Amerika’da En Çok Para Kazanan 61 Meslek

Amerika’da yeni bir hayat kurmaya niyetlenenler veya kazancını artırmak isteyenler için Amerika’da en çok para kazandıran meslekleri ve iş hayatı hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. İyi okumalar dileriz. 

Amerika’daki en çok para kazandıran mesleklere bakmadan önce, ülkedeki çalışma koşullarına ilişkin birkaç bilgiyi paylaşmakta fayda var;

  1. Temmuz 2022 itibarıyla 333 milyonluk Amerika nüfusunun 160 milyonunu çalışanlar oluşturuyordu.
  2. Çalışma İstatistik Bürosu’nun raporuna göre Amerika’da en çok gelir getiren iş kolu, ortalama hane gelirinden yüzde 400 fazla para kazandırıyor.
  3. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, 2023 yılının son çeyreğinde ABD’de ortalama yıllık maaş 59.384 dolardır.
  4. Ayrıca federal asgari ücret, 2024 itibarıyla saat başına 7.25 dolar olarak belirlenmiştir.

Amerika’da Hangi Eğitim Seviyesi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Amerika’nın İşçi İstatistikleri Bürosu’nun (BLS) araştırmasına göre, eğitim seviyelerinin aldıkları ortalama maaşlar şu şekilde;

Eğitim seviyesiOrtalama haftalık kazanç (Dolar cinsinden)İşsizlik oranı (%)
Doktora mezunu2,1091.6
Uzmanlık eğitimi mezunu (Tıp, hukuk gibi özel eğitim gerektiren meslekler)2,2061.2
Yüksek lisans mezunu1,7372.0
Üniversite mezunu1,4932.2
Önlisans mezunu1,0582.7
Diplomasız üniversite mezunu9923.3
Lise mezunu8993.9
Daha altı7085.6

Sağlık alanında faaliyet gösteren meslek kolları ön plana çıkıyor.

Yine BLS verilerine göre, yıllık kazanç bazında en çok para kazanan çalışanlar sağlık alanında faaliyet gösteriyor.

Cerrahi, pediatri, ortopedi, radyoloji, patoloji, jinekoloji, acil doktorluğu, dermatoloji ve kardiyoloji gibi alanlarda faaliyet gösteren doktorların yıllık maaşları ortalama 239.200 dolar civarında seyrediyor.

Diş hekimleri ise yılda ortalama 212.740 dolar gelir elde ediyor.

Sağlık haricindeki alanlarda da imkan var.

Sağlık sektörünün dışındaki işlerden de gelir elde etmek mümkün;

  • Havayollarında çalışan kaptan ve yardımcı pilotların yıllık ortalama geliri 209,680 doları buluyor.
  • Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticiliği de 180,720 dolarla çok kazandıran mesleklerden bir diğeri.
  • Mimarlık ve mühendislik alanlarında yönetici konumunda bulunanlar, 172,290 dolarlık ortalama yıllık gelirle en çok kazananlar arasında.
  • Şirketlerin pazarlama departmanlarında yöneticilik yapan kişiler yılda ortalama 161,040 dolar kazanıyor.

Peki, Amerika’da en çok kazandıran meslekler nasıl sıralanıyor? Sizin için Amerika’da en çok kazanan 61 mesleği sıraladık!

Amerika’da En Yüksek Maaş Alan 61 Meslek

Amerika’nın İşçi İstatistikleri Bürosu’nun (BLS) 2022 verilerine göre Amerika’da en çok kazanan meslekler tıp alanında bulunuyor. Bunun dışında bilgisiyar ve teknoloji endüstrileriyle alakalı meslekler ve avukatlar da çok kazanan mesleklerin arasında bulunuyor. Gelin, Amerika’da en çok para kazanan 61 mesleğe bakalım:

1. Kardiyolog: Yıllık Ortalama Maaş $421,330

Kardiyologlar, kalp ve damar hastalıklarıyla ilgilenen doktorlardır. Kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisini gerçekleştirirler. EKG, anjiyo, stent takma gibi tedavilerden sorumlulardır.

2. Pediatrik Olmayan Ortopedi Cerrahları: Yıllık Ortalama Maaş $371,400

Pediatrik olmayan ortopedi cerrahları, 18 yaş ve üzeri hastaların kemik, eklem ve kas hastalıklarıyla ilgilenen doktorlardır. Kırık, çıkık, ameliyat gerektiren eklem hastalıkları ve spor yaralanmaları gibi medikal sorunları tedavi ederler.

3. Pediatrik Cerrahlar: Yıllık Ortalama Maaş $362,970

Pediatrik cerrahlar, yenidoğan ve çocuklarda görülen cerrahi hastalıkları teşhis ve tedavi eden doktorlardır. Doğuştan gelen anomaliler, fıtık, apandisit, kasık fıtığı gibi problemleri ameliyatla düzeltirler.

4. Sporcular ve Spor Müsabakalarına Katılanlar: Yıllık Ortalama Maaş $358,080

Bu kategoride profesyonel sporcular, antrenörler, hakemler ve diğer sporla ilgili kişiler yer alır. Sporcular, antrenman ve müsabakalar yoluyla yüksek performans göstererek gelir elde ederler.

5. Cerrahlar: Yıllık Ortalama Maaş $337,980

Cerrahlar, çeşitli tıbbi problemleri ameliyat yoluyla çözmek için eğitim almış doktorlardır. Beyin cerrahisi, kalp cerrahisi, genel cerrahi, plastik cerrahi gibi birçok alt dalı bulunur.

6. Radyologlar: Yıllık Ortalama Maaş $329,080

Radyologlar, röntgen, MR, tomografi gibi görüntüleme yöntemlerini kullanarak hastalıkların teşhis ve takibini yapan doktorlardır. Görüntüleme yöntemlerinden elde edilen verileri yorumlayarak tanı koymada yardımcı olurlar.

7. Dermatologlar: Yıllık Ortalama Maaş $327,650

Dermatologlar, cilt, saç ve tırnak hastalıklarıyla ilgilenen doktorlardır. Akne, egzama, sedef hastalığı, cilt kanseri gibi problemleri teşhis ve tedavi ederler.

8. Acil Tıp Hekimleri: Yıllık Ortalama Maaş $316,600

Acil tıp hekimleri, acil serviste başvuran hastaların ilk değerlendirmesini ve acil müdahalesini yapan doktorlardır. Hastaların durumunu stabilize ederek gerekli tedaviye yönlendirirler.

8. Ağız, Diş ve Çene Cerrahı: Yıllık Ortalama Maaş $309,410

Ağız, diş ve çene cerrahları, diş ve diş eti hastalıklarıyla ilgilenen ve cerrahi işlemleri uygulayan doktorlardır. Çekim, implant, gömülü diş operasyonu gibi işlemleri gerçekleştirirler.

9. Anesteziyolog: Yıllık Ortalama Maaş $302,970

Anesteziyologlar, ameliyat sırasında hastalara anestezi uygulayan doktorlardır. Ameliyat sırasında hastanın ağrısız ve konforlu bir şekilde uyumasını sağlarlar.

10. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları: Yıllık Ortalama Maaş $277,320

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, kadın üreme sistemi ile ilgili hastalıkları teşhis ve tedavi eden doktorlardır. Hamilelik, doğum ve doğum sonrası bakımı da bu uzmanlık alanına girer.

11. Pediatrik Olmayan Göz Doktorları: Yıllık Ortalama Maaş $265,450

Pediatrik olmayan göz doktorları, 18 yaş ve üzeri hastaların göz hastalıklarıyla ilgilenen doktorlardır. Göz muayenesi, görme kusurlarını düzeltme, katarakt ve glokom gibi hastalıkları tedavi etme gibi görevleri vardır.

12. Nörolog: Yıllık Ortalama Maaş $255,510

Nörologlar, sinir sistemi hastalıklarıyla ilgilenen doktorlardır. Beyin, omurilik ve sinirlerle ilgili hastalıkları teşhis ve tedavi ederler.

13. Patolog Hekimler: Yıllık Ortalama Maaş $252,850

Patolog hekimler, doku ve hücre örneklerini inceleyerek hastalıkları teşhis eden doktorlardır. Kanser gibi hastalıkların teşhisinde önemli rol oynarlar.

14. Hekimler: Yıllık Ortalama Maaş $251,990

Hekimler, genel sağlık hizmetleri sunan ve hastalıkları teşhis ve tedavi eden doktorlardır. Aile hekimliği, iç hastalıkları, genel cerrahi gibi birçok alt dalı bulunur.

15. Psikiyatrist: Yıllık Ortalama Maaş $247,350

Psikiyatristler, ruhsal bozukluklarla ilgilenen doktorlardır. Depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk gibi hastalıkları teşhis ve tedavi ederler.

16. Üst Düzey Yöneticiler: Yıllık Ortalama Maaş $246,440

Üst düzey yöneticiler, büyük firmalarda ve kurumlarda yönetimsel görevler üstlenen kişilerdir. Stratejik planlama, organizasyon ve finansal yönetim gibi konularda sorumluluk sahibidirler.

17. Diğer Hekimler: Yıllık Ortalama Maaş $238,700

Bu kategoride, aile hekimleri, çocuk doktorları, kulak burun boğaz doktorları gibi farklı uzmanlık alanlarında çalışan hekimler yer alır.

18. Uzman Diş Hekimleri: Yıllık Ortalama Maaş $233,430

Diş hekimliği alanında ortodonti, periodontoloji, endodonti gibi farklı uzmanlık alanlarında çalışan diş hekimleri bu kategoride yer alır.

19. Havayolu Pilotları, Yardımcı Pilotlar ve Uçak Mühendisleri: Yıllık Ortalama Maaş $225,740

Havayolu pilotları, uçakları kullanarak yolcu ve kargo taşımacılığı yaparlar. Yardımcı pilotlar, pilotlara uçuş sırasında yardımcı olurlar. Uçak mühendisleri ise uçakların sistemlerinin bakımı ve onarımıyla ilgilenirler.

20. Genel Dahiliye Hekimleri: Yıllık Ortalama Maaş $225,270

Genel dahiliye hekimleri, yetişkin hastaların genel sağlık problemleriyle ilgilenen doktorlardır. Teşhis ve tedavi, hastalara sağlıklı yaşam tarzı tavsiyeleri verme gibi görevleri vardır.

21. Aile Hekimleri: Yıllık Ortalama Maaş $224,460

Aile hekimleri, her yaştan aile bireyine birinci basamak sağlık hizmeti sunan doktorlardır. Teşhis ve tedavi, hastalara yönlendirme, aile hekimliği biriminde aşı yapma ve diğer sağlık hizmetlerini sunma gibi görevleri vardır.

22. Ortodontist: Yıllık Ortalama Maaş $216,320

Ortodontistler, diş ve çenelerin düzensizlikleriyle ilgilenen diş hekimleridir. Diş teli ve diğer ortodontik tedaviler uygulayarak diş ve ağız sağlığını iyileştirirler.

23. Hemşire Anestezistler: Yıllık Ortalama Maaş $205,770

Hemşire anestezistler, anestezi uzmanlarının gözetiminde hastalara anestezi uygulayan hemşirelerdir. Ameliyat öncesi, sırası ve sonrası hastaların takibini yaparlar.

24. Genel Pediatri Uzmanları: Yıllık Ortalama Maaş $203,240

Genel pediatri uzmanları, 0-18 yaş arası çocukların genel sağlık problemleriyle ilgilenen doktorlardır. 

25. Diş Hekimleri: Yıllık Ortalama Maaş $180,900

Diş hekimleri, diş ve diş eti hastalıklarıyla ilgilenen ve diş hekimliği tedavilerini uygulayan sağlık personelleridir. Diş çekimi, dolgu, kanal tedavisi gibi işlemleri gerçekleştirirler.

26. Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $173,670

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri, bir kurumun bilgisayar sistemlerinin ve ağlarının planlanması, yönetimi ve kontrolünden sorumlu kişilerdir.

27. Finans Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $166,050

Finans yöneticileri, bir kurumun finansal kaynaklarının yönetiminden sorumlu kişilerdir. Bütçeleme, yatırım, risk yönetimi gibi konularda görev alırlar.

28. Avukatlar: Yıllık Ortalama Maaş $163,770

Avukatlar, hukuki konularda danışmanlık hizmeti veren ve davalarda müvekkilleri temsil eden kişilerdir. Hukuki araştırma, sözleşme hazırlama ve dava açma gibi görevleri vardır.

29. Fen Bilimleri Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $163,610

Fen bilimleri yöneticileri, biyoloji, kimya, fizik gibi fen bilimleri alanlarında araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yöneten kişilerdir. Araştırma projelerinin planlanması, bütçelenmesi ve yürütülmesinden sorumludurlar.

30. Mimari ve Mühendislik Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $163,310

Mimari ve mühendislik yöneticileri, mimari ve mühendislik projelerinin planlanması, yönetimi ve kontrolünden sorumlu kişilerdir. Ekipleri yönetir, bütçeleri kontrol eder ve projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlarlar.

31. Pazarlama Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $158,280

Pazarlama yöneticileri, bir ürün veya hizmetin pazarlama stratejisini ve planını oluşturan ve uygulayan kişilerdir. Pazar araştırması, ürün geliştirme, reklam ve promosyon gibi konularda görev alırlar.

32. Ayak Hastalıkları Uzmanı: Yıllık Ortalama Maaş $157,970

Ayak hastalıkları uzmanları, ayak ve ayak bileği hastalıklarıyla ilgilenen doktorlardır. Ayak muayenesi, teşhis ve tedavi, ameliyat gibi görevleri vardır.

33. Bilgisayar ve Bilgi Araştırma Bilimcileri: Yıllık Ortalama Maaş $155,880

Bilgisayar ve bilgi araştırma bilimcileri, bilgisayar bilimi ve bilgi teknolojisi alanlarında yeni bilgi ve teknolojiler geliştirmek için araştırmalar yapan kişilerdir. Yapay zeka, veri bilimi ve algoritma geliştirme gibi konularda çalışırlar.

34. Spikerler ve Radyo DJ’leri: Yıllık Ortalama Maaş $155,730

Spikerler ve radyo DJ’leri, radyo ve televizyonda haber, spor, müzik gibi programları sunan kişilerdir. Ses tonlarını ve diksiyonlarını kullanarak programları ilgi çekici hale getirirler.

35. Hakimler ve Sulh Hakimleri: Yıllık Ortalama Maaş $153,700

Hakimler ve sulh hakimleri, davalarda yasalara göre karar veren kişilerdir. Duruşmaları yönetir, delilleri değerlendirir ve adil bir şekilde karar verirler.

36. Pazarlama ve Satış Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $153,470

Pazarlama ve satış yöneticileri, bir şirketin pazarlama ve satış faaliyetlerini yöneten kişilerdir. Pazarlama ve satış ekiplerini yönetir, stratejiler belirler ve hedeflere ulaşılmasını sağlarlar.

37. Reklam, Pazarlama, Promosyonlar, Halkla İlişkiler ve Satış Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $152,320

Reklam, pazarlama, promosyonlar, halkla ilişkiler ve satış yöneticileri, bir şirketin reklam, pazarlama, promosyon, halkla ilişkiler ve satış faaliyetlerini yöneten kişilerdir. Ekiplerini yönetir, bütçeleri kontrol eder ve hedeflere ulaşılmasını sağlarlar.

38. Satış Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $150,530

Satış yöneticileri, bir şirketin satış ekibini yöneten ve satış hedeflerine ulaşılmasını sağlayan kişilerdir. Satış stratejileri belirler, ekibi motive eder ve satış performansını takip ederler.

39. Fizikçi: Yıllık Ortalama Maaş $150,130

Fizikçiler, evrenin temel işleyişini inceleyen bilim insanlarıdır. Madde, enerji, kuvvet ve zaman gibi kavramları araştırırlar. Teorik fizik, deneysel fizik, astrofizik gibi alt dalları vardır.

40. Halkla İlişkiler Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $150,030

Halkla ilişkiler yöneticileri, bir kurumun veya organizasyonun kamuoyuyla olan iletişimini yöneten kişilerdir. Medya ilişkileri, basın bültenleri hazırlama, etkinlikler düzenleme gibi görevleri vardır.

41. Operasyonel Uzmanlık Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $148,190

Operasyonel uzmanlık yöneticileri, bir kurumun üretim, lojistik, tedarik zinciri gibi operasyonel faaliyetlerini yöneten kişilerdir. Ekipleri yönetir, süreçleri optimize eder ve verimliliği artırır.

42. Gökbilimciler ve Fizikçiler: Yıllık Ortalama Maaş $147,800

Gökbilimciler ve fizikçiler, evreni ve içindeki cisimleri inceleyen bilim insanlarıdır. Gözlemler yapar, verileri analiz eder ve evrenin işleyişine dair teoriler geliştirirler.

43. Reklam ve Promosyon Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $147,050

Reklam ve promosyon yöneticileri, bir ürün veya hizmetin reklam ve promosyon faaliyetlerini yöneten kişilerdir. Reklam kampanyaları planlar, bütçeleri kontrol eder ve hedef kitleye ulaşılmasını sağlarlar.

44. İnsan Kaynakları Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $145,750

İnsan kaynakları yöneticileri, bir kurumun personel alımı, eğitimi, değerlendirmesi ve ücretlendirmesi gibi insan kaynakları faaliyetlerini yöneten kişilerdir.

45. Endüstriyel-Örgütsel Psikologlar: Yıllık Ortalama Maaş $144,610

Endüstriyel-örgütsel psikologlar, işyerinde insan davranışlarını inceleyen ve işverenlere danışmanlık hizmeti veren psikologlardır. Çalışan seçimi, motivasyon, liderlik gibi konularda çalışmalar yaparlar.

46. Tazminat ve Yan Haklar Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $143,140

Tazminat ve yan haklar yöneticileri, bir kurumun çalışanlarına maaş, ikramiye, prim gibi tazminat ve yan haklar paketlerini tasarlayan ve yöneten kişilerdir.

47. Petrol Mühendisleri: Yıllık Ortalama Maaş $142,800

Petrol mühendisleri, petrol ve doğalgaz arama, çıkarma ve üretim faaliyetlerini yürüten mühendislerdir. Yeraltı rezervuarlarını analiz eder, sondaj kuyuları tasarlar ve üretim optimizasyonu yaparlar.

48. Halkla İlişkiler ve Kaynak Yaratma Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $142,610

Halkla ilişkiler ve kaynak yaratma yöneticileri, bir kurumun kamuoyuyla olan iletişimini yönetir ve bağış toplama faaliyetlerini koordine eder. Medya ilişkileri, basın bültenleri hazırlama, bağış kampanyaları düzenleme gibi görevleri vardır.

49. Diğer Yöneticiler: Yıllık Ortalama Maaş $141,190

Bu kategoride, finansal olmayan yöneticiler, toptan ve perakende ticaret yöneticileri, sağlık hizmetleri yöneticileri ve diğer sektörlerde çalışan yöneticiler yer alır.

50. Bilgisayar Donanım Mühendisleri: Yıllık Ortalama Maaş $140,830

Bilgisayar donanım mühendisleri, bilgisayarların ve diğer elektronik cihazların donanım bileşenlerini tasarlayan ve geliştiren mühendislerdir.

51. Satın Alma Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $140,650

Satın alma yöneticileri, bir kurumun ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri satın alma sürecini yöneten kişilerdir. Tedarikçilerle görüşmeler yapar, fiyat teklifi alır ve satın alma işlemlerini gerçekleştirir.

52. Kişisel Finans Danışmanları: Yıllık Ortalama Maaş $137,740

Kişisel finans danışmanları, bireylerin ve ailelerin finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan kişilerdir. Yatırım, bütçeleme, borç yönetimi gibi konularda danışmanlık hizmeti verirler.

53. Veritabanı Mimarları: Yıllık Ortalama Maaş $136,540

Veritabanı mimarları, veritabanlarının tasarlanmasını, geliştirilmesini ve yönetilmesini sağlayan kişilerdir. Veritabanı sistemlerinin ihtiyaçlarını analiz eder ve uygun çözümler geliştirirler.

54. Hukuk Öğretmenleri, Lise Sonrası: Yıllık Ortalama Maaş $133,950

Hukuk öğretim üyeleri, üniversitelerde hukuk dersleri veren ve hukuk araştırmaları yapan kişilerdir.

55. Göz Doktoru (Optometrist): Yıllık Ortalama Maaş $133,100

Göz doktorları (optometristler), göz muayenesi yapar, görme kusurlarını düzeltir ve göz hastalıklarını teşhis ederler.

56. Yazılım Geliştiricileri: Yıllık Ortalama Maaş $132,930

Yazılım geliştiricileri, bilgisayar programları tasarlayan ve yazan kişilerdir. Web sitesi, mobil uygulama, masaüstü program gibi farklı platformlarda yazılımlar geliştirirler.

57. Eğitim ve Gelişim Yöneticileri: Yıllık Ortalama Maaş $132,100

Eğitim ve geliştirme yöneticileri, bir kurumun çalışanlarının eğitim ve gelişim programlarını planlayan ve uygulayan kişilerdir.

58. Hava Taşımacılığı Çalışanları: Yıllık Ortalama Maaş $131,630

Bu kategoride, pilotlar, uçuş teknisyenleri, kabin memurları ve hava trafik kontrolörleri gibi hava taşımacılığı sektöründe çalışan kişiler yer alır.

59. Yönetim Meslekleri: Yıllık Ortalama Maaş $131,200

Bu kategoride, genel yönetim, insan kaynakları, finans, pazarlama gibi farklı yönetim alanlarında çalışan kişiler yer alır.

60. Hava Trafik Kontrolörleri: Yıllık Ortalama Maaş $130,840

Hava trafik kontrolörleri, uçakların güvenli bir şekilde kalkış ve iniş yapmasını sağlayan kişilerdir. Hava trafiklerini izler ve uçaklara talimatlar verirler.

61. Bilgisayar Ağ Mimarları: Yıllık Ortalama Maaş $129,490

Bilgisayar ağ mimarları, bilgisayar ağlarının tasarlanmasını, geliştirilmesini ve yönetilmesini sağlayan kişilerdir. Ağ topolojisini belirler ve ağ ekipmanlarını seçerler.


Sık Sorulanlar

Amerika’da hangi mesleklere ihtiyaç var?

Sürekli büyümekte olan bir ekonomiye sahip olan Amerika’da birçok farklı mesleğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla beraber en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında bilişim, yazılım, mühendislik, sağlık hizmetleri, finans ve muhasebe, yöneticilik, insan kaynakları, hemşirelik, öğretmenlik, satış-pazarlama ve konaklama sektörü yer alıyor.

Amerika’da insanlar ne kadar maaş alır?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, 2023 yılının son çeyreğinde ABD’de ortalama yıllık maaş 59.384 dolardır. 

Amerika’da bir ev kaç dolar?

Federal Reserve Economic Data’ya göre Amerika’da ortalama bir ev 417.700 dolardır. 

ABD’de asgari ücret ne kadar?

Federal asgari ücret, 2024 itibarıyla saat başına 7.25 dolar olarak belirlenmiştir. Ancak, birçok eyalet federal asgari ücretin üzerinde kendi belirledikleri bir ücret uygular.

Amerika’da yaşamak için aylık ne kadar para gerekir?

Amerika’da yaşam masrafı bulunulan yere ve eyalete göre çok değişir. Fakat genel bir ortalama vermek gerekirse: Tek bir kişi aylık yaklaşık 3.189 dolar (yıllık 38.266 dolar) harcarken, dört kişilik bir aile için bu aylık 7.095 dolar (yıllık 85.139 dolar) civarında olur.

Amerika’da nasıl işe girilir?

Amerika’da işe girmek için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır. 
İş arama platformları kullanabilir,
Networking yapabilir, 
Ya da kariyer fuarlarına katılabilirsiniz.

Amerika’da iş bulmak hakkında daha fazla bilgi almak için Amerika’da Çalışmak ve İş Bulmak içeriğimizi okuyun. 

ABD’de emekli maaşı ne kadar?

Ziprecruiter’ın verilerine bakıldığında, ABD’de emeklilik maaşlarının 31.500 dolar gibi düşük rakamlardan 100.000 dolara kadar çıktığını görebiliriz. Emeklilerin büyük kısmı yıllık 46.000 dolar (%25’lik dilim) ile 66.000 dolar (%75’lik dilim) arasında kazanıyor. Çok iyi kazananların (%90’lık dilim) yıllık emekli maaşı ise 85.000 dolar.


Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email