Amerika’nın Korkulan Kurumu: IRS Nedir?

Amerika’da Milli Gelir Dairesi (Internal Revenue Service / IRS), vergi toplama ile vergilerle alakalı kanunların çıkarılmasıyla ilgilenen devlet dairesidir. Ayrıca vergi hukukuyla alakalı doğan belli uyuşmazlıkları çözmek ve itirazları karara bağlamakla da ilgilenmektedir. Bununla birlikte Amerika’da yaşayanların önemli bir kısmı, IRS’ten çekinmektedirler. Peki bunun sebebi neyden kaynaklanıyor olabilir?

Bunların birincisi şudur: IRS farklı yaptırımlar uygulayabilir. Eğer bir kişi, vergisini vaktinde ödemezse; ödemediği tutarın %0,5’ini ceza olarak ödemek durumunda kalıyor. Bu oran, bir eşyaya el koyulacağına dair IRS’in bildirim yapmasından 10 gün sonra %1’e yükseliyor. Benzer bir durum kişinin vergi beyannamesini vaktinde sunmaması durumunda da karşımıza geliyor. Burada da kişi, ödemediği veya geciktirdiği vergi tutarının %5’ini ceza olarak ödemek zorunda tutuluyor. Eğer kişi, 60 günü geçtikten sonra hala beyanname sunmazsa alacağı minimum ceza ise 450$ oluyor.

Bazı insanlar audit‘ten rahatsızlık duyabiliyor.

Ayrıca insanlar özel olarak vergi denetimine (audit) tutulmaktan rahatsız olabiliyorlar. Aslında bu çok karşılaşılan bir durum değil. Her 250 kişiden ortalama sadece 1 kişi vergi denetimine tabi tutuluyor. Bu kişiler genelde IRS’in dizayn ettiği bilgisayar programlamasının sistem taraması üzerinden seçiliyorlar. Bu kişiler seçildikten sonra denetimleri ya mail yoluyla ya da gerçek bir insan aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Ancak denetim sonucunda illa ki denetime tutulan kişinin dediklerinden farklı bir neticeye varılması gerekmiyor. Kimi durumlarda bu kişinin dediklerinin tutarlı olduğuna karar verilebiliyor.

IRS’in el koyma yetkisi de bulunuyor.

İnsanların korkmalarındaki bir başka neden ise IRS’in el koyma yetkisi olmasıdır. IRS, gerekli ödemelerin yapılmaması ve ikazların dikkate alınmaması durumunda bir kişinin mülkiyetine (ev, araba, bot, vb.) el koyulması söz konusu olabilmektedir. Hatta IRS, bir kişinin maaşlarına, banka hesaplarına, sosyal sigorta yardımlarına veya emeklilik gelirlerini dahi alabilmektedir.

Peki bir kişi, vergi denetimine maruz kalmamak için nelere dikkat edebilir? Bu hususları temel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gelir ile gider / kredi beyanları arasında bir bağlantı olmalıdır. Yıllık 80,000$ kazanıyorum ancak bunun 60,000$’ını hayırsever olarak bağışlıyorum diyen bir kişi, IRS’in dikkatini çekecektir.
  • Kazanılan gelirler konusunda eksik beyanda bulunmak da IRS’i rahatsız edecektir. İşverene veya iş sektörüne göre doğru formlar, eksiksiz bir şekilde göndermeli ve bütün gerekli dokümanlar da hazırlamalıdır.
  • Bazı hallerde IRS tarafından, ödenen miktarın bir kısmının vergi yükümlüsüne geri verilmesi gerekebilir. Bu duruma negatif gelir vergisi (negative income tax) adı verilmektedir. İşte bu taraz bir durum söz konusu olduğunda IRS, ödeme yapmadan önce inceleme yapma ihtiyacı hissedebilir.
  • Gelir ve giderlerin birebir yazılmasına özen gösterilmelidir. Çok fazla yuvarlanmış sayıların olması olumsuz bir izlenim yaratacaktır. Bir kişi şirketinde personel için 15,000$, reklam için 7,000$, destek ekibi için 2,000$ harcama yapıyorum derse bu sayılardan IRS’in şüphe etmesi gayet doğaldır.

Amerika’ya göç oldukça karmaşık. Biz size yardımcı olmak için buradayız. Profesyonel bir avukattan yardım almayı ihmal etmeyin!

Kaynak: Internal Revenue Service, Forbes, CNBC

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email