Biden Yönetimi Güney Sınırındaki İnşaate Devam Edecek: Tepkiler Var

Biden Hükümeti, Güney Teksas sınırındaki duvarın inşasına devam edilmesi için bazı adımlar attı.

Hükümet, daha önce Trump hükümetinin 26 farklı federal yasadan feragat ederek uygulamaya sunduğu sınır duvarı uygulamasını yeniden hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Uygulama kapsamında, illegal geçiş oranının yüksek olduğu Rio Grande sınırına bariyerler inşa edilecek.

Biden’ın bu kararına büyük tepki var.

Biden’ın geniş kapsamlı yürütme yetkisini kullanarak Güney sınırındaki duvar inşaatına devam edilmesine karar vermesi tepkiyle karşılandı. Demokrat Parti Teksas Kongre üyesi Henry Cuellar, konuyla ilgili ”Sınır duvarı, 21. yüzyılın getirdiği bir probleme 14. yüzyıldan kalma bir çözüm sunmak anlamına geliyor. Bu uygulama bölgedeki sınırın güvenliğini artırmayacak. Vergilerin boşu boşuna, etkisiz bir sınır duvarı için harcanmasına karşı çıkmaya devam edeceğim”, dedi.

Çevreci gruplar ise sınır duvarının endemik bitkilerin ve nesli tükenmekte olan hayvanların yaşam alanlarını tahrip edeceğini belirtiyor. Center for Biological Diversity adına konuşan çevreci Laiken Jordahl, “Duvar inşaatı, yaban hayatındaki göçlere engel olacak. Yaban hayvanların yaşam alanlarını büyük ölçüde yok edecek. Ve sınır politikası için korkutucu bir geri adım olacak“ ifadelerini kullandı.

Trump döneminden kalan uygulama devam edecek gibi görünüyor.

Trump yönetimi boyunca Güney sınırındaki duvarın yaklaşık 724 kilometresi inşa edildi. Biden, göreve geldiğinde bu duvarın inşasını durdurmuştu. Teksas Valisi Greg Abbott ise inşaatın devam etmesine karar vermişti.

Konuyla alakalı 20 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan bir federal bildiride şöyle deniyordu: “Tüm Güney sınırını kapsayan devasa bir duvar inşa etmek, sınırdaki sorunlara gerçekçi bir çözüm sunmayacak.

Sınır yetkilileri, duvarın inşasına devam edilmesini öngören yeni projenin bu bildiriyle çelişmediğini iddia etti: “Kongre, 2019 mali yılındaki fonunu sınır güvenliği işlemlerine ayırdı. Bu fonların amacına uygun şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.

Biden yönetimi, artan yasa dışı geçişleri durdurmaya çalışıyor.

Anketlere göre halk, sınır güvenliğini sağlama konusunda Trump’ı Biden’dan daha başarılı buluyor. Biden’ın önümüzdeki yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde şansını artırmak için bu yollara başvuruyor olabileceği de düşünülüyor.

Özellikle son mali yılda Rio Grande sınırından yaklaşık 245.000 yasa dışı geçişin kaydedilmiş olması, endişeleri artırdı. İç Güvenlik Bakanı Mayorkas, konuyla ilgili “Amerika’ya yasa dışı girişleri engellemek için fiziki bariyerler inşa edilmesine ihtiyaç var“, dedi.

Kaynak: Federal Register, White House, BBC, Associated Press

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email