Pasaport İşlem Süreleri Pandemi Öncesine Döndü

pasaport

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, pasaport işlem sürelerinin pandemi öncesi normallerine döndüğünü açıkladı.

Bakanlığın açıklamasına göre pasaport başvuruları rutin hizmetlerde 6-8 hafta, hızlandırılmış hizmetlerde ise 2-3 hafta içinde işleme alınacak. Hızlandırılmış hizmet için 60 dolarlık ek ücret talep edilecek. Amerikan hükümeti, Mart 2020’den bu yana pandemi öncesindeki standart sürelere dönmeye çalışıyordu. Bu gelişmeyle hükümet bu taahhütünü yerine getirmiş oldu.

Ne olmuştu?

2020 yılında başlayan COVID-19 pandemisiyle nerdeyse tüm sektörlerin faaliyetleri durma noktasına geldi. Bu süreçte Amerikan Dışişleri Bakanlığı da pasaport işlem sürelerini uzatmak ve çıkarılan pasaport sayılarını azaltmak durumunda kaldı. Bakanlık, pandemiden bir önceki yıl olan 2019’da 20.960.491 yeni pasaport çıkarıldığını açıklamıştı. Bu sayı, 2020’de neredeyse yarıya inerek 11.711.945’e düştü.

ABD tarihinde bir rekor

Pandeminin yaraları sarılırken bakanlık da çalışmalarını hızlandırmış ve Mart 2020’den önceki sayılara ulaşmayı hedeflemişti. 2023 yılında, hem başvuru sayısında hem de çıkarılan pasaport sayısında bir rekor kırıldı.

Bakanlığın konuyla ilgili yaptığı açıklamadan bazı satır başları şunlar:

  • Bugün Amerikalıların %48’i pasaport sahibi. 1990 yılında bu oran yalnızca %5’ti.
  • Bugün dolaşımda 160 milyonun üzerinde Amerikan pasaportu bulunuyor. Bu sayı, 2007 yılındakinin neredeyse iki katı.
  • Geçtiğimiz mali yılda Dışişleri Bakanlığı 24 milyondan fazla pasaport çıkardı. Bu, ABD tarihinde bir rekor.

Bakanlık ayrıca yurtdışına seyahat eden Amerikan vatandaşlarına pasaportlarını erken yenileme çağrısında bulundu.

STEP Programı da hatırlatıldı

Bakanlık, açıklamada Amerika dışına seyahat eden vatandaşlara STEP programına (Smart Traveler Enrollment Program) kayıt yaptırması tavsiyesinde de bulundu. Bu program, yurtdışında yaşayan veya yurtdışına seyahat eden Amerikan vatandaşlarının seyahatlerini Amerikan Konsoloslukları’na kaydettirmelerine olanak sağlıyor. Vatandaşlar bu sayede seyahat edecekleri ülkelerin güvenlik koşulları hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Büyükelçilikler, STEP Programı’na kayıt yaptıran vatandaşları seyahat edilen ülkedeki doğal afetler, terör olayları ve toplumsal huzursuzluk gibi konularda bilgilendiriyor. Programa ücretsiz olarak https://step.state.gov/ adresinden kayıt olunabiliyor.

Kaynak: State.gov

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email