New York City Yönetimi, Göçmen Getiren Otobüs Firmalarına Dava Açtı

Biden Hükümeti bir süredir göç politikalarıyla ilgili zorlu bir sınav veriyor. Sınırdan kaçak yollarla geçen göçmen sayısında rekor üstüne rekor kırılıyor. Amerika-Meksika sınırında devam eden göç dalgası, birçok sığınmacının yönlendirildiği Amerikan şehirlerindeki yöneticileri etkilemeye devam ediyor.

Teksas’ın Cumhuriyetçi Valisi Greg Abbott, bir süredir Meksika sınırından geçen göçmenleri otobüslere doldurup Demokratlar tarafından yönetilen bölgelere gönderiyor. Nisan 2022’den bu yana 80.000’den fazla göçmenin sınırdan uzak eyaletlere gönderildiği uygulama, havayolu taşımacılığıyla genişletilmişti.

Chicago, uygulamanın önüne geçmek için gerekli evrakları doldurmayan ve göçmenleri kurallara aykırı biçimde şehre bırakan otobüs şoförlerine sert cezalar uygulanmasına karar vermişti. Abbott bu karardan bir hafta sonra sınırda bulunan 120’den fazla göçmeni uçakla Chicago’ya gönderdi.

New York göçmenleri taşıyan otobüslere karşı önlem almaya karar verdi.

New York City Belediye Başkanı Eric Adams, binlerce göçmeni New York City’e taşıyan otobüs seferlerinin durdurulması için 17 şehirler arası otobüs firmasına dava açtı.

Çarşamba günü New York Yüksek Mahkemesi’ne sunulan davada Teksas, Louisiana, Ohio ve Indiana’dan şehirlerarası otobüs firmaları yer alıyor. Adams, 2022 yılından bu yana şehre gelen 33.000’ye yakın sığınmacının masraflarını karşılamak için 708 milyon dolar tazminat talep ediyor.

Göç sorunu yerel kaynakları zorluyor.

Göçmenlerin kara ve hava yoluyla farklı şehirlere yerleştirilmesi, şehirlerin ve eyaletlerin yerel kaynaklarını zorluyor. New York City, bu davadan alacağı tazminat ile göç krizinin şehre yüklediği mali yükü kontrol altına almayı amaçlıyor.

Belediye Başkanı Adams geçtiğimiz hafta şehre sığınmacı taşıyan otobüslerin çeşitli yönergeleri takip etmelerini şart koşan bir kararname imzaladı. Bu kararnamede şehirler arası otobüslerin sığınmacıları nerede ve ne zaman bırakabileceği düzenlenmişti. Ayrıca otobüslerin şehre ulaşmadan önce yazılı bir bildirimde bulunması koşulu da getirilmişti. Bu yönergelere uymayan firmalara para cezası verilmesi, otobüslere el konulması ve hatta hapis cezası verilmesi de gündeme getirilmişti.

Belediye Başkanı Adams’ın baş danışmanı Lisa Zornberg, Teksas’tan gelen hiçbir otobüsün bu şartlara uymadığını belirtti.

Teksas Valisi Abbott bu davaya karşı çıktı.

Teksas’ın Cumhuriyetçi Valisi Greg Abbott, dava hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bu temelsiz bir dava ve cezalandırılmalı. Açıkça görülüyor ki Belediye Başkanı Adams, Amerikan Anayasası’nın ticarete ilişkin maddeleri ve Yüksek Mahkeme’nin tanıdığı seyahat hakkı hakkında hiçbir şey bilmiyor.

New York Sosyal Hizmetler Yasası’nda bu konuya ilişkin şu ifadeye yer veriliyor: “İhtiyaç sahibi bir kişiyi eyalet dışından ve kamu yükü oluşturma amacıyla getirenler, getirdikleri kişiyi eyalet dışına taşımak veya giderlerini üstlenmek zorundadır.” Dava metninde de bu kanun maddesine atıfta bulunuluyor.

Kaynak : NYC.gov, CNN, NYSenate.gov, Texas.gov

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email