Teksas Sınırındaki Dikenli Tellerin Kesilmesi Hakkında Yeni Karar!

Teksas Askeri Departmanı, geçtiğimiz üç yıl içinde Meksika sınırının çeşitli bölgelerine yerleştirilecek dikenli (akordeon) teller için tam 11 milyon dolar harcadı. Dikenli tellerin yerleştirildiği bölgeler arasında, göçmenlerin sınırdan geçmeye çalışırken yaralandığı Eagle Pass de bulunuyor. Teksas eyaletine göre, stratejik olarak konumlandırılmış olan dikenli teller sınır güvenliğinin sağlanmasını ve yasa dışı göçmen akımının durdurulmasını amaçlıyordu. Greg Abbott (Teksas Valisi), başlattığı Lone Star Operasyonu kapsamında Teksas sınırına bu tellerin çekilmesi talimatını vermişti.

Teksas Eyaleti ile hükümet arasında bu dikenli teller üzerinden ortaya çıkan anlaşmazlıklar büyüdü. CBP yetkililerinin Teksas sınırındaki dikenli telleri kestiği ve kaldırdığı iddia edildi. Geçtiğimiz Kasım ayında Teksas Başsavcısı Ken Paxton, Biden yönetiminin sınırdaki dikenli tellerin kesilmesine göz yumduğunu iddia etmiş; bu durumun sınır güvenliğine zarar verdiğini belirtmişti.

Sınırdaki Dikenli Tellerle Alakalı Tartışma, Tüm Hızıyla Devam Ediyor.

Başsavcı Paxton’ın kararına itiraz edenler arasında, Del Rio bölgesinde görev yapan Bölge Yargıcı Alia Moses bulunuyordu. Moses, karar metninde ‘Teksas’ın dikenli teller kaldırılırken kanunun çiğnendiği iddiasına yönelik yeterince kanıt sunulmadığını’ belirtti. Bölge Yargıcı, aynı zamanda federal hükümetin göç uygulamaları konusundaki tavrını ve politikalarını da şu ifadelerle eleştirdi: “Göç sistemimiz ne kadar kusurlu olsa da, düzgünce uygulandığı takdirde işimize yarayacaktır. Şu an bunun yerine siyasi kin, ego ve jeopolitik gerçeklerin zarar verici bir karışımıyla karşı karşıyayız.”

Moses, sınırdaki dikenli tellerin göçmenlere ‘acil tıbbi yardım sağlama’ amacıyla kesebileceğini de belirtti. Moses’ın bu hamlesi, Eagle Pass bölgesindeki dikenli tellerin göçmenler arasında ciddi yaralanmalara sebep olduğu iddialarının ardından geldi. Sınırda görev yapan bir eyalet polisinin iddiasına göre tellere takılan hamile bir kadın, bebeğini düşürmüştü. Bunun gibi iddiaların soruşturulacağı belirtilmişti.

Teksas Başsavcısı Ken Paxton, Bu Karara İtiraz Etti.

Paxton, Moses’in açıkladığı karara ertesi gün itiraz etti. Sonraki hafta New Orleans merkezli bir temyiz mahkemesi, Moses’in kararının ertelenmesine karar verdi ve Biden hükümetine yanıt vermesi için hafta sonuna kadar vakit tanıdı. Başsavcı Paxton, konuyla alakalı yaptığı açıklamada temyiz mahkemesinin kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Paxton, “Bu, Teksas’ın vatandaşlarımızı Biden’ın açık sınır politikasından koruma hakkını destekleyen önemli bir adım“, ifadelerini kullandı.

Biden hükümetinin sınır ve göç politikalarıyla alakalı verdiği sınav devam ederken, Teksas sınırındaki dikenli tellerle alakalı tartışmalar da bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Amerika’dan gelen göçmenlik haberlerinin nabzını tutmak için bizi takip edebilirsiniz.

Kaynak: Texas Attorney General, The Texas Tribune, Jurist

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email