Kredi Sektöründe Bir Yenilik: Petal Card Nedir?

Günümüzde neredeyse herkes kredi kartı kullanıyor ve ihtiyaçlarını kredi kartı ile karşılıyor. Dolayısıyla kredi kartları hayatımıza oldukça entegre edilmiş vaziyette. Hal böyle olunca bütün alanlarda olduğu gibi kredi kart sektöründe de yeni gelişmelerle karşılaşmamız mümkün hale geliyor. İşte bu yeni ve özgün kredi kartlarından bir tanesi de Petal Şirketi tarafından piyasaya sunulmuş olan petal kartları (petal card).

Petal nedir?

Petal, New York ile Virginia eyaletlerinde kurulmuş bir teknoloji şirketi. Başta WebBank olmak üzere birçok şirketle ortaklık içerisinde olan Petal, içinde bulunduğumuz tarih itibariyle üç farklı çeşitte kart sunuyor. Ana misyonunu daha fazla insanın kredi kartı kullanması olduğunu söyleyen Petal’ın sunduğu kartlara birazdan geçeceğiz.

Petal’ın diğerlerinden farkı nedir?

Petal’ın algoritması, diğer uygulamalardan daha farklı çalışıyor. Petal, kullanıcıların banka hesaplarındaki hareketlere, birikimlerine ve harcamalarına göre kendi uygun bulduğu kartı veriyor. Veri analizlerini de bu geliştirdiği algoritması sayesinde inceliyor. Söz konusu incelemeyi kendisi yaptığı için de kredi kartı almak isteyenlerden de herhangi bir kredi geçmişi, teminat veya başka bir şart aramıyor. Çünkü algoritmasından çıkan sonuçlara göre kendi kanaatini kendisi veriyor. Aşağıdaki koşulları sağlayan herkes, Petal aracılığıyla bir kredi kartına sahip olabiliyor:

  • En az 18 yaşında olmak
  • Amerika’da ikamet ediyor olmak
  • Bir sosyal güvenlik numarasına sahip olmak

Petal Card türleri neler?

Petal card, kullanıcılarına üç farklı kart türü sunuyor. Hangi kartı alacağınız ise tamamen kredi geçmişinize, nakit akışınıza ve hangi ön koşulları sağladığınıza göre değişebiliyor. Petal’ın sunduğu kart türleri şunlar;

  • Petal 1: No Annual Fee Visa Kredi Kartı
  • Petal 1: Rise Visa Kredi Kartı
  • Petal 2: Cash Back, No Fees Visa Kredi Kartı

Şimdi kısaca bu kart türlerine bir göz atalım.

Petal Card 1: No Annual Fee Visa Kredi Kartı

Petal, bu kartı genelde iyi bir nakit veya kredi akışı olmayan ve kredi skorunu yükseltmek isteyenlere vermektedir. Temel olarak diğer Petal 1: Rise Visa Kredi Kartına benzemektedir. Herhangi bir yıllık ücreti yoktur. Ancak geç ödenme hallerinde ek ücret talep edilebilmektedir. 5,000$’a kadar kredi limiti tanıyabilmektedir.

Petal Card 1: Rise Visa Kredi Kartı

Petal, bu kartı genelde diğer iki kart türüne uygun olmayanlara vermektedir. Bundan ötürü de imkanları hem Petal 1: No Annual Fee Visa Kredi Kartından hem de Petal 2: Cash Back, No Fees Visa Kredi Kartından daha kısıtlıdır. Diğer iki kartın aksine bu kartın şu anda yıllık 59$ ücreti bulunmaktadır. Geç ödeme hallerinde ek ücret talep edilebilmektedir. 3,500$’a kadar kredi limite tanıyabilmektedir.

Petal Card 2: Cash Back, No Fees Visa Kredi Kartı

Petal, bu kartı genelde nakit akışı veya kredi akışı daha iyi olan kimselere vermektedir. Diğer iki kart türüne göre sağladığı en büyük avantaj, herhangi bir ücret talep etmemesidir. 10,000$’a kadar kredi limiti tanıyabilmektedir. Diğer kartlar içerisinde en büyük avantajlara sahip olan Petal card çeşididir.

Peki genel anlamıyla Petal card seçilmeye değer mi? Bunun cevabını en iyi verebilecek kişiler kesinlikle sizsiniz. Ancak genel hatlarıyla Petal card, kredi sektörüne yeni giriş yapmış kişiler açısından gayet avantajlı imkanlar sunabiliyor.

Dipnot olarak şunun da eklenmesinde yarar var: 2023 yılının mayıs ile haziran ayından itibaren Petal, eski kartlar açısından (hem Petal 1: No Annual Fee Visa Kredi Kartı hem Petal 2: Cash Back, No Fees Visa Kredi Kartı dahil) belli bir yıllık ücret ile gecikme ücreti alabileceğini duyurdu. Ancak bu, yeni kart talep edenler açısından geçerli değil.

Kaynak: Petalcard, Nerdwallet

Amerika Vatandaşlığı başvuru şartlarını anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email