card başvuru şartları nelerdir?

Aile üzerinden Green Card nasıl alınır?

Gereken şartları sağladıktan sonra aile üzerinden Green Card’a Amerika içinden başvurabileceğiniz gibi ülkenizdeki konsolosluklar aracılığıyla başvurabilirsiniz.

ABD Konsolosluğu Aracılığıyla Green Card Başvurusu

1. ADIM: I-130 Formunun Doldurulması

İlk atılması gereken adım, sponsor olacak Green Card sahibi aile bireyinizin, adınıza I-130 formunu doldurması ve USCIS’e yollamasıdır. I-130 formu ile gerekli belgeleri göndererek aranızdaki ilişkiyi USCIS’e karşı kanıtlamış olursunuz. I-130 formuna ve yanında yollanması gereken belgelerin listesine USCIS’in sitesinden ulaşabilirsiniz.

2. ADIM: DS-260 Formu ile Green Card Başvurusu

I-130 formu onaylandıktan ve vize bültenine göre sıranız geldikten sonra internet üzerinden DS-260 Formunu doldurarak Green Card başvurunuzu yapabilirsiniz.

3. ADIM: Tıbbi Muayene

Mülakat randevusu öncesinde elçilik onaylı bir doktordan tıbbi muayene raporu almanız gerekir. İlgili doktorların bilgilerine konsolosluğun sitesinden ulaşabilirsiniz.

4. ADIM: Mülakat

DS-260 formu ile Green Card başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için tarih alırsınız. 

Mülakata katılmadan önce aile bireyinizin I-864 formunu doldurarak size maddi olarak sponsorluk edeceğini beyan etmesi ve finansal şartları sağladığını göstermesi gerekir. 

Mülakatınızı konsolosluk memuru gerçekleştirir ve formlarda doldurduğunuz tüm bilgiler hakkında sorular sorulabilir.

5. ADIM: Başvuru Sonucu

Başvuru durumunuzu CEAC’nin sitesinden göçmen vizesi başvuru numaranızı (Immigrant Visa Case Number) girerek kontrol edebilirsiniz. Green Card başvurunuz onaylandıysa, konsolosluk memuru size bir bilgi paketi verir. “Visa Packet” olarak geçen bu paketi kesinlikle açmamalısınız. 

Amerika’ya vardıktan sonra paketi sınır kapısında yer alan memura verirsiniz ve memur evrakınızı inceledikten sonra sizi ülkeye kabul edip etmeyeceğine karar verir. Varışınızdan sonraki 45 gün içinde basılan Green Card’ınız Amerika’daki adresinize yollanır.

Amerika İçinden Change of Status Yoluyla Green Card Başvurusu

1. ADIM: I-130 ve I-864 Formlarının Doldurulması

Öncelikle Green Card sahibi aile bireyi, adınıza I-130 ve I-864 formlarını doldurarak USCIS’e gönderir. I-130 formu ile gerekli belgeleri göndererek aranızdaki ilişkiyi USCIS’e karşı kanıtlamış olursunuz. I-130 formuna ve yanında yollanması gereken belgelere USCIS’in sitesinden ulaşabilirsiniz.

2.ADIM: Vize Bülteni

Her yıl verilen Green Card sayısı sınırlıdır bu sebeple I-130 formunu gönderdiğiniz tarih baz alınarak sıraya alınırsınız. Sıranızı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde aylık olarak yayımlanan Vize Bülteni’nden kontrol edebilirsiniz. Başvuru tarihinize göre sıranız geldiğinde, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.  

3.ADIM: I-485 Formu ile Green Card Başvurusu

I-485 formunu doldurarak Adjustment of Status yoluyla Green Card başvurusu yapabilirsiniz. I-485 formunun yanında göndermeniz gereken belgelerin güncel listesine USCIS’in sitesinden ulaşabilirsiniz. 

4.ADIM: Biyometrik Randevusu

Green Card başvurusu yaptıktan sonra USCIS, size biyometrik randevu yerini ve tarihini içeren bir belge (I-797C formu) yollar. Biyometrik randevunuza katıldığınızda parmak iziniz taranır, imzanız alınır ve fotoğrafınız çekilir. 

5. ADIM: Mülakat (gerekli görülürse)

USCIS eşinizle birlikte mülakata katılmanız gerektiğine karar verirse, mülakat randevu bilgilerini tarafınıza mektupla veya internet üzerinden yollar.

6. ADIM: Başvuru Sonucu

Başvuru durumunuzu USCIS’in sitesinden kontrol edebileceğiniz gibi +800-375-5283 numaralı telefondan USCIS iletişim merkezini arayarak da öğrenebilirsiniz. Başvurunuza dair karar alındığında USCIS tarafınıza yazılı bir karar mektubu yollar. Başvurunuz kabul olmuşsa bu mektuptan bir süre sonra Green Card’ınız postalanır. Eğer başvurunuz reddedilmişse mektupta reddedilme nedenleri de yer alır.

Green Card sahibi aile bireyiniz aracılığıyla Green Card almak istiyorsanız, başvuru sürecinde başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyoruz!

Aile üzerinden Green Card geçerlilik süresi nedir?

Green Card’lar genellikle 10 sene süreli olarak verilir ve bu süre sonunda yenilenebilir.

 

Aile üzerinden Green Card ile Amerika’da çalışmak

Aile üzerinden alınan Green Card ile istediğiniz yerde ve işveren altında çalışabilirsiniz. Tabii, çalışacağınız işin federal hükümet görevlisi olmak gibi Amerikan vatandaşlığını şart koşan meslekler olmaması önemlidir. 

Aile üzerinden Green Card için gereken belgeler nelerdir?

Aile üzerinden Green Card için gereken belgeler, kişiden kişiye farklılık gösterse de genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

NOT: Bu belgelerin bir kısmının formlarla birlikte sunulması gerekirken bir kısmını mülakatta yanınızda götürmeniz beklenir. Başvuru yaparken tarafınıza gelecek yönergelere göre, belgeleri aşama aşama sunabilirsiniz. Bu sebeple tüm belgeleri başvuru yapmadan önce eksiksizce toplamanızı öneririz.

Belgelerde eksiklik olması, Green Card başvurunuzun uzamasına hatta reddedilmesine sebep olabilir. Green Card alma şansınızı yükseltmek için başvurunuzu ALO ile yürütebilirsiniz, belge toplama aşamasında da profesyonel ekibimizle yanınızdayız!

Aile üzerinden Green Card başvurusu ne kadar sürer?

Aile üzerinden Green Card başvuruları, Green Card sahiplerinin aile bireyleri için yaklaşık 2 ila 6 yıl arasında sonuçlanmaktadır. Maalesef kesin bir süre vermek mümkün değildir. Süreler, hem nereden başvuru yapıldığına bağlı olarak hem de dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun yanında, başvuru sahibi Green Card sahibinin çocuğu ise, sonuçlanma süreleri yaşına bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin, 21 yaşının altındaki çocuklar için, I-130 formunun sonuçlandırılma süresi, USCIS Kaliforniya bürosunda ortalama 27 aydır. Yine aynı koşullarda 21 yaş üstündeki çocuklar  için I-130 formunun ortalama sonuçlandırılma süresi 68.5 aydır.

I-130 ve I-485 formlarının USCIS tarafından sonuçlandırılma sürelerini güncel olarak takip etmek için USCIS’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Aile üzerinden Green Card başvuru ücreti nedir?

Eğer konsolosluk aracılığıyla başvuru yapıyorsanız, Green Card başvurusu 2023 itibarıyla minimum $1350’dır (DS-260 Formu, Muayene Bedeli, USCIS Immigrant Fee, I-130 Formu). 

Eğer Amerika içinden başvuru yapıyorsanız, Green Card başvurusu 2023 itibarıyla minimum $1880’dır (I-485 Formu, I-864 Formu, I-130 Formu, Biyometrik Randevusu). 

 

Aile üzerinden Yeşil Kart almaya uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

Aile üzerinden Green Card'ın avantajları nelerdir?

Aile üzerinden Green Card hakkında önemli ipuçları!

Aile üzerinden Green Card ile Amerikan vatandaşlığı alınabilir mi?

Green Card sahibi olarak Amerika’da 5 sene ikamet ettikten sonra Amerikan vatandaşlığı alabilirsiniz. Bunun yanında toplamda 2.5 sene Amerika’da fiziki olarak bulunmuş olmanız da şarttır. Amerikan vatandaşlığı için gereken tüm şartlar ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.

Evet! Green Card sahibi aile bireyiniz ilk olarak sizin adınıza bir I-130 Formu ile başvuru yaparak aile bağınızı göstermelidir. Ardından I-485 Formunu doldurup USCIS’e göndererek Adjustment of Status başvurusu yapabilirsiniz. 

Yukarıda bahsedilen delillerden mümkün olduğunca yararlanmanızda ve olabildiğince fazla veri toplamanızda fayda vardır. 

Başvuru sürecinde belge toplama aşamasında olabildiğince titiz davranmaya özen göstermelisiniz. Dolayısıyla başvurunuzu ALO gibi alanında uzman bir göçmenlik hukuk bürosuyla yürütmeniz mutlaka tavsiye edilir.

Amerika içinden Green Card başvurusu yaparken, I-485 formu ile birlikte I-765 formunu da doldurarak çalışma izni alabilirsiniz. Böylece Green Card başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden çalışabilirsiniz.

İstihdam temelli Green Card’ların aksine iş teklifi veya PERM gerektirmemesi oldukça avantajlıdır. 

Evet, belirli şartları yerine getirdikten ve 5 yıl Green Card sahibi olarak ABD’de ikamet ettikten sonra  ABD vatandaşlığına başvurulabilir. Amerikan vatandaşlığı şartları ve başvuru süreci hakkında detaylı bilgi için rehberimizi ziyaret edebilirsiniz.