H-1B Vizesi Artık Amerika İçinde Yenilenebilecek!

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, H-1B sahibi çalışanların Amerika’dan ayrılmadan vizelerini yenileme seçeneğine sahip olmasını sağlayan yeni bir pilot program açıkladı.Programın Beyaz Saray tarafından onaylanması halinde önümüzdeki yılın başlarında hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu program sayesinde H-1B sahiplerine önemli avantajlar sağlanacak. Bu avantajlardan en önemlisi, H-1B sahibi çalışanların artık Amerika’dan ayrılmadan vizelerini yenileyebilmesi.

H-1B Vizesi Sahipleri için 20 Yıllık Sistem Değişecek!

Vize sahiplerinin Amerika’dan ayrılmadan vizelerini yenileyebilmelerine olanak sağlayan program yaklaşık 20 yıl önce, 2004 yılında sonlandırılmıştı. 11 Eylül saldırılarının ardından Amerikan hükümetinin vizeye başvuran kişilerin parmak izi ve biyometrik gibi bilgilerine ulaşmayı talep etmesi, uygulamanın sonlandırılmasına gerekçe olarak gösterilmişti. 2004 yılından önce, Amerika’da bulunan ancak vizelerinin süresi dolmuş olan kişiler pasaportlarını gerekli belgelerle birlikte hükümetin ilgili birimlerine posta yoluyla göndererek başvuruda bulunabiliyordu.

H-1B Sahibi Olmak için 2004’de Şartlar Değiştirildi.

2004 yılından sonra uygulama değişmiş ve H-1B vizesine başvurmak isteyen kişilerin kendi ülkelerinden başvuru yapmaları zorunlu hale getirilmişti. Bu da hem çalışanlar hem de işverenler için oldukça maliyetli ve can sıkıcı bir uygulamaydı. H-1B ile Amerika’da çalışan kişi, vize damgalı pasaportunu konsolosluktan geri alıncaya kadar kendi ülkesinde beklemek durumunda kalıyordu. Bunun üzerine pandemi koşullarında konsolosluktaki işlem sürelerinin uzaması da eklenince, programda bir değişikliğe gidilmesi kaçınılmaz hale geldi.

Özellikle göçmenlik avukatları ve bazı işveren grupları, H-1B vizesi uygulamalarının yenilenmesi ve sürecin daha rahat bir hale getirilmesi için hükümete baskı yapıyordu. Vizesini yenilemek üzere Amerika’dan ayrılan birçok çalışan, uzun bekleme sürelerine takılıp ülkelerinde kalmak ve beklemek durumunda kalıyordu. Bu durum hem çalışanların para kaybetmesine hem de Amerika’ya yerleşmiş ailelerinden uzakta kalmalarına neden oluyordu.

Cumhuriyetçi Başkan Adayı: “H-1B Sistemi Değiştirilecek”

Bu son hamle, Cumhuriyetçi Başkan adayı Vivek Ramaswamy’nin H-1B vizesi ile alakalı yaptığı açıklamaların ardından geldi.

Ramaswamy, Fox News’e verdiği röportajda “Bu bir piyango. Liyakate göre vize vermek yerine neden piyangoya başvuralım ki?” ifadelerini kullanmıştı.

Özellikle Hindistan kökenli IT (bilgi teknolojileri) personelleri arasında büyük rağbet gören H-1B vizesi, Amerikalı şirketlerin yabancı kökenli çalışanları işe almalarına olanak sağlıyor. Teknik alanlarda uzman kişilere verilen H-1B vizesi sayesinde her yıl on binlerce yabancı çalışan işe alınabiliyor.

Kaynak: Bloomberg Law, Economic Times

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email