USCIS, işveren temelli Green Card başvurularında “Ödeme Gücü” gereksinimine ilişkin bir kılavuz güncellemesi yayınladı

USCIS bazı birinci, ikinci ve üçüncü tercih kategorileri altında sunulan İstihdam Temelli Green Card başvuruları için bir işverenin teklif ettiği ücreti ödeme yetkinliğini (ödeme gücü) nasıl incelediklerine dair güncellenmiş politika kılavuzunu yayınladı.

Bu politika kılavuzu ile işverenlere ve statü başvurusunda bulunanlara netlik sağlanması amaçlanıyor.

Rehberde, potansiyel veya mevcut çalışanlarını iş teklifi gerektiren birinci, ikinci ve üçüncü tercih kategorileri (EB-1, EB-2, EB-3) kapsamında sınıflandırmak isteyen işverenlerin “göçmenlik müracaatının yapıldığı tarihten itibaren (priority date) teklif edilen ücreti ödeme yetkinliklerini göstermesi gerektiği” belirtiliyor.

Bu işverenler, göçmen vizesi dilekçesinin öncelik tarihi (priority date) itibariyle teklif edilen ücreti yararlanıcıya ödemeye devam edebileceğini kanıtlamak durumunda. Bu müddet, yararlanıcı yasal daimi ikamet hakkını alıncaya kadar sürüyor.

İlgili yönetmeliğe göre işverenler, öncelik tarihinden itibaren her yıl için yıllık raporlar, federal vergi beyannameleri veya denetlenmiş mali tabloları ödeme gücü değerlendirmesi için sunmak zorunda. İşverenin 100’den fazla çalışanı varsa, bunun yerine teklif edilen ücreti ödeyebileceğini doğrulayan bir mali görevli (financial officer) beyanı da sunabilir.

İşverenler ayrıca teklif edilen ücreti ödeyebilme gücünü kanıtlamak adına kar ve zarar tabloları, banka hesap kayıtları ve personel kayıtları gibi ek belgeler de verebilirler.

Kaynak: USCIS, USCIS

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email