Yanıltıcı Reklamlar: Red Bull Davası

Red Bull kanatlandırır’ sloganından hepimiz haberdarız. Avusturyalı içecek devi Red Bull’un meşhur sloganı 1997 yılından beri kullanımda.

Reklamlarında içeni ‘kanatlandırdığı’ öne sürülen içecek; kafein, taurin, tatlandırıcı ve B vitamini içeriyor.

Bir enerji içeceğinin kimseyi kanatlandırıp kuşa çeviremeyeceğini biliyoruz. Ancak bu durum, bazı tüketicilerin firmayı dava etmesinin önüne geçememiş.

‘Yanlış reklam’ davası

Firma 2014 yılında Amerikalı Benjamin Careathers tarafından ‘yanıltıcı reklam yaptığı’ gerekçesiyle mahkemeye verildi. 2002’den beri Red Bull içmesine rağmen enerjisinin kayda değer bir şekilde yükselmediğini öne süren davacıya göre içeceğin enerji verme ve performans artırma özellikleri reklamlarda abartılı biçimde sunuluyordu.

Gerçekten de firma ürünün günlük performansı iyileştireceğini, konsantrasyonu ve hızı artıracağını iddia ediyor, gerçekte olduğundan çok daha tesirli gibi göstermeyi tercih ediyordu. Oysa Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre bir kutu Red Bull bir bardak kahve ile eşit düzeylerde enerji veriyordu!

Red Bull, iddialarını desteklemek için web sitesinde içeceğin diğerlerinden daha iyi olduğunu gösteren bazı bilimsel makaleler yayınladı. Davacıya göreyse bu makalelerin içinde hiçbir inandırıcı ve güvenilir bilimsel kanıt bulunmuyordu.

Şirket Careathers’ın iddialarını kabul etmedi; ancak New York federal mahkemesinde görülen davada karşı tarafla uzlaşmak için 13 milyon doların üzerinde ödeme yapmayı kabul etti.

Bunun yanı sıra, 1 Ocak 2002 ile 3 Ekim 2014 tarihleri arasında Red Bull ürünlerini satın almış olan herkese tazminat talebinde bulunma hakkı verildi. Bu kişiler, 10 dolar tutarındaki parayı nakit olarak alma veya 15 dolar tutarında Red Bull ürününü ücretsiz olarak alma hakkına sahip oldular.

Bir dava da Kanada’dan geldi.

2016 yılında Kanadalı bir tüketici de benzer sebeplerle firmaya dava açtı.

Kanadalı Michael Attar, Red Bull’un bu tarihler arasında ürünü satın alan Amerikalı tüketicilere tazminat ödediğini duyunca tazminattan kendi payına düşeni almak istedi. Ancak Kanada’da yaşadığı için 10 dolarlık ödemeyi alamadı.

Attar bunun üzerine firmayı bir de kendi ülkesinde dava etti. İddiası, bir fincan kahveden daha fazla enerji vermeyen içeceğin reklamlarında tüketicilerini yanılttığı ve Quebec’teki Tüketici Koruma Yasalarının ihlal edildiğiydi.

Red Bull bu dava sonucunda da yaklaşık 630 bin dolar tazminat ödemek zorunda kaldı. Ayrıca 2007 ile 2019 arasında bir kutu Red Bull satın almış olan Kanadalı tüketiciler, 10’ar dolar tutarında ödeme almaya hak kazandı.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email