Amerikan vatandaşlarının artık Avrupa’ya seyahat ederken bir seyahat iznine ihtiyacı var!

Amerikan vatandaşlarının dikkatine! 2024 yılından itibaren, Avrupa’ya seyahat ederken, artık ziyaret etmeden önce Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi (European Travel Information and Authorization System – ETIAS) aracılığıyla izin başvurusunda bulunmanız gerekecek.

Henley Pasaport Endeksi’ne göre bugün Amerikalı gezginler 184 küresel destinasyona vizesiz erişim hakkına sahip. ABD pasaportu şu anda sahip olunabilecek en güçlü pasaportlar sıralamasında sekizinci sırada yer alsa da, Avrupa Birliği’nin ABD’li ziyaretçiler için yeni belge gerekliliklerini eklemesiyle bu sıralama değişebilir.

ETIAS Nedir?

ETIAS seyahat izni, 30 Avrupa ülkesinden herhangi birine seyahat eden vizeden muaf vatandaşlar için bir giriş şartıdır. Seyahat eden kişinin pasaportuna bağlıdır. Üç yıla kadar veya pasaportun süresi dolana kadar (hangisi önce gelirse) geçerlidir. Yeni bir pasaport alırsanız, yeni bir ETIAS seyahat izni almanız gerekir.

Dikkat: ETIAS şu anda faaliyette değildir ve herhangi bir başvuru toplanmamaktadır.

Geçerli bir ETIAS seyahat izniyle, ETIAS izni gerektiren Avrupa ülkelerinin topraklarına kısa süreli kalışlar için (herhangi bir 180 günlük dönemde 90 güne kadar) istediğiniz sıklıkta girebilirsiniz. Ancak, ETIAS izni girişi garanti etmez. Ülkeye vardığınızda, bir sınır görevlisi pasaportunuzu ve diğer belgelerinizi görmek ve giriş koşullarını karşıladığınızı doğrulamak isteyecektir.

ETIAS’ın resmi web sitesinin yanı sıra mobil uygulamada da yer alacak olan başvuru formunun ücreti 7 Avro veya 7.79 ABD Doları.

Seyahat için onay aldıktan sonra, ETIAS gerektiren Avrupa ülkelerinde herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 güne kadar kalma hakkınız olur ve seyahat eden kişinin tüm kalışı boyunca geçerli bir ETIAS’a sahip olması gerekir. Süre sınırına uyduğunuz sürece istediğiniz zaman ayrılabilir ve geri dönebilirsiniz.

ETIAS’a göre, çoğu başvurunun dakikalar içinde işleme alınması gerekiyor, ancak bir başvurunun daha uzun sürmesi durumunda, kararlar dört gün içinde veya başvuru sahibinden ek belgeler istenirse 14 güne kadar gönderilecek. Bir mülakata davet edilmeniz halinde bu süre 30 güne kadar uzayabilir. Avrupa Birliği, “planladığınız seyahatten çok önce” ETIAS izni için başvuruda bulunmanızı öneriyor.

Başvurduktan sonra, başvurunuzun gönderildiğini teyit eden ve benzersiz ETIAS başvuru numaranızı içeren bir e-posta alacaksınız: bu numarayı ileride kullanmak üzere sakladığınızdan emin olun. ETIAS seyahat iznini aldıktan sonra, yolcular isim, pasaport numarası ve diğer bilgilerinin doğru olduğundan emin olmalıdır, çünkü herhangi bir hata sınırı geçmelerini engelleyecektir.

Başvurunuzun reddedilmesi halinde, e-postada bu kararın gerekçeleri belirtilecektir. Ayrıca e-posta, nasıl itiraz edileceği, yetkili makamın ayrıntıları ve itiraz için ilgili süre sınırı hakkında bilgi içerecektir.

ETIAS seyahat izniniz seyahat belgenizle bağlantılı olduğundan, ETIAS başvurunuzda kullandığınız belgeyi yanınızda taşıdığınızdan emin olun. Aksi takdirde, uçuşunuza, otobüsünüze veya geminize binmenize ya da ETIAS gerektiren Avrupa ülkelerinden herhangi birine girmenize izin verilmeyecektir.

Avrupa Birliği’nin önerdiği ETIAS kontrol listesi:

  • ETIAS seyahat izni için çok önceden, biletinizi almadan veya konaklama rezervasyonunuzu yaptırmadan önce başvurun.
  • Pasaport bilgilerinizin ETIAS izninizdekilerle aynı olduğundan emin olun – eşleşmezlerse sınırda uçağa binişiniz ve girişiniz reddedilecektir.
  • ETIAS seyahat izninizin geçerli olduğundan emin olun.
  • ETIAS gerektiren Avrupa ülkelerinde ne kadar süre kalabileceğinizi kontrol edin.
  • Pasaportunuzun ETIAS gerektiren Avrupa ülkelerinden planladığınız ayrılışınızdan sonraki üç ay boyunca geçerli olduğundan emin olun – geçerli değilse sınırda girişiniz reddedilecektir (istisnalar olabilir).

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email