USCIS, çalışma izni doğrulamasında kullanılan Form I-9’u güncelliyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nde işe alınan kişilerin kimliklerini ve çalışma izinlerini doğrulamak için Form I-9 kullanılır. Tüm ABD’li işverenler, ABD’de istihdam etmek üzere işe aldıkları her birey için Form I-9’u uygun şekilde doldurmalıdır. Bu duruma vatandaşlar ve vatandaş olmayanlar dahildir. Hem çalışanlar hem de işverenler (veya işverenin yetkili temsilcileri) formu doldurmalıdır.

Formda, bir çalışanın çalışma iznini kanıtlaması gerekmektedir. Çalışan ayrıca işverenine kimlik ve çalışma izninin kanıtı olarak kabul edilebilir belgeler sunmalıdır. İşveren bu belgeleri inceleyerek gerçek olup olmadıklarını belirlemeli, ardından belge bilgilerini çalışanın Form I-9’una kaydetmelidir.

Kabul edilebilir belgelere örnek olarak; ABD Pasaportu, Green Card, fotoğraf içeren bir çalışma izni belgesi verilebilir. Statüsü nedeniyle belirli bir işveren için çalışma yetkisine sahip göçmen olmayan bir yabancı için ise, pasaportu ve göçmen olmayan statüsünü gösteren I-94 belgesi gereken belgelerdir. Bunlardan birine sahip değilseniz, hem kimliğinizi doğrulayan hem de çalışma izninizi gösteren belgeleri beraber sunmanız gerekecektir. Örneğin; yasal makamlardan verilmiş bir kimlik ve çalışmaya uygun olmadığınıza dair bir detay içermeyen Sosyal Güvenlik Numarası belgesi gibi. Veya; adınızı, doğum tarihinizi, cinsiyetinizi, boyunuzu, göz renginizi ve adresinizi belirten bir ehliyet/kimlik kartı ile beraber İç Güvenlik Bakanlığı tarafından verilmiş bir Çalışma İzni Belgesi.

İşte Form I-9’da yapılan değişiklikler:

  1. Daha kısa bölümler: Bölüm 1 ve 2 tek taraflı bir sayfaya sığacak şekilde küçültüldü.
  2. Basitleştirilmiş Talimatlar: Formun nasıl kullanılacağını anlatan talimatlar bölümünün uzunluğu 15 sayfadan 8 sayfaya indirildi.
  3. Terminoloji Değişiklikleri: Bölüm 1’de yer alan “çalışmaya yetkili yabancı (alien authorized to work)” ifadesi “çalışmaya yetkili vatandaş olmayan kişi (noncitizen authorized to work)” ifadesi ile değiştirildi.
  4. Geliştirilmiş Kullanılabilirlik: Güncellenen form, tabletler ve mobil cihazlarla uyumlu olacak şekilde tasarlanarak işverenlerin ve çalışanların elektronik ortamda doldurmasını kolaylaştırıyor.
  5. Hazırlayıcı ve/veya Çevirmen Sertifikası (Preparer/Translator Certification) (Ek A): Ek A artık işverenlerin çalışanlarına, doldurup iade etmeleri için kolayca verebilecekleri ayrı bir ek haline getirildi.
  6. Teyit ve Yeniden İşe Alma (Reverification and Rehire) (Ek B): Çalışanın hala geçerli istihdam iznine sahip olduğunu doğrulamak için kullanılan Ek B de ayrı, bağımsız bir belgeye taşındı.
  7. Ayrımcılık Karşıtı Önlemler: Form I-9’un üst kısmında yer alan bildirim, doğrulama sürecinde ayrımcılıktan kaçınılması konusunda işverenlere daha net rehberlik sağlamak üzere güncellendi.
  8. Alternatif Belge İncelemesi: Yeni Form I-9, işverenlerin bir çalışanın belgelerini geleneksel yüz yüze fiziksel muayene yerine DHS tarafından yetkilendirilmiş alternatif bir prosedür kullanarak incelediklerini belirtmek için kullanabilecekleri bir onay kutusu içeriyor.

İşverenler Form I-9’u belirlenen bir süre boyunca saklamalı ve yetkili devlet memurlarının incelemesi için hazır bulundurmalıdır.

Revize edilmiş Form I-9 1 Ağustos 2023 tarihinde uscis.gov adresinde yayınlanacaktır. İşverenler 31 Ekim 2023 tarihine kadar mevcut Form I-9’u kullanabilirler. 1 Kasım 2023’ten itibaren tüm işverenler yeni Form I-9’u kullanmalıdır.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email