Teksas Yönetimi Biden’a Karşı: Şimdiye Kadar Ne Oldu?

Biden Hükümeti’nin başı, Teksas eyaleti ile dertte.

Hükümet hali hazırda göç politikalarıyla ilgili zorlu bir sınav veriyor. Sınırdan kaçak yollarla geçen göçmen sayısında rekor üstüne rekor kırılıyor. Teksas Valisi Greg Abbott bir Cumhuriyetçi, ve oldukça muhafazakar. Trump’a verdiği destekle tanınıyor ve 2015 yılından beri görevinin başında. Teksas’ın Meksika’ya sınırı olduğu için, sınır politikaları konularında Abbott da söz sahibi.

Abbott, göreve geldiği ilk günden beri göçmen karşıtı politikalar yürütmesiyle dikkat çekiyor. Mesela daha 2015 yılının Kasım ayında, Paris’te yaşanan bir terör saldırısını gerekçe göstererek Suriyeli mültecilerin Teksas’a alınmayacağını söylemişti. Ardından 2017 yılında ‘Senate Bill 4’ başlıklı kanun teklifini imzaladı. SB4, yerel kolluk kuvvetlerinin göçmenlik konusundaki yetkililerin artmasını sağlıyor. Bu sayede polisler gözaltına alınan ya da tutuklanan bir kişinin göçmenlik statüsünü sorgulayabiliyor.

Abbott 2020 yılında federal mülteci yerleştirme programına katılmayı reddetti. Teksas bunu yapan ilk eyalet oldu ve buna gerekçe olarak ‘hükümetin göç sisteminin bozuk olduğu’ öne sürüldü. Devamında yaşanan süreçte Abbott, sınırı belgesiz geçen göçmenleri ‘işgalci’ olarak nitelendirdi. 2021 yılında Biden yönetiminin sınırdan geçmesine göz yumduğu göçmenlerin Teksas’ta COVID vakalarını artıracağını ileri sürdü.

Rio Grande Bariyerleri

2023 yılının Temmuz ayında, Teksas ile Meksika sınırında bulunan Rio Grande Nehri’ne yüzen bariyerler yerleştirildi. Abbott, Başkan Biden’ı çok sayıda göçmenin yasa dışı yollarla sınırı geçmesinden sorumlu tuttuğu açıklamasında Teksas eyaletinin göç kriziyle mücadele etmek için tüm anayasal yetkilerini kullanacağını belirtti.

Teksas yönetiminin göçü engellemek için başvurduğu sert önlemler, Demokratlar ve Teksas’ta bulunan kolluk kuvvetleri arasında tartışmalar yaşanmasına neden oldu. Eyalet polisinin sınırı geçmeye çalışan göçmenleri bağırarak engellemeye çalıştığı ve bazı durumlarda talep eden kişilere su vermeyi reddettiği iddia edildi.

Operation Lone Star

Abbott, 2021 yılında sınırda yaşanan krize çözüm bulmak adına ‘Operation Lone Star’ adında yeni bir uygulama başlattı. Bu uygulama ile yasa dışı göç krizine çözüm bulmanın yanında, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı sorunlarının da çözüleceği iddia edildi.

Trump’ın Teksas sınırına inşa etmeyi planladığı duvar projesi de Abbott’ın desteğini kazandı. Teksas yönetimi, 2020 yılında Joe Biden Başkanlık seçimini kazandıktan sonra da duvar projesini devam ettirdi. 2021 yılında Teksas Valiliği, duvarın inşası için internet üzerinden bağış toplamaya başladı.

2022 yılında Abbott bir basın toplantısı düzenleyerek yasa dışı göçmenlerin otobüslerle Teksas’tan uzaklaştırılmasını sağlayacak yeni bir uygulamayı duyurdu. 13 Nisan 2022 tarihinde 24 göçmeni taşıyan bir otobüs, 30 saatlik bir yolculuğun ardından Teksas’tan Washington’a ulaştı. Bu uygulama devam ederken bazı sivil toplum kuruluşları Abbott’ı insan kaçakçılığı ile suçladı.

İşin en ilginç tarafı, Abbott’ın bu uygulamayı Biden Hükümeti üzerinden Demokrat Parti’nin yönettiği eyaletlere misilleme olarak kullanmasıydı. Otobüsler genellikle Teksas’tan Demokratların yönetimindeki eyaletlere gönderiliyordu.

Aynı yıl Teksas yönetimi, çoğu Venezuelalı göçmenleri taşıyan iki otobüsü Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in evine gönderdi.

Dikenli teller

Abbott’ın başlattığı ‘Operation Lone Star’ projesi kapsamında Teksas sınırına dikenli teller çekildi. Bu dikenli teller CBP memurları tarafından kesilince, hükümet ile Teksas yönetimi arasında yeni bir hukuki mücadele başladı.

Teksas yönetimi dikenli tellerin yasa dışı göçmen sorununa çözüm sunacağını savunurken, Eagle Pass’te görev yapan bazı görevliler bu tellerin insanlara zarar verdiğini belirtiyordu. Bölgede görev yapan bir eyalet polisi, tellere takılan hamile bir kadının bebeğini düşürdüğünü iddia etmişti.

Teksas Askeri Departmanı, üç yıl içinde Meksika sınırının çeşitli bölgelerine yerleştirilmesi planlanan dikenli teller için tam 11 milyon dolar harcadı. Teksas Başsavcısı Ken Paxton, Biden yönetimine Meksika sınırındaki dikenli telin kesildiği gerekçesiyle dava açtığını duyurdu. Del Rio bölgesinde görev yapan Bölge Yargıcı Alia Moses, konuyla alakalı karar metninde ‘Teksas’ın dikenli teller kaldırılırken kanunun çiğnendiği iddiasına yönelik yeterince kanıt sunulmadığını’ belirtti.

Paxton, Moses’in açıkladığı karara ertesi gün itiraz etti. Sonraki hafta bir federal temyiz mahkemesi, mahkeme işlemleri sürerken Sınır Devriyesi’nin telleri kesme uygulamasını durdurmasını emretti. Hemen ardından Adalet Bakanlığı harekete geçerek Yüksek Mahkeme’den bu kararın bozulmasını istedi.

Göçmenlerin uçaklarla gönderilmesi

Abbott’ın adı son olarak Meksika sınırından kaçak geçen göçmenlerin Demokratların yönetimindeki eyaletlere uçaklarla gönderilmesi ile anıldı.

Teksas yönetimi, Nisan 2022’den 2023 sonuna kadar 80.000’den fazla göçmeni otobüslere doldurup sınırdan uzak eyaletlere gönderdi. Bu otobüslerin gönderildiği yerlerden biri olan Chicago’nun yönetimi, kapasite doluluğunu gerekçe göstererek otobüslerin sadece belirli bölgelerde yolcu indirmesine, kurallara uymayan şoförlere sert cezalar verilmesine karar verdi. Abbott bu karardan bir hafta sonra sınırda bulunan 120’den fazla göçmeni uçakla Chicago’ya gönderdi.

Biden hükümetinin sınır ve göç politikalarıyla alakalı verdiği sınav devam ediyor. Teksas sınırındaki dikenli tellerle alakalı tartışmalar da bir süre daha gündemi meşgul edecek gibi görünüyor. Amerika’dan gelen göçmenlik haberlerinin nabzını tutmak için bizi takip edebilirsiniz.

Kaynak: USAtoday

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email